|
کدخبر: 324242

بحران آب/کمبود آب/محیط زیست

وضعیت دریاچه ارومیه / منتظر یک پروژه بزرگ باشید

شنیده ها حکایت از آن دارد که وضعیت دریاچه ارومیه بهبود پیدا کرده است.

اقتصاد وضعیت دریاچه ارومیه / منتظر یک پروژه بزرگ باشید

دریاچه ارومیه مدتی است که وضعیت قابل قبولی پیدا کرده و آنطور که وزیر نیرو اعلام کرده است، باید منتظر یک پروژه برای بهبود بیشتر وضعیت دریاچه ارومیه باشیم.

 وزیر نیرو در آیین بهره برداری از طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به وضعیت مطلوب دریاچه ارومیه گفت: بزرگترین نیروگاه بیوگاز کشور در حال بهره‌برداری است. کل ظرفیت نیرگاه‌های زیست توده‌مان تا شروع دولت ۹ مگاوات بوده است امروز به ۲۱ مگاوات رسید و حدود ۱۸ مگاوات هم در حال اجرا داریم.

علی اکبر محرابیان صبح امروز(پنجشنبه ۲۳ فروردین) در آیین بهره برداری از طرح‌های آب و فاضلاب استان تهران گفت: امروز ما شاهد بهره‌برداری ۱۷ هزار میلیارد تومان طرح در بخش آب و هم در بخش فاضلاب هستیم. برخی از طرح‌ها، طرح‌های منحصر به فردی است که به بهره‌برداری می‌رسد. بزرگترین نیروگاه بیوگاز کشور در حال بهره‌برداری است.

وی اظهار داشت: کل ظرفیت نیروگاه‌های زیست توده تا شروع دولت ۹ مگاوات بوده که امروز به ۲۱ مگاوات رسید و حدود ۱۸ مگاوات هم در حال اجراست. این طرح‌ها هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط زیستی طرح‌های به شدت اقتصادی و مفیدی است.

وزیر نیرو درباره نیروگاه زیست توده‌ای که امروز بهره برداری شد گفت: این نیروگاه ۷.۲ مگاواتی از نظر محیط زیست معادل ۳۶۰۰ هکتار فضای سبز، گازهای آلاینده محیط و شهر را جمع آوری می‌کند. همچنین معادل ۲۴ میلیون متر مکعب گاز به ما انرژی برق می‌دهد؛ یعنی اگر می‌خواستیم یک نیروگاه بزنیم با سوخت فسیلی باید ۲۴ میلیون متر مکعب گاز تخصیص می‌دادیم که هم از نظر اقتصادی باید هزینه قابل توجهی می‌کردیم و هم باعث آلودگی محیط زیست می‌شد. الان نه تنها آلودگی نداریم بلکه از نظر اقتصادی هم بسیار موثر و مفید است.

محرابیان همچنین گفت: پروژه‌هایی که امروز قرارداد آنها منعقد شد، فرمودند ۱۵، ۲۰ و ۲۵ ساله است. منظور از این سالها، مدتی است که این‌ها از این پساب دارند استفاده می‌کنند. اجرای پروژه‌ها در لحظه است؛ بسیاری از این پروژه‌ها تمام شده و فقط کافیست که شیر باز شود و از پساب استفاده کنند. آنهایی هم که اجرا نشده نهایتاً تا یک سال و نیم آینده تفاده از پساب در آنها به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر نیرو اعلام کرد: خیلی از این صنایع هم مثلاً می‌گوییم راجع به انتقال پساب بهداشتی شهر اصفهان یا شهر شازند یا اراک یا سایر مناطق؛ خب این الان موجود است. صنایع می‌توانند در حال حاضر از آن استفاده کنند. قراردادی که منعقد شد، این امکان را ایجاد کرد و این تعهد را برای طرفین ایجاد کرد که شرکت آب و فاضلاب تامین پساب بهداشتی کند و صنعت هم از آن استفاده کند و از محل سرمایه‌گذاری خودش بتواند آب مطمئنی را تامین کند.

اجرای یک پروژه بزرگ برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه تا یک ماه آینده

محرابیان همچنین درباره وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات و برنامه‌های دولت برای آن گفت: ما در موضوع دریاچه ارومیه خودمان را متعهد کردیم که این دریاچه با اجرای پروژه‌های متعدد و با مدیریت منابع آب احیا شود.

وزیر نیرو همچنین اظهار داشت: امروز شرایط دریاچه در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. البته این نخواهد بود مگر لطف و عنایت پروردگار رب العالمین که هم بارش‌های خوبی داشتیم و هم در مدیریت مخازن، حقوق محیط زیست به خوبی توسط همکاران ما ادا خواهد شد و رهاسازی‌ها انجام خواهد شد.

وی افزود: پروژه‌های متعددی که برای تامین آب دریاچه اجرا شده و ان‌شاءالله آخرین پروژه هم در دریاچه طی یک ماه آینده ان‌شاءالله با دستور ریاست محترم جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید.

منبع: ایرنا
 • ناشناس ارسالی در

  مرحله به مرحله پس از هرمرحله دفن زباله ه ای ه ...ه ای پر میشود

 • ناشناس ارسالی در

  نکنه نزولات آسمانی را هم اینا میخان به ح ساب تدبیر خودشان بزارن

 • ارش ارسالی در

  اگرباران‌رحمت‌خداوند‌نمیبارید‌جناب‌وزیرش ما‌لیاقت‌
  اصافه‌کردن‌یک‌لیتراب‌به ‌دریاچه‌ارومیه‌راندارید

 • ناشناس ارسالی در

  خدا وکیلی دولتی ها مایع شرمساری ملت بیچا ره ایران هستند..... آن باران و آب های رو ان فصلی که در فصل زمستان و بهار بصورت با رش به سمت دریاچه ارومیه می رود را به نفع کارهای انجام داده خودشان می دانند......
  آقایان کار محیط زیست و روان آبها ی سطحی و کنترول و کوتاه کردن دستان سود ج ویان از حق آبه دریاچه ارومیه را به دست م ردم بدهید ببینید وضع چطور خواهد بود

 • ناصر ارسالی در

  مسئولین محترم نه تنها دریاچه ارومیه بلکه کل شمالغرب را ترکیه با سدهایی که زده و سدهایی که تکمیل آنها رو به اتمام است با خشکی کامل مواجه خواهد کرد و این پروژه ها بلا استفاده خواهند ماند
  ترکیه < br /> ۱_ خوب می داند جنگهای آتی بین کشو رها جنگ آب خواهد بود
  ۲_ضمنا ترکیه سیاست پان ترکیسم را از اهداف این عملیات خود می داند
  تا دیر نشده اقدامات اساسی بفرمایید تا ترکیه هم مثل افغانها ن گوید تا سدهایش پر آب نشود حق آبه ایران ر ا نمی دهد

 • ناشناس ارسالی در

  از دریاچه ارومیه برای گردشگری و توریستی استفاده بشه کلی درآمد زایی داره

 • ناشناس ارسالی در

  ببینیم و بشنویم

 • شاپور ساسان ارسالی در

  پروژه جدید خشک کردن دوباره دریاچه ارومیه

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها