کدخبر: 65960

آخرین خبرها از طرح خانه‌دار شدن کارگران

معاون تعاون وزیرکار درباره پیشنهادات تأمین مسکن کارگران در جلسه شورای‌عالی کار گفت: تفاهمنامه‌ای را با بانک توسعه تعاون منعقد کردیم تا از این طریق مشکل تأمین مالی اعضا برای تکمیل پروژه‌های مسکن تعاونی‌های مسکن حل شود.

گسترش‌نیوز: دویست و هشتاد و پنجمین جلسه شورای‌عالی کار با دستور کار «بررسی راهکارهای تقویت تعاونی‌های مسکن و مصرف کارگران و چگونگی بکارگیری سایر ظرفیت‌ها در این راستا با حضور معاون محترم امور تعاون وزارت متبوع» « بررسی راهکارهای تامین مسکن مشارکتی کارگران با حضور معاون محترم فرهنگی اجتماعی وزارت متبوع»« بررسی راهکارهای تامین کالاهای اساسی کارگران توسط تعاونی‌های توزیع» و سایر موارد در تاریخ ۹۸.۰۷.۰۲ در سالن جلسات این وزارتخانه برگزار خواهد شد.

محمد کبیری، معاون تعاون وزیرکار درباره پیشنهادات دولت در جلسه شورای‌عالی کار گفت: با توجه به اینکه تعاونی‌های مسکن همواره دچار مشکلات مدیریتی و تأمین مالی بوده‌اند، تفاهمنامه‌ای را با بانک توسعه تعاون منعقد کردیم تا از این طریق مشکل تأمین مالی اعضا برای تکمیل پروژه‌های مسکن تعاونی‌های مسکن حل شود.

وی ادامه داد: گاهی پیش می‌آمد که تعدادی از اعضا سهم خود برای تکمیل پروژه را پرداخت نمی‌کردند و در مقابل عده‌ای سهم خود را پرداخت می‌کردند، این باعث می‌شد تا پیمانکار کار را با سرعت پیش نمی‌برد و گاهاً پروژه‌های مسکن تعاونی‌های مسکن طولانی می‌شد.

کبیری افزود: با این تفاهمنامه شرایطی مهیا می‌شود که اگر اعضای تعاونی نتوانند سهم خود را پرداخت کنند، بانک موظف است پیمانکار را تأمین مالی کند تا پروژه تکمیل شود؛ در مقابل این مبلغ را به صورت تسهیلات از فرد دریافت می‌کند.

معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به دلیل مشکل تأمین مالی منظم پروژه‌ها، بانک توسعه تعاون هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تکمیل پروژه‌های مسکن تعاونی‌های مسکن در نظر گرفته است.ممکن است این پیشنهاد با پیشنهادهای دولت تلفیق شود.

یکی دیگراز دستورجلسات در شورای‌عالی کار « بررسی راهکارهای تامین کالاهای اساسی کارگران توسط تعاونی‌های توزیعی» است. کبیری در این باره اظهارکرد: ما باید راندمان سیستم و نظام توزیع تعاونی را دوباره افزایش دهیم. در این راستا هم با شرکت بازرگانی دولتی ایران تفاهمنامه‌ای را منعقد کردیم که کالاهای اساسی را طی تفاهمنامه‌ای در اختیار اقشار آسیب پذیر و تعاونی‌ها قرار می‌دهیم.طرحی هم ازسوی اتاق تعاون ایران برای نظام هوشمند توزیع کالای اساسی طراحی شده است و در حال بررسی است. امکانات آن را داریم که هر زمان دولت تصمیم بگیرد ما به کمک بخش دولتی و غیر دولتی بخش تعاون می‌توانیم انجام دهیم. ما این امکان را داریم از کالای مصرفی در کنار سایر کالاهای دیگر استفاده کنیم. شبکه توزیع درحال‌حاضر وجود دارد.

کبیری گفت: برخی از کالاهایی که ارز۴۲۰۰ دریافت می‌کردند، به طور دقیق به‌دست مصرف‌کننده اصلی نمی‌رسید. از طریق نظام توزیع به خوبی توانستیم، هدف‌گذاری داشته باشیم، ولی یک مجموعه جدید از تعاونی‌ها تأمین نیاز هم در حال شکل گیری است، شبکه‌ای از تعاونی‌ها و غیر تعاونی هم در بر می‌گیرد که می‌خواهند برای کالای بخش غیردولتی است اما ما هم کمک می‌کنیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر