|
کدخبر: 327441

آماده باش به بازار خودرو / منتظر ارزان شدن ماشین باشیم؟

در حال حاضر، بازار خودرو یکی از بازارهای داخلی با کمترین تلاطم است و قیمت ارز نیز در هفته گذشته کاهش یافته است. این شرایط باعث شده است که هیچ تقاضای قابل توجهی برای خرید خودروهای وارداتی و داخلی وجود نداشته باشد. قیمت خودروها به همراه رکودی رو به کاهش باشد، و به نظر می‌رسد که این وضعیت در هفته آینده نیز ادامه پیدا کند.

اقتصاد آماده باش به بازار خودرو / منتظر ارزان شدن ماشین باشیم؟

با توجه به تعطیلی بازار در روز جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳، قیمت خودرو در این روز تغییری نکرده است. اما با در نظر گرفتن وضعیت بازار خودرو در هفته گذشته، قابل پیش بینی است که روند قیمت‌ها در هفته آینده چگونه خواهد بود.

قیمت خودرو امروز، جمعه، ۴ خرداد ۱۴۰۳ با تعطیلی گسترده بنگاه‌های خرید و فروش خودرو، هیچ نوسانی ندارد.

ابتدای هفته جاری، روند بازار خودرو رکودی بوده و این شرایط در نهایت به بازار خودروهای داخلی هم کشیده شد. بنابراین علاوه‌بر ثبات در قیمت خودروهای مونتاژی و وارداتی، محصولات داخلی بازار هم افت‌وخیز چندانی نداشتند؛ البته یکی از دلایل این رکود، سانحه بالگرد سیدابراهیم رئیسی، رئیس سابق دولت سیزدهم و فوت وی بود که باعث تعطیلی بازار از میانه هفته شد.

قیمت خودروهای داخلی در هفته جاری در بیشتر محصولات با ثبات بود.

کوییک S دنده‌ای با مدل ۱۴۰۳ یکی از ارزان‌ترین هاچ‌بک‌های بازار داخلی به شمار می‌رود. این خودرو که در هفته گذشته ۱۷ میلیون تومان ارزان‌تر شده بود، این هفته نیز دو میلیون تومان دیگر افت قیمت داشت و سرانجام به نرخ ۴۱۴ میلیون تومان رسید.

شاهین G با مدل ۱۴۰۳، سدان لوکس تولیدی شرکت سایپا، افت قیمت دو میلیون تومانی نسبت به ابتدای هفته دارد و با ۷۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پژو ۲۰۷i دنده‌ای یکی از هاچ‌بک‌های محبوب بازار محسوب می‌شود که از آخرین روز کاری هفته گذشته یک میلیون تومان ارزان‌تر و به نرخ ۷۳۳ میلیون تومان معامله می‌شود.

پژو پارس LX TU۵ یکی دیگر از محصولات محبوب بازار داخلی به شمار می‌رود که از روز شنبه دچار تغییر قیمت نشده است. این خودرو با همان نرخ ۸۳۱ میلیون تومانی به فروش می‌رسد.

قیمت خودروهای مونتاژی در هفته گذشته، تقریباً هیچ تغییری نداشت.

جک J۴ آپشنال ارزان‌ترین خودرو مونتاژی کرمان‌موتور است که از ابتدای روند معاملات شنبه، چهار میلیون تومان ارزان‌تر شده و با نرخ ۸۱۶ میلیون تومانی به فروش می‌رسد.

ام‌وی‌ام X۳۳ کراس یکی از جدیدترین محصولات مدیران خودرو و فیس‌لیفت X۲۲ Pro به شمار می‌رود که تغییر قیمتی ندارد و با همان نرخ یک میلیارد و ۴۵ میلیون تومانی هفته پیش معامله می‌شود.

جک S۵ یکی از محبوب‌ترین محصولات کرمان موتور محسوب می‌شود. این کراس‌اوور نیز در هفته اخیر هیچ نوسانی ندارد و با قیمت یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

فیدلیتی پرایم نیو پنج‌نفره یکی از کراس‌اوورهای محبوب بهمن موتور است که این محصول هم مانند دیگر خودروهای بازار با نرخ ثابت یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان هفته پیش به فروش می‌رسد.

پیش بینی قیمت خودرو در هفته آینده

عمادالدین جعفری، کارشناس بازار خودرو گفت: در هفته‌ای که گذشت، جولان خودروهای برقی در بازار آغاز شد و ثبت‌نام این محصولات از سامانه یکپارچه در حال انجام است. شاید بتوان گفت که قیمت به‌صرفه این محصولات باعث شکستن قیمت خودروهای وارداتی بنزینی می‌شود. همانطور که می‌دانید از هفته پیش محصولات برقی جذاب از برندهای معروفی همچون آئودی، فولکس‌واگن و همچنین چند محصول چینی به بازار معرفی شدند و با توجه به تعرفه واردات پایین، قیمت آن‌ها بسیار به‌صرفه‌تر از خودروهای وارداتی بنزینی است که عمدتاً نیز لوآپشن نیز هستند.

وی ادامه داد: موضوع فوق توانسته معادلات بازار را برهم بریزد، زیرا تصور کنید هم‌اکنون یک فرد می‌تواند با مبلغ یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تا دو میلیارد تومان خودروی برقی فولکس‌واگن را خریداری کند؛ در حالی که تویوتا کرولای لوآپشن در بازار با قیمتی معادل سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد که بسیار بالاتر است. البته در کشور زیرساخت خودروهای برقی وجود ندارد و با روند فعلی در وزارت صمت، به نظر نمی‌رسد که در آینده نزدیک نیز فراهم شود.

جعفری خاطرنشان کرد: بازار خودرو در حال حاضر یکی از کم‌تلاطم‌ترین بازارهای داخلی است، قیمت ارز نیز از هفته گذشته ریزشی بود که همین موضوع باعث شده چه در خودروهای وارداتی و چه در خودروهای داخلی اقبالی برای خرید وجود نداشته باشد. قیمت خودرو روند توام با رکودی را در پیش گرفته است و به نظر می‌رسد که در هفته آینده نیز این وضعیت ادامه‌دار باشد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها