|
کدخبر: 325826

ساخت واحدهای مسکونی جدید / این افراد خانه دار می شوند

آنطور که سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفته است، ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی درحال ساخت است.

اقتصاد ساخت واحدهای مسکونی جدید / این افراد خانه دار می شوند

ساخت مسکن در کشور قوت گرفته و گویا قرار است ۲ و نیم میلیون واحد مسکونی به زودی ساخته شود.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: رشد تولید مسکن از منفی ۱۳ درصد به ۴/۸ درصد رسیده و هم اکنون دو و نیم میلیون واحد مسکن در حال ساخت است.

عبدالجلال ایری با اشاره به نشست مشترک اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با وزیر و معاونان وزارت راه و شهرسازی گفت: این نشست با هدف بررسی عملکرد این وزارتخانه در خصوص اجرای قانون جهش تولید مسکن و نیز اقدامات صورت گرفته در سایر حوزه‌های مربوطه برگزار شد.
 
این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: طبق گزارش ارائه شده، رشد تولید مسکن حدودا از منفی ۱۳ درصد در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به ۴.۸ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده و هم اکنون بیش از ۲ میلیون ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها و شهر‌های کشور در حال ساخت است.
 
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تامین زمین برای ساخت مسکن افزود: برای اجرای طرح مسکن مهر حدود ۸ هزار هکتار زمین تامین شد در حالی که تا کنون برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن بالغ‌بر ۵۲ هزار هکتار زمین تأمین شده است. همچنین طبق گزارش‌های ارائه شده از ۲۴۰ هزار مسکن مهر ارث رسیده به دولت سیزدهم، تاکنون ۱۲۸ هزار واحد مسکونی تکمیل شده است. در خصوص وضعیت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی نیز، عنوان کردند که تاکنون ۵۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شده و حدود ۱۲۰ هزار واحد آن برای اخذ مالیات به سازمان مربوطه معرفی شده اند.
 
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفـت: در این نشست در خصوص پروژه‌های کلان حوزه راه نیز گزارشی ارائه شد که بر اساس آن ترانزیت جاده‌ای در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۵۸ درصد در بخش جاده‌ای و ۹ درصد در حوزه ریلی رشد داشته است.
 
وی ادامه داد: با توجه به ضرورت تکمیل کریدور‌های شمال به جنوب و شرق به غرب کشور و تاکید مجدد نمایندگان مجلس به این مهم، مسئولان وزارت راه از اهتمام خود برای تکمیل آن خبر دادند و تاکید کردند در حوزه راه، اولویت وزارت خانه تکمیل پروژه‌های نیمه تمام است. همچنین در خصوص همکاری ایران با کشور‌های خارجی در حوزه پروژه‌های عمرانی گزارشی ارائه شد که به صورت کلی ایران با روسیه برای تکمیل کوریدور ترانزیتی کشور در محور آستارا – رشت، با هند جهت توسعه بندر چابهار و با کشور چین برای توسعه پروژه شهر فرودگاهی امام (ره) قرار داد همکاری امضا شده و در برخی سطوح در حال اجرا است.
 
این نماینده مردم در مجلس اضافه کرد: در این نشست همچنین در حوزه عملکرد سازمان‌های راهداری، بنادر و دریانوردی و سازمان هواپیمایی بحث و گفتگو صورت گرفته و اقدامات این مجموعه‌های مورد بررسی و ارزیابی نمایندگان مجلس قرار گرفت. مجلس با همکاری و تعامل سازنده با دولت، گام‌های بسیار خوبی را در جهت تزریق منابع به این حوزه و ریل گذاری جهت رونق ساخت و ساز برداشته است و این راه در مجلس دوازدهم نیز ادامه دار خواهد بود و امیدواریم با تداوم رویکرد‌های مثبت این وزارتخانه در جهت رفع تمامی کمبود‌ها و پیشرفت و آبادانی برای کشورمان گام برداریم.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
  • ناشناس ارسالی در

    آفتابه و لگن هفت دست نهار و شام هیچی.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها