|
کدخبر: 160978

مشتریان نفت ایران در چین بیشتر شدند

بلومبرگ با اشاره به افزایش صادرات نفت و میعانات گازی ایران به چین تا سطح ۱ میلیون بشکه در روز نوشت: بالا رفتن نرخ نفت باعث جذابیت نفت صادراتی ایران شده و این نفت در حال جایگزین شدن با نفت نروژ، آنگولا و برزیل در بازار چین است.

انرژی مشتریان نفت ایران در چین بیشتر شدند

بلومبرگ طی گزارشی نوشت صادرات نفت ایران به چین در هفته‌های اخیر از سایر کشورهای تولیدکننده رشد بیشتری داشته است.

چین، بزرگترین وارد‌کننده نفت خام دنیا درحال‌حاضر حدود یک میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی ایران را می‌خرد. به این ترتیب، طبق گفته تاجران نفت، نفت ایران جایگزین کشورهایی مثل نروژ، آنگولا و برزیل در بازار چین می‌شود.

 بیشتر پالایشگاه‌ها و تاجران در سراسر دنیا به خاطر تحریم‌های امریکا و ترس از عواقب نقض آنها مثل قطع ارتباطشان با سیستم بانکی امریکا، تمایلی به خرید نفت خام از ایران ندارند. ولی به نظر می‌رسد افزایش نرخ جهانی نفت، نفت ایران را روز به روز برای خریداران چینی از جمله پالایشگاه‌های مستقل این کشور جذاب‌تر می‌کند. این پالایشگاه‌ها یک چهارم ظرفیت پالایش نفت خام چین را بر عهده دارند.

 در حالی که نفت خام برنت به خاطر افزایش تقاضا و عرضه کمتر نفت اوپک پلاس، حدود ۷۰ دلار در هر بشکه معامله می‌شود، ادامه جریان نفت ارزان‌تر ایران شرایط را برای فروش بیشتر آن مهیا می‌کند.

 ایران عضو سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت است ولی از قرارداد کاهش تولید معاف شده است. در این بین، چین نفت ایران را به نفت آنگولای عضو اوپک و سایر تولیدکنندگان مثل نروژ و برزیل ترجیح می‌دهد، گرچه کیفیت نفت این کشورها یکسان نیست.

حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت آنگولا برای صادرات در ماه آوریل در ابتدای همین هفته هیچ خریداری نداشت در حالیکه معمولاً نفت این کشور در این ماه از سال کاملا فروش رفته بود. درجات نفتی نیجریه و کنگو هم با کاهش تمایل خریداران روبه‌رو شده است.

بر اساس این گزارش سه نفتکش حامل نفت نروژ حداقل دو هفته است در آبهای چین شناور هستند و تخلیه نمی‌شوند. تنها ۱۶ میلیون بشکه نفت خام دریای شمال، اروپا را در فوریه به سمت آسیا ترک کرده است. این رقم پایین‌ترین رقم طی ۴ ماه گذشته است و به نظر می‌رسد روند کاهشی آن ادامه دارد.

 جریان نفت ایران به سمت چین ترکیبی از بشکه‌هایی است که مستقیماً از خلیج‌فارس منتقل می‌شوند و همچنین محموله‌هایی که مبدا آنها ایران است ولی باعنوان نفت خاورمیانه یا درجات نفتی مالزی نام‌گذاری می‌شوند. واردات نفت چین از ایران در این ماه به ۸۵۶ هزار بشکه در روز می‌رسد که بیشترین رقم طی دو سال گذشته است.

بیشتر نفت ایران توسط اتاق‌های بازرگانی داخلی چین خریداری می‌شود چون پالایشگاه‌های خصوصی و دولتی این کشور تلاش می‌کنند از بستن قرارداد با ایران به خاطر تحریم‌های امریکا دوری کنند. احتمالاً بیشتر این محموله‌های نفتی موقتاً در منابع شناور ذخیره می‌شوند تا بعدها به پالایشگاه‌های داخلی فروخته شوند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...