|
کدخبر: 169289

قیمت نفت در ۶ ماه آینده چگونه رقم می خورد؟‌

بانک آمریکایی گلدمن ساکس انتظار دارد قیمت کالاها تحت تاثیر تسهیل محدودیتهای کرونایی در جهان، نرخهای بهره پایینتر و دلار ضعیفتر، ۱۳.۵ درصد دیگر در شش ماه آینده صعود کند.

انرژی قیمت نفت در ۶ ماه آینده  چگونه رقم می خورد؟‌

این بانک سرمایه گذاری آمریکایی اکنون انتظار دارد تا شش ماه آینده، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار در هر بشکه و وست تگزاس اینترمدیت به ۷۷ دلار در هر بشکه صعود کند.

گلدمن ساکس با اشاره به پیشرفت برنامه های واکسیناسیون در اروپا و متعاقب آن رشد تقاضا برای سفر، اعلام کرد: انتظار داریم تقاضا برای نفت بزرگترین جهش را در شش ماه آینده داشته باشد و ۵.۲ میلیون بشکه در روز رشد کند. تسهیل محدودیتهای سفر بین المللی در ماه مه به بهبود تقاضای جهانی برای سوخت جت به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز منتهی خواهد شد.

گلدمن ساکس در گزارشی که اوایل آوریل منتشر شده بود، اعلام کرده بود انتظار دارد تقاضا برای نفت بالاتر از آنچه اوپک و آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده اند بهبود پیدا کند و افزایش تولید روزانه اوپک پلاس در فاصله ماه مه تا ژوئیه به میزان حدود دو میلیون بشکه را ضروری  می‌کند. این بانک سرمایه گذاری آمریکایی پیش بینی کرد سطح ذخایر نفت تا پاییز سال ۲۰۲۱ عادی شود. حتی پس از ریزش قیمتی که نفت در اواسط مارس داشت، گلدمن ساکس این ریزش را فرصتی برای خرید دانست و پیش بینی کرده بود قیمت هر بشکه نفت در تابستان به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود  می‌کند.

قیمت نفت برنت روز چهارشنبه آخرین بار با ۱.۴ درصد افزایش به ۶۷ دلار و ۳۶ سنت و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱.۶ درصد افزایش، به ۶۳ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه رسید.

این بانک پیش بینی کرد قیمت هر اونس طلا در شش ماه آینده به ۲۰۰۰ دلار صعود  می‌کند و گفت: هنوز برای بیت کوین زود است با طلا در زمینه تقاضا برای دارایی امن رقابت کند و این دو دارایی می توانند همزیستی داشته باشند.

در گزارش گلدمن ساکس آمده است: اگرچه بیت کوین از نقدینگی بیشتر سود می برد اما با عدم استفاده واقعی و مسائل مربوط به ضعف حاکمیت، مسائل اجتماعی و محیط زیستی به دلیل مصرف بالای انرژی مواجه است. استفاده عظیم از انرژی، رمزارزها را نسبت به از دست دادن جایگاهشان به عنوان "ذخیره ارزش" به رقیبان دیگری که طراحی بهتری دارند، آسیب پذیر می سازد.

گلدمن با اشاره به کمبود احتمالی عرضه، پیش بینی خود از قیمت مس را بالا برد و انتظار دارد قیمت این فلز در ۱۲ ماه آینده به ۱۱ هزار دلار در هر تن برسد.

بر اساس گزارش رویترز، گلدمن ساکس اعلام کرد اگرچه چین نقش عمده خود در تقاضا برای کالا را حفظ خواهد کرد اما انتظار نمی‌رود تنها منبع بزرگ رشد در یک دهه آینده باشد.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...