|
کدخبر: 325161

نامه مهم مجلس به دولت / حقوق این افراد به سرعت پرداخت شود

متن نامه نماینده مجلس به وزیر آموزش و پرورش در ارتباط با حقوق معوق معلمان خرید خدماتی و حق التدریس معلمان شاغل و بازنشسته منتشر شد.

اقتصاد نامه مهم مجلس به دولت / حقوق این افراد به سرعت پرداخت شود

رئیس کمیسیون آموزش تحقیقات و فناوری مجلس، در نامه ای به وزیر آموزش و پرورش، تأکید کرد که باید حقوق معوق معلمان خرید خدماتی و حق التدریس معلمان شاغل و بازنشسته به سرعت پرداخت شود.

متن نامه علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری به رضاد مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر صحرایی وزیر محترم آموزش و پرورش

سلام علیکم

احتراماً همانگونه که مستحضرید معلمان نقش بسیار سازنده و مهمی در جامعه دارند و حل مشکلات معیشتی معلمان فارغ از هر نوع رابطه استخدامی که با دولت دارند، صوابی موثر است. تأیید می فرمایید به تعویق انداختن پرداخت حق الزحمه و حق التدریس معلمان، شایسته نظام اسلامی و دولت مردمی جناب آقای دکتر رئیسی نیست بویژه اینکه معیشت معلمان زحمتکش و مظلوم خرید خدماتی وابسته به همین حقوق حداقلی می باشد.

بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید در اسرع وقت حقوق معوق معلمان خرید خدماتی و حق التدریس (اضافه) تدریس فرهنگیان شاغل و بازنشسته پرداخت گردد.

حقوق معوق معلمان خرید خدماتی و حق التدریس معلمان شاغل و بازنشسته در اسرع وقت پرداخت شود

 

روز یکشنبه علی فرهادی، سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد درباره پرداخت حق‌التدریس معلمان در فصل زمستان،  که تا پایان پاییز این حقوق به معلمان پرداخت شده است. او همچنین یادآوری کرد که در سال گذشته، تا بهار حق‌التدریس ۶ ماه سال گذشته برای معلمان پرداخت نشده بود.

فرهادی درباره پرداخت حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی بیان کرد: حقوق معلمان خرید خدمات تا دی ماه ۱۴۰۲ پرداخت شده است و تا هفته معلم باقی مانده حقوق آنها را پرداخت می‌کنیم.

طبق گفته های علی فرهادی؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش که درباره مشکل اعمال رتبه‌ جدید در حقوق معلمان بازنشسته اظهار کرد: وزارت آموزش و پرروش باید کسورات ارتقای رتبه معلمان بازنشسته را محاسبه و به حساب صندوق بازنشسستگی کشوری واریز کند تا در حقوق فرهنگیان بازنشسته اعمال شود.

وی افزود: فعلاً در مرحله نخست هستیم و مجوز  افزایش رتبه برای فرهنگیان بازنشسته صادر شده است و باید سایر اقدامات آن انجام شود.

فرهادی در پاسخ به این پرسش که کسورات چه زمانی به حساب صندوق بازنشستگی واریز می‌شود، عنوان کرد: ابتدا باید آن را محاسبه و سپس اعتبارات را تأمین کنیم، به زودی کسورات فرهنگیان بازنشسته سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ تأمین و به حساب صندوق بازنشستگی واریز می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در پایان گفت: فرهنگیان بازنشسته فعلاً حکم بازنشستگی خود را بر اساس رتبه قبل از اعتراض دریافت کرده‌اند و به محض تکمیل فرآیند، رتبه جدید در حقوق آنها اعمال خواهد شد.

به موجب قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش، قریب به ۸۵ هزار نیروی پیش‌دبستانی، حق‌التدریس غیر مستمر، آموزشیار نهضت سوادآموزی، آموزش‌دهنده مستمر نهضت سوادآموزی و خرید خدمات آموزشی که از سال ۷۹ تا قبل از سال ۱۳۹۲ با این وزارت به صورت حق‌الزحمه‌ای همکاری داشته‌اند، به استخدام پذیرفته خواهند شد.

از آنجایی که این افراد غالباً دارای سنین بالا هستند، بدیهی است پس از استخدام، متقاضی احتساب سنوات خدمت در سال‌های همکاری خواهند بود. این در حالی است که قریب به اتفاق افراد یاد شده فاقد پرداخت حق بیمه یا کسور بازنشستگی بوده و بعضاً فاقد سنوات خدمت تمام وقت می‌باشند و احتساب سابقه خدمت آنان برابر قانون از جمله ماده (۱۰۵) قانون مدیریت خدمات کشوری مقدور نیست.

لذا به منظور حل مشکل یاد شده وعدم ایجاد بار مالی سنگین برای دولت، وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد کرده در صورت پرداخت حق بیمه یا کسورات بازنشستگی اعم از سهم دولت و مستخدم توسط این افراد، سابقه خدمت آنان در چارچوب قوانین و مقررات موجود جزء سابقه خدمت دولتی محاسبه شود و در راستای اجرایی‌شدن پیشنهاد فوق، «لایحه الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب سال ۱۳۹۷» را جهت بررسی و سیر مراحل قانونی در مجلس شورای اسلامی، به دولت ارائه کرده است.

این پیشنهاد هم‌اکنون در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک مراحل بررسی و تصمیم گیری را طی می‌کند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها