|
کدخبر: 330594

گوشی‌ های اپل در ایران، گران‌ تر از همیشه | آیفون ۱۳ پرومکس ۱۶۲ میلیون تومان شد!

به دلیل تغییرات در نرخ تعرفه واردات، قیمت آیفون ۱۳ پرو مکس در بازار ایران به شدت افزایش یافته است. علاوه بر این، قیمت گوشی‌های میانرده نیز افزایش قابل توجهی داشته است.

اقتصاد گوشی‌ های اپل در ایران، گران‌ تر از همیشه | آیفون ۱۳ پرومکس ۱۶۲ میلیون تومان شد!

در ایران، بازار موبایل در این مدت شرایط عجیبی پیدا کرده و قیمت گوشی‌های موبایل به صورت چشمگیری افزایش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت گوشی‌های آیفون به دلیل تغییر نرخ تعرفه واردات این محصولات با رشد قابل توجهی همراه شده است. علاوه بر این، گوشی‌های میانرده و زیر ۶۰۰ دلاری نیز در این روند رشد قیمت قرار گرفته‌اند و محصولات اپل نیز متأثر شده‌اند.

افزایش قیمت آیفون ۱۳ پرو مکس در بازار ایران

در اوایل خرداد ماه سال جاری، انتشار جزئیات مصوبه اصلاح نرخ تعرفه واردات کالا، به شایعاتی مبنی بر احتمال ممنوعیت واردات تمام مدل‌های آیفون دامن زد. البته در نهایت سازمان توسعه تجارت به شایعات پایان داد و اعلام کرد که واردات آن مدل از گوشی‌های آیفون که تا امروز ممنوع نبوده، یعنی آیفون ۱۳ و ماقبل آن، همچنان ادامه خواهد داشت.

اندکی بعد تصمیم نهایی دولت در خصوص واردات آیفون مشخص شد و اعلام شد که گرچه ممنوعیت جدیدی برای واردات محصولات اپل وضع نشده، اما حقوق ورودی گوشی‌های آیفون به ۹۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

آیفون-۱۳-بازار

همزمان، حقوق ورودی این گوشی‌ها در قالب مسافری نیز دو برابر رویه تجاری و برابر با ۱۹۶ درصد ارزش گوشی اعلام شد تا از همان زمان احتمال افزایش شدید قیمت گوشی‌های قابل ریجستری آیفون در بازار ایران طرح شود.

حال و در اواسط تیر ماه ۱۴۰۳، بررسی قیمت گوشی‌های آیفون در بازار ایران نشان می‌دهد که قیمت آیفون ۱۳ پرو مکس در نسخه‌ای با ۱ ترابایت حافظه داخلی به ۱۶۲ میلیون تومان رسیده تا حتی از گوشی‌های سری آیفون ۱۴ و ۱۵ نیز گران‌تر باشد.

قیمت آیفون ۱۳ پرو مکس با ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی نیز در حال حاضر برابر با ۱۴۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. خرید آیفون ۱۳ معمولی در نسخه پایه ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد در حالی که برای خرید همین گوشی با ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی نیاز به بودجه‌ای حداقل ۶۵ میلیون تومانی دارید. قیمت انواع گوشی‌های آیفون در بازار ایران در تاریخ ۱۶ تیر ۱۴۰۳ را در جدول زیر می‌بینید:

مدل قیمت
آیفون ۱۳ نسخه CH (۱۲۸ گیگابایت) ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۳ نسخه CH (۲۵۶ گیگابایت) ۶۵ میلیون تومان
آیفون ۱۳ پرو CH (۲۵۶ گیگابایت) ۱۰۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۳ پرو مکس نسخه CH (نسخه ۵۱۲ گیگابایت) ۱۴۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۳ پرو مکس نسخه CH (نسخه یک ترابایت) ۱۶۲ میلیون تومان
آیفون ۱۱ (۶۴ گیگابایت) ۳۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

علت افزایش قیمت گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار در بازار چیست؟

گرچه تعرفه واردات گوشی‌های آیفون تا ۹۶ درصد در رویه تجاری و تا ۱۹۶ درصد در رویه مسافری افزایش یافته، تعرفه واردات دیگر گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به جز محصولات اپل برابر با ۲۸ درصد اعلام شده است.

گوشی-های-آیفون

با وجود این، تعرفه واردات گوشی‌های ۱۵۰ تا ۶۰۰ دلار که عمدتا گوشی‌های ارزان قیمت و اقتصادی هستند هیچ تغییری نداشته و همچنان برابر با صفر است. نکته عجیب بازار ایران اما اینجاست که قیمت محصولات این رده قیمتی نیز همزمان با افزایش قیمت گوشی‌های آیفون، رشد داشته است.

کارشناسان بر این باورند که گرچه تعرفه واردات این محصولات تغییری نداشته، در نتیجه افزایش شدید سود بازرگانی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، خصوصا محصولات اپل، گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار نیز از قاعده کشش و جانشینی پیروی کرده‌اند و در نتیجه آن قیمت آن‌ها افزایش یافته است.

منبع: گجت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها