|
کدخبر: 323837

خودرو برقی / بازار خودرو / تاکسی برقی

شگفتی در تاکسیرانی / اولین روبوتاکسی رونمایی می شود

به طبق گفته‌ی ایلان ماسک، رئیس شرکت خودروسازی تسلا، در تاریخ ۸ اوت، یک خودروی روباتیک تاکسی توسط این شرکت معرفی خواهد شد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که تسلا تمرکز خود را بر روی ساخت و توسعه روبوتاکسی‌ها قرار داده است. خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که شرکت تسلا تولید مدل ۲۵ هزار دلاری خود را متوقف کرده است، اما ایلان ماسک این خبر را تکذیب کرده و ادعا کرده است که خبرگزاری دروغ می‌گوید.

اقتصاد شگفتی در تاکسیرانی / اولین روبوتاکسی رونمایی می شود

به نقل از رویترز، تسلا برنامه‌های خود را برای ساخت خودروی برقی مقرون به صرفه کنار گذاشته است.

ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت در ماه ژانویه گفته بود که خوشبین است که خودروی برقی ارزان قیمت در نیمه دوم سال ۲۰۲۵ وارد بازار شود. بنا بر گزارش‌ها، اکنون این خودروساز در عوض به سراغ روبوتاکسی رفته است که ماسک آن را به عنوان آینده حمل و نقل توصیف کرده است.

طبق گزارش‌ها، پروژه خودروی برقی مقرون به صرفه که اغلب «مدل ۲» نامیده می‌شود، متوقف شده است. این خودروساز حجم تولید هفتگی ۱۰ هزار خودرو را پیش‌بینی کرده بود و ماسک گفته بود ما تمام وقت کار خواهیم کرد تا آن را به واقعیت تبدیل کنیم. وی قبلاً ادعا کرده بود که تسلا در حال کار بر روی دو مدل جدید خودروی برقی است که انتظار می‌رود سالانه تا پنج میلیون دستگاه را به فروش برساند.

اکنون این لغو تولید خودروی مقرون به صرفه تسلا باعث می‌شود که حالا دیگر خودروی سدان ۳۹ هزار دلاری این شرکت به عنوان ارزان‌ترین وسیله نقلیه تسلا معرفی شود.

منابع رویترز به این رسانه گفته‌اند که در جلسه‌ای که در اواخر فوریه با حضور تعداد زیادی از کارمندان تسلا برگزار شده، در مورد لغو تولید این مدل به آنها گفته شده اما هشدار داده شده است که از خبررسانی در مورد لغو این برنامه خودداری کنند.

البته ماسک روز گذشته در ایکس در پاسخ به این موضوع، بدون ذکر هیچ دلیل موجهی نوشت که رویترز دروغ می‌گوید.

اتفاق اصلی وقتی روی داد که چند ساعت پس از انتشار گزارش رویترز مبنی بر اینکه تسلا برنامه‌های خود را برای تولید یک خودروی برقی ارزان قیمت لغو کرده است، ایلان ماسک اعلام کرد که تسلا در تاریخ ۸ اوت(۱۸ مرداد) اولین روبوتاکسی خود را معرفی می‌کند.

این در حالی است که تسلا سالها قول یک خودروی برقی مقرون‌به‌صرفه‌تر با قیمت حدود ۲۵ هزار دلاری را داده بود و ماسک در ژانویه امسال گفته بود که خوشبین است که این مدل در نیمه دوم سال ۲۰۲۵ وارد بازار شود.

حالا جالب است که ببینیم این شرکت چگونه یک روبوتاکسی را که قرار است به جای استفاده از رادار و سایر حسگرها که شرکت‌های دیگر مانند ویمو(Waymo) به طور گسترده از آنها استفاده می‌کنند، فقط با دوربین کار کند، راه‌اندازی می‌کند.

تسلا در حال حاضر در موقعیتی قرار دارد که تقاضا برای خودروهای الکتریکی در ایالات متحده کاهش یافته است و از آن طرف رقابت در چین تشدید شده و شرکت خودروسازی چینی BYD به سرعت در حال رشد در این حوزه است. این خودروساز چینی در اوایل ماه جاری گفت که فروش آن نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش یافته است. در همین حال، تسلا اعلام کرد که تحویل‌های آن سالانه هشت درصد و نسبت به سه ماهه قبل ۲۰ درصد کاهش داشته است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها