|
کدخبر: 323570

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

اقدام ناگهانی اوپک / نفت بازیچه تصمیمات لحظه ای شد!

شواهد نشان می دهد که اوپک تصمیم گرفته است تا تولید نفت را کاهش دهد.

اقتصاد اقدام ناگهانی اوپک / نفت بازیچه تصمیمات لحظه ای شد!

بازار انرژی به ویژه نفت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و اوپک می تواند با تصمیمات خود، بازار را بهم بریزد.

نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد صادرات کمتر از سوی عراق و نیجریه به همراه تداوم محدودیت عرضه داوطلبانه، به تولید کمتر نفت اوپک در مارس منتهی شد.

بر اساس یافته‌های نظرسنجی رویترز، تولید نفت اوپک در مارس، به ۲۶.۴۲ میلیون بشکه در روز رسید که در مقایسه با فوریه، ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داشت.

تولیدکنندگان اوپک پلاس توافق کردند محدودیت عرضه داوطلبانه که در سه ماهه اول به اجرا گذاشته بودند را تا پایان سه ماهه دوم امسال تمدید کنند. این کاهش به میزان ۲.۲ میلیون بشکه در روز، در نوامبر گذشته توسط تولیدکنندگان اوپک پلاس تایید شده بود.

گروه اوپک پلاس از اواخر سال ۲۰۲۲ در تلاش برای تثبیت بازار در بحبوحه تولید بالاتر تولیدکنندگان خارج از این گروه شامل آمریکا، به همراه نگرانی‌ها پیرامون تقاضا به دلیل نرخ‌های بهره بالاتر در اقتصادهای بزرگ دنیا، محدودیت عرضه متوالی را به اجرا گذاشته است.

کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک پلاس چهارشنبه هفته جاری، برای بازبینی در سیاست تولید این گروه، دیدار خواهند کرد اما تحلیلگران انتظار ندارند در آستانه نشست وزیران اوپک پلاس که برای اول ژوئن برنامه‌ریزی شده است، تغییری در سیاست تولید صورت بگیرد.

نظرسنجی رویترز نشان داد بزرگترین کاهش تولید در مارس، مربوط به عراق و نیجریه بود. عراق در فوریه بالاتر از سهمیه خود نفت تولید کرده بود و متعهد شده بود تولید خود را در مارس کاهش دهد. در حالی که صادرات نیجریه به دلیل راه‌اندازی یک پالایشگاه جدید که نفت داخلی بیشتری را مصرف می‌کند، کاهش پیدا کرده است.

طبق نظرسنجی رویترز، مجموع تولید اوپک در مارس ۱۹۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از سقف توافق شده، بود و اعضای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، تولیدشان را مطابق با سهمیه حفظ کردند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، این نظرسنجی نشان داد با وجود تحریم‌های آمریکا، تولید نفت ایران در بالاترین رکورد ۵ ساله مانده است.  

هیثم الغیس، دبیرکل اوپک در مصاحبه انحصاری با اویل پرایس، بر مواضع این گروه در خصوص دورنمای تقاضای بلند مدت برای نفت تاکید کرد. اوپک در پاییز گذشته، پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت ۲۳ درصد نسبت به سطح سال ۲۰۲۲ افزایش پیدا کرده و در سال ۲۰۴۵، به ۱۱۶ میلیون بشکه در روز صعود می‌کند.

اوپک در سال ۱۹۶۰ در بغداد توسط عراق، ایران، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا با هدف هماهنگ کردن سیاست‌های نفتی و تضمین قیمت‌های منصفانه و باثبات تأسیس شد. اکنون شامل ۱۳ کشور است که عمدتاً از خاورمیانه و آفریقا هستند. آنها حدود ۳۰ درصد نفت جهان را تولید می کنند.

در طول سال‌ها چالش‌هایی برای نفوذ اوپک وجود داشته است که اغلب منجر به اختلافات داخلی می‌شود و فشار جهانی به سمت منابع انرژی پاک‌تر و دور شدن از سوخت‌های فسیلی در نهایت می‌تواند سلطه آن را کاهش دهد.

اوپک ائتلاف موسوم به اوپک پلاس را با ۱۰ کشور عمده صادرکننده نفت غیراوپک جهان از جمله روسیه در پایان سال ۲۰۱۶ تشکیل داد.

اوپک پلاس حدود ۴۰ درصد از تولید نفت جهان را تشکیل می دهد و هدف اصلی آن تنظیم عرضه نفت به بازار جهانی است. رهبران این گروه، عربستان سعودی و روسیه هستند که به ترتیب حدود ۹ و ۹.۵ میلیون بشکه در روز (بشکه در روز) نفت تولید می کنند.

اوپک چه تاثیری بر قیمت جهانی نفت دارد؟

صادرات کشورهای عضو اوپک حدود ۶۰ درصد از تجارت جهانی نفت را تشکیل می دهد. در سال ۲۰۲۱، اوپک تخمین زد که کشورهای عضو آن بیش از ۸۰ درصد از ذخایر اثبات شده نفت جهان را در اختیار دارند.

به دلیل سهم بزرگ بازار، تصمیمات اوپک می تواند بر قیمت جهانی نفت تأثیر بگذارد. اعضای آن به طور منظم گرد هم می آیند تا تصمیم بگیرند چه مقدار نفت در بازارهای جهانی بفروشند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها