|
کدخبر: 327399

کارنامه جدید صنعت بیمه منتشر شد / رشد ۴.۴ میلیونی صدور بیمه‌نامه در فروردین

با توجه به آمار بیمه مرکزی، در ماه فروردین امسال، ۴.۴ میلیون بیمه‌نامه جدید صادر شد و ۴.۵ میلیون خسارت در صنعت بیمه پرداخت شد.

اقتصاد کارنامه جدید صنعت بیمه منتشر شد / رشد ۴.۴ میلیونی صدور بیمه‌نامه در فروردین

صنعت بیمه نقشی اساسی در زندگی افراد ایفا می‌کند و به آن‌ها آرامش خاطر و امنیت مالی می‌بخشد. در دنیایی که مملو از خطرات و اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی است، بیمه می‌تواند حفاظی در برابر ضررهای مالی و جانی باشد.

به عنوان مثال، بیمه درمانی هزینه‌های سنگین مربوط به بیماری و حادثه را پوشش می‌دهد و از فشار مالی سنگین بر دوش افراد و خانواده‌ها در زمان بیماری یا نیاز به مراقبت‌های پزشکی جلوگیری می‌کند. بیمه اتومبیل نیز از خسارات مالی ناشی از تصادفات رانندگی جلوگیری می‌کند و به رانندگان آرامش خاطر بیشتری در هنگام رانندگی می‌دهد.

علاوه بر این، انواع دیگری از بیمه مانند بیمه عمر و سرمایه‌گذاری نیز وجود دارد که می‌تواند به عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری و تامین آینده مالی افراد عمل کند.

به طور کلی، بیمه فواید متعددی برای افراد در سطوح مختلف جامعه دارد و می‌تواند به ارتقای سطح زندگی و رفاه آن‌ها کمک کند.

شرکت بیمه مرکزی ایران در ادامه روند ماهانه خود مبنی بر انتشار آمار و ارقام مهم صنعت بیمه کشور، در جدیدترین گزارش خود، به بررسی عملکرد این بخش در نخستین ماه سال ۱۴۰۳ پرداخت. داده‌های این گزارش نیز با گردآوری داده‌های خوداظهاری شرکت‌های بیمه در سامانه سنهاب تهیه شده است.

بر اساس آمار و ارقام ارائه شده توسط شرکت بیمه مرکزی، مبلغ حق بیمه‌های تولیدی در فروردین‌ماه سال ۱۴۰۳در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۴۰۲ با رشد ۳۶.۸ درصدی مواجه شده است. شرکت‌های بیمه نیز در این مدت ۳۶.۷ درصد بیشتر از فروردین سال گذشته خسارت پرداخت کرده‌اند.

بیمه-فروردین

صدور ۴.۴ میلیون حق بیمه جدید در فروردین ماه

داده‌های بیمه مرکزی ایران نشان می‌دهند که شرکت‌های بیمه در اولین ماه سال جاری چهار میلیون و ۴۰۰ هزار بیمه‌نامه فروخته‌اند که این میزان ۳.۲ درصد بیشتر از سال قبل بوده است. حق بیمه‌های تولیدی حاصل از فروش این بیمه‌نامه‌ها نیز با رشد ۳۶.۸ درصدی نسبت به فروردین‌ماه سال گذشته، به بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به علاوه، چهار رشته بیمه درمان، شخص ثالث، بدنه اتومبیل و حوادث راننده به ترتیب با ۳۲.۴ درصد، ۲۸ درصد، ۷.۲ درصد و ۴.۴ درصد از بازار بیمه و رشد به ترتیب ۵۳.۹ درصد، ۳۷.۵ درصد، ۳۹.۸ درصد و ۳۷.۶ درصدی، عوامل اصلی رشد آمار حق بیمه‌های تولیدی در فروردین ماه امسال بودند.

بیمه آتش‌سوزی و بدنه اتومبیل؛ عامل رشد خسارت‌های پرداختی

با استناد به آمارهای بیمه مرکزی، در فرودین‌ماه سال ۱۴۰۳ بیشتر از ۴.۵ میلیون فقره خسارت از سوی شرکت‌های بیمه پرداخت شده که این رقم ۲.۱ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است. به این ترتیب، مجموع مبلغ خسارت‌های دریافت شده توسط بیمه‌گزاران طی این مدت ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است.

همچنین بخش عمده رشد ۳۶.۷ درصدی خسارت‌های پرداختی، حاصل از عملکرد رشته‌های آتش‌سوزی و بدنه اتومبیل بوده که با سهم ۷.۳ درصد و ۱۱ درصدی از کل خسارت‌ها، حدود ۶۸۶ درصد و ۴۴ درصد رشد کرده‌اند.

نسبت خسارت صنعت بیمه به ۴۶.۸ درصد رسید

یکی از نسبت‌های مهمی که در گزارش بیمه مرکزی به آن پرداخته شده، نسبت خسارت است. نسبتی که نشان می‌دهد که چه میزان از حق بیمه‌‌‌های دریافتی شرکت‌های بیمه، در قالب خسارت به بیمه‌‌‌گذاران برگشت داده‌‌‌ شده یا خواهد شد.

بر این اساس، نسبت خسارت صنعت بیمه در پایان فروردین ماه رقم ۴۶.۸ درصد را ثبت کرده که در مقایسه با فروردین سال گذشته ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است. این درحالیست که نسبت خسارت در پایان سال ۱۴۰۱ برابر با ۵۸.۴ درصد ثبت شده بود.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها