|
کدخبر: 324466

حقوق معلمان / رتبه بندی معلمان / حقوق فرهنگیان / افزایش حقوق معلمان

کسر از حقوق این افراد لغو شد / دولت روز معلمان را ساخت

با صدور بخشنامه ای از سوی وزیر آموزش و پرورش، کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجویان معلمان لغو شد.

اقتصاد کسر از حقوق این افراد لغو شد / دولت روز معلمان را ساخت

در دی ماه سال گذشته، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تصمیم به ابطال مجوز کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجو - معلمان بابت دریافت خدمات خوابگاهی و غذا در ایامی که این دانشجویان در دانشگاه حضور ندارند گرفت.

اکنون طی بخشنامه‌ای از سوی رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، کسر ۴۵ درصد از حقوق دانشجومعلمان لغو شد.

در این بخشنامه آمده است: به منظور تمهید مقدمات اجرای تکلیف قانونی مقرر در تبصره ذیل ماده ۶ قانون متعهدین خدمت و ایجاد رویه واحد و پرهیز از ایجاد تبعیض ناروا و رعایت عدالت در کسورات ناظر بر هزینه‌های شبانه‌روزی و خوابگاه دانشجویان متعهد خدمت این وزارت، با لحاظ رأی وحدت رویه شماره ۹۱۲۶ مورخ ۲۵ مهر ۱۴۰۲ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، دستورالعمل اصلاحی جهت اجرا ابلاغ می‌شود.

«اصلاحیه تبصره های ۱ و ۲ بند ۱۳ بخش دوم دستورالعمل شماره ۴۷۳۷۴ مورخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ وزارتی»

تبصره زیر جایگزین تبصره های ۱ و ۲ بند ۱۳ بخش دوم دستور العمل شماره ۴۷۳۷۴ مورخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ می‌شود:

تبصره: ضمن الغای کلیه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های قبلی، مربوط به تعیین هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاه دانشجویان متعهد خدمت، مطابق تبصره ذیل ماده ۶ قانون، از وجوه پرداختی به دانشجو متعهدین خدمت شاغل به تحصیل [بعد از کسر کسور قانونی] حداکثر تا ۲۸ درصد برای یک ماه (به شرح جداول مندرج در بخشنامه)، به عنوان هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاه و با انتخاب و درخواست دانشجو (انتخاب یکی از جداول بخشنامه) کسر خواهد شد.

بر این اساس نظر به اینکه کسر مبلغ مزبور، منوط به درخواست و استفاده دانشجو متعهدین خدمت از خدمات شبانه‌روزی و خوابگاه است. لذا دانشگاه‌های وابسته، مکلف به رعایت این بند و اطلاع رسانی موضوع به دانشجومعلمان ذی‌نفع و اخذ درخواست دانشجویان متقاضی استفاده از خدمات فوق و ارسال آن به اداره کل سهمیه خدمتی دانشجو متعهد خدمت بوده و امور مالی اداره کل نیز مکلف به رعایت این بند در کسر هزینه‌های مزبور می‌باشد.

هزینه های شبانه روزی و خوابگاه دانشجویان متعهد خدمت حسب تقاضا و انتخاب نوع خدمات مورد استفاده صرفاً از طریق کسر از حقوق و مزایای پرداختی به آنان امکان پذیر است.

دانشگاه‌های وابسته و مدیریت و پردیس‌های زیر مجموعه آنها به هیچ عنوان حق اخذ مستقیم وجه نقدی یا با دستگاه POS یا غیره از دانشجویان بابت هزینه‌های شبانه روزی و خوابگاه ندارند.

در ایام تابستان حقوق و مزایای دانشجویان متعهد خدمت به طور کامل بدون کسر هر گونه وجهی تحت عنوان هزینه‌های شبانه‌روزی و خوابگاه از حقوق و مزایای افراد مزبور پرداخت خواهد شد.

همچنین معاون وزارت آموزش و پرورش اعلام کردند که حقوق نیروهای حق التدریس تا آذر ماه به حساب آن‌ها واریز شده است و با ارزیابی و بررسی مستندات مربوطه، قصد دارند حقوق سه ماه زمستان را هم به زودی تسویه کنند.

علی فرهادی؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در دیدار با رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ساماندهی نظام رتبه‌بندی‌ و اعتراضات مربوط به آن اظهار کرد: حدود ۵۷۲ هزار اعتراضات به رتبه‌بندی بررسی شد و خوشبختانه امروز این عدد تقریبا به صفر رسیده است.

وی افزود: معوقات ناشی از اعتراضات رتبه‌بندی معلمان با کمک دولت مردمی از یک فروردین ۱۴۰۲ پرداخت شد. همچنین پیگیری صدور احکام بازنشستگی فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ناظر به رتبه بندی را دنبال کردیم  که در نهایت احکام آنها توسط صندوق بازنشستگی کشوری  صادر شد.

حقوق اعضای هیئت علمی در سال ۱۴۰۳ سرانجام تعیین تکلیف شد. این موضوع بر اساس تصویب نامه هیات وزیران درخصوص «تعیین ضریب حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی» توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

منبع: فارس
 • ناشناس ارسالی در

  باز سایت گدا گشنه های تازه به دوران رسید ه، تیتر زد.
  حق معلمان در جیب عوضی های قلم به دسته.

 • دهقان ارسالی در

  رفاهیات فرهنگیان و فوق العاده ویژه ۵۰ در صدی آنها چی شده جناب آقای صحرایی به ظاهر وزیر؟
  بجای پرداختن به حاشیه کمی هم به فکر معیشت فرهنگیان باش
  البت ه حق هم داره که پیگیر این موضوعات نباشه چون داره با این کاراش سقوط آموزش و پرورش رو در ایران تسریع میده....

 • ناشناس ارسالی در

  سایت نامحترم اگر مامور این تیترها نیستی ، خجالت بکش.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها