|
کدخبر: 132979

نفت همچنان در حال سقوط

قیمت نفت با افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان و طولانی شدن روند شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری امریکا که بازارها را ملتهب کرد، روز جمعه چهار درصد سقوط کرد و هفته را در پایین مرز ۴۰ دلار به پایان برد.

انرژی نفت همچنان در حال سقوط

فرانسه رکورد بالایی از موارد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش کرده که نگرانیها نسبت به تاثیر قرنطینه‌های بیشتر در اروپا روی تقاضا برای سوخت را در پی داشته است. در امریکا هم شمارش آرا نشان داد جو بایدن، نامزد دموکرات ریاست جمهوری از دونالد ترامپ در جورجیا و پنسیلوانیا پیش افتاده و یک گام دیگر به حضور در کاخ سفید نزدیک شده است. طبق اعلام ادیسون ریسرچ، با گذشت سه روز از زمان برگزاری انتخابات، بایدن با ۲۵۳ رای الکترال در برابر ۲۱۴ رای الکترال ترامپ پیشتاز است. تعداد آرای الکترال تعیین‌کننده برنده انتخابات است. کسب ۲۰ رای الکترال پنسیلوانیا، بایدن را صاحب ۲۷۰ رای الکترال می‌کند که برای پیروزی در انتخابات کافی است.

بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۴۸ سنت معادل ۳.۶ درصد کاهش یافت و در ۳۹ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت یک دلار و ۶۵ سنت معادل ۴.۲۵ درصد کاهش یافت و در ۳۷ دلار و ۱۴ سنت در هر بشکه بسته شد. با این حال نفت برنت ۵.۸ درصد و نفت امریکا ۴.۲ درصد رشد هفتگی داشتند.

ضعیف شدن چشم‌انداز تصویب یک بسته کمک مالی جدید در امریکا عامل دیگری بود که قیمتها را تحت فشار کاهشی قرار داد. میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای امریکا گفت: آمار اقتصادی شامل کاهش یک درصدی نرخ بیکاری نشان داد کنگره باید بسته محرک مالی کرونایی کوچکتری را تصویب کند که پیامدهای همه گیری کووید ۱۹ را هدف می‌گیرد.

باب یاوگر، مدیر معاملات انرژی در شرکت میزوهو در این باره گفت: نفت خام به انتظارات پیرامون تصویب محرک مالی بسیار حساس است. وضعیت شیوع ویروس کرونا هم به عنوان شاخصی برای ارزیابی روند تقاضا منفی است.

طبق آمار رویترز، موارد ابتلا به ویروس کرونا در امریکا روز پنج شنبه به ۱۲۰ هزار و ۲۷۶ مورد رسید که دومین رکورد روزانه بالای ابتلا در این کشور بود. ایتالیا هم روز پنج شنبه بالاترین آمار روزانه ابتلا را ثبت کرد در حالی که فرانسه روز جمعه ۶۰ هزار و ۴۸۶ مورد جدید را اعلام کرد.

در این بین احتمال به تاخیر افتادن افزایش تولید دو میلیون بشکه در روز توسط اوپک پلاس از قیمتها تا حدودی حمایت کرده است.

اما گزارش شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز نشان داد شرکت‌های انرژی امریکایی هفته گذشته برای هشتمین هفته متوالی به شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی افزودند. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز که معیاری برای ارزیابی تولید آینده است، در هفته منتهی به ششم نوامبر، چهار حلقه رشد کرد و به ۳۰۰ حلقه رسید که بالاترین میزان از ماه مه بود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر