|
کدخبر: 328514

۵ سناریو جذاب از نرخ تورم در ۱۴۰۳

در اقتصاد ایران، پیش‌بینی تورم اهمیت بیشتری دارد زیرا این کشور سال‌هاست با تورم بالا مواجه است و پیش‌بینی تورم آینده می‌تواند بر روابط بین فعالان اقتصادی در آینده تأثیرگذار باشد.

اقتصاد ۵ سناریو جذاب از نرخ تورم در ۱۴۰۳

تورم یکی از عوامل مهم در اقتصاد است و می‌تواند تأثیر زیادی بر انگیزه فعالان اقتصادی و وضعیت رفاه اجتماعی یک کشور داشته باشد. پیش‌بینی تورم می‌تواند به فعالان اقتصادی و جامعه نشان دهد که چه مسیری را اقتصاد دنبال می‌کند و در تصمیم‌گیری‌های آن‌ها تأثیرگذار باشد. در اقتصاد ایران، پیش‌بینی تورم اهمیت بیشتری دارد زیرا این کشور سال‌هاست با تورم بالا مواجه است و پیش‌بینی تورم آینده می‌تواند بر روابط بین فعالان اقتصادی در آینده تأثیرگذار باشد.

به همین سبب با توجه آخرین آمار منتشر شده از تورم در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ می‌توان در پنج سناریو تورم را در پایان سال جاری پیش‌بینی کرد.

طبق محاسبات انجام شده تورم سالانه در پایان ۱۴۰۳ در خوشبینانه‌ترین حالت ۲۳.۸ درصد و در بدبینانه‌ترین حالت ۳۵.۲ درصد خواهد بود.

سناریو اول؛ بر اساس تورم ماهانه اردیبهشت ۱۴۰۳

در این سناریو فرض بر این است که اقتصاد تا پایان سال جاری با تورم ماهانه در اردیبهشت ماه امسال به مسیر خود ادامه بدهد. طبق آمار‌ها تورم ماهانه در آبان‌ماه سال جاری معادل ۲.۸۴ درصد بوده که اگر این تورم تا پایان سال ادامه پیدا کند؛ در پایان سال ۱۴۰۳ تورم سالانه معادل ۳۵ درصد و تورم نقطه به نقطه معادل ۳۹.۶ درصد به ثبت می‌رسد.

سناریو دوم؛ بر اساس میانگین ۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ۱۴۰۳

در این سناریو فرض می‌شود اقتصاد با میانگین تورم از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا پایان اردیبهشت ماه، مسیر خود را طی می‌کند. میانگین تورم ماهانه در ۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ معادل ۲.۷۴ درصد بوده است. در نتیجه با فرض طی شدن باقی سال با این تورم ماهانه، در پایان سال جاری تورم سالانه به ۳۴.۴ درصد و تورم نقطه‌ای به ۳۸.۴ درصد خواهد رسید.

تورم-در-اقتصاد

سناریو سوم؛ بر اساس میانگین ۱۲ ماهه منتهی به اردیبهشت ۱۴۰۳

طبق این سناریو میانگین تورم ماهانه در یک سال منتهی به اردیبهشت ماه سال جاری معیار قرار گرفته است. با توجه محاسبات انجام شده میانگین تورم بر اساس این تعریف معادل ۲.۵۱ درصد ارزیابی شده است. اگر اقتصاد با این میانگین تورم باقی سال را به اتمام برساند می‌توان گفت تورم سالانه در پایان سال ۱۴۰۳ به ۳۲.۹ درصد خواهد رسید. همچنین با توجه به این فرض تورم نقطه‌ای در پایان امسال ۳۵.۲ درصد خواهد شد.

سناریو چهارم؛ بر اساس تورم ماهانه یک درصدی

این سناریو خوشبینانه‌ترین سناریویی است که می‌تواند تا انتهای سال جاری رخ دهد. در این سناریو فرض می‌شود تا پایان سال جاری میانگین افزایش قیمت‌ها در هر ماه یک درصد باشد. با این فرض خوشبینانه می‌توان گفت تورم سالانه در بهترین حالت در پایان سال جاری به ۲۳.۸ درصد رسیده و تورم نقطه‌ای در همین زمان در سطح ۱۶.۶ درصد قرار بگیرد.

سناریو پنجم؛ بر اساس میانگین تورم ماهانه از ابتدای دولت سیزدهم

این سناریو می‌تواند بدبینانه‌ترین حالت در میان گزینه‌های موجود باشد که بر طبق آن میانگین تورم ماهانه از ابتدای دولت سیزدهم تا اردیبهشت ماه سال جاری مبنای برآورد این سناریو قرار می‌گیرد. طبق محاسبات تورم مبنا در این سناریو معادل ۲.۸۶ درصد است. این تورم نشان می‌دهد از ابتدای دولت سیزدهم تا اردیبهشت امسال به طور میانگین قیمت کالا‌ها و خدمات به اندازه ۲.۸۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این سناریو در پایان سال جاری تورم سالانه ۳۵.۲ درصد و تورم نقطه‌ای ۴۰ درصد پیش‌بینی می‌شود. مجموع این سناریو‌ها حاکی از آن است که تورم نقطه‌ای در پایان امسال در بازه میان ۱۶.۶ درصد تا ۴۰ درصد و تورم سالانه در پایان ۱۴۰۳ در محدوده ۲۳.۸ درصد تا ۳۵.۲ درصد خواهد بود.

پیش‌بینی تورم؛ قیمت‌ها در پایان سال به کجا می‌رسد؟

 

منبع: افکارنیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها