|
کدخبر: 161969

بازهم نفتکش های ایران توقیف شدند؟

روزنامه گاردین انگلیس مدعی شد، مقامات جزایر کوک ۲ نفتکش را به خاطر حمل نفت تحریم شده ایران خلع پرچم کرده‌اند.

انرژی بازهم نفتکش های ایران توقیف شدند؟

روزنامه گاردین انگلیس گزارش داد که ۲ نفتکش با پرچم جزایر کوک زیر نظر نیوزیلند به خاطر حمل نفت تحریم شده ایران خلع پرچم شده و ثبت این کشتی‌ها در جزایر کوک لغو شده است.

به گزارش گاردین، این کشتی‌ها نه تنها به دور زدن تحریم‌های ایران و حمل نفت کشورمان متهم شده‌اند بلکه تلاش کرده‌اند تا روند طی مسیر خود را پنهان نگه دارند.

تا پیش از شیوع کرونا اقتصاد مجمع‌الجزایر کوک که شامل ۱۵ جزیره در اقیانوس آرام است از طریق ورود گردشگران بین‌المللی می‌چرخید، اما پس از شیوع کرونا ماهیگیری و کشتیرانی در حال نقش‌آفرینی برای تنوع بخشی به منابع درآمدی این مجمع‌الجزایر هستند.

این فعالیت‌ها نه تنها به ایجاد اشتغال در سایه کرونا در مجمع‌الجزایر کوک منجر شده بلکه برای دولت فدرال نیز درآمد داشته است.

جزایر کوک که مجموعاً ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارند از طریق ارائه پرچم خود به کشتی‌ها و ثبت آن‌ها با مشکل جدی در سیاست خارجی خود مواجه شده است.

سال گذشته لابی موسوم به آمریکا علیه ایران در نیویورک با ارائه تصاویر ماهواره‌ای به مقامات کشتیرانی جزایر کوک مدعی شدند که سه نفتکش در حال انتقال پنهان نفت ایران بوده‌اند.

این لابی مدعی شده که این نفتکش‌ها به صورت رادار خاموش در حال دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران و انتقال نفت کشورمان بوده‌اند.

نشریه لویدز هم مدعی شده است که طی سال‌های گذشته با افزایش تقاضا در بازار سیاه برای نفت کشور‌هایی نظیر ایران و ونزوئلا شاهد افزایش فعالیت‌های اینچنینی در حوزه کشتیرانی بین‌المللی هستیم.

 

منبع: گاردین
  • ناشناس ارسالی در

    اگه اینجوریه چرا این نیروهای دریایی بیکار نشسته اند... نفتکشهارو اسکورت کنند نفت رو به دست مشتریش برسونند مگه وظیفه شون پاسداری از جان و مال و خاک میهن نیست؟!!!

  • ناشناس ارسالی در

    شما دوتا گرفتید ما چهارتا میگیریم به هر قیمتی با ایران بازی نکنید پشیمان میشوید

  • ناشناس ارسالی در

    هر بلایی سر کشور بیاید حاصلا برجام روحانی است

ارسال نظر