|
کدخبر: 97867

بخشنامه‌ جدید تامین اجتماعی برای کارگران

بازرس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور از حذف کارگزاری‌ها در فرآیند بازرسی تامین اجتماعی از کارگران ساختمانی، خبر داد.

گسترش نیوز: عباس شیری در این خصوص، گفت: طبق بخشنامه‌ای که اخیراً از سوی تامین اجتماعی ابلاغ شده است، کارگزاری‌ها از فهرست بازرسی کارگران ساختمانی کل کشور حذف شده است. بر این اساس کارگزاری‌ها نمی‌توانند برای بازرسی کارگران ساختمانی به کارگاه‌ها و محیط کار آنها بروند.

وی تصریح کرد: ماده ۱۳۱ قانون کار تمام امورات کارگران ساختمانی ازجمله بحث بیمه و بازرسی را به انجمن‌های صنفی محول کرده است. اما سازمان تامین اجتماعی پیشتر بخشنامه‌ای صادر کرده بود که بازرسی را به عهده کارگزاری‌ها گذاشته بود.

شیری ادامه داد: کارگزاری‌ها بابت بازرسی از کارگران ساختمانی به هر تعدادی که در سال انجام می‌شد، مبلغ ۱۵ هزار تومان بودجه از سازمان تامین اجتماعی دریافت می‌کردند که عملاً موجب هدر رفت منابع سازمان تامین اجتماعی‌ شده بود. به هر حال منابع سازمان تامین اجتماعی هم باتوجه به اینکه سازمانی بین نسلی است، متعلق به کارگران است و از آنجا که انجمن‌های صنفی کشور بازرسی را به‌صورت رایگان انجام می‌دهند، محول کردن این وظیفه انجمن‌ها منطقی‌تر بوده است.

وی تصریح کرد: یکی از خواسته‌های کارگران ساختمانی این بود که این وظیفه به انجمن‌های صنفی منتقل شود. چراکه خیلی اوقات در احراز اشتغال به کار ساختمانی برای تمدید بیمه با مشکل مواجه می‌شدند.

شیری افزود: بیمه خیلی از کارگران ساختمانی به علت بی‌قاعده بودن این بازرسی‌ها و عدم شناخت کارگزاری‌ها از کار کارگران ساختمانی قطع می‌شد. این مسئله طی سال‌های اخیر به چالشی بزرگ برای کارگران ساختمانی تبدیل شده بود و هر سال جمعیت زیادی به علت همین نوع بازرسی‌های غیرکارشناسی «عدم صلاحیت» بابت بیمه می‌گرفتند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...