|
کدخبر: 323518

مالیات نقل و انتقال خودرو/مالیات سالانه خودرو/مالیات مشاغل خودرویی

هزینه نقل و انتقال خودرو در سال ۱۴۰۳ مشخص شد/ پرداخت مالیات بر عهده چه کسی است، مالک یا خریدار؟

هر سال، مبلغ جدید مالیات نقل و انتقال خودرو تعیین می‌شود که از مالکان خودروهایی که قصد فروش وسیله نقلیه خود را دارند، دریافت می‌شود. به همین دلیل، پرداخت مالیات خودرو قبل از تعویض پلاک، ضروری است. شما بدون نیاز به ثبت نام در سامانه مالیات و عوارض خودرو، فقط با داشتن کد ملی و شماره پلاک خودرو، می‌توانید مراحل پرداخت و استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو را انجام دهید. سپس می‌توانید گواهی وصول مالیات خودرو را در بخش سوابق دسترسی پیدا کنید.

اقتصاد هزینه نقل و انتقال خودرو در سال ۱۴۰۳ مشخص شد/ پرداخت مالیات بر عهده چه کسی است، مالک یا خریدار؟

مالیات نقل و انتقال خودرو، هزینه‌ای است که در زمان خرید یا فروش خودرو به دولت پرداخت می‌شود. اما این مالیات چیست؟ و پرداخت آن بر عهده کیست؟ در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با مالیات نقل و انتقال خودرو و نحوه محاسبه آن در سال 1403 بر اساس جدیدترین اطلاعیه‌های سازمان مالیاتی آشنا نماییم.

نقل و انتقالخودرو

انواع مالیات بر خودرو

کلیه مالکان خودروهای سبک و سنگین برای تملک و یا کسب درآمد از خودروهای خود موظف به پرداخت مالیات هستند. انواع مالیات خودرو به سه دسته تقسیم می‌شود:

مالیات سالانه خودرو (مالیات بر دارایی)

مالیاتی است که همه ساله بر اساس ارزش خودرو از مالک خودرو دریافت می‌شود. از آنجا که این مالیات از مالکان خودروهای با ارزش منصفانه میلیاردی دریافت می‌شود، با عنوان مالیات خودروهای میلیاردی شناخته می‌شود.

! نکته

دقت کنید که ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب بند س تبصره 6 قانون بودجه کل کشور سال 1403 مشمول پرداخت مالیات و عوارض سالانه هستند، پیش از پرداخت بدهی مالیاتی ممنوع است. مراکز متخلف از این قانون، با فروشنده در پرداخت مالیات مسئولیت تضامنی دارند.

مالیات بر مشاغل خودرویی

مالیات مشاغل خودرویی یکی از انواع مالیات بر درآمد است که به درآمد حاصل از اشتغال با خودرو تعلق می‌گیرد.

مالیات نقل و انتقال خودرو چیست؟

مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیات‌های قابل پرداخت برای فروش انواع وسایل نقلیه شخصی (اعم از خودرو و یا موتور سیکلت) است؛ این مالیات بر اساس ماده 30 قانون دائمی ارزش افزوده مصوب تیر 1400، در زمان فروش خودرو بر عهده فروشنده قرار می‌گیرد.

بر این اساس مالیات خودروهای صفر کیلومتر، بر عهده شرکت تولید یا مونتاژ کننده و یا شرکت واردکننده است؛ به همین ترتیب هر فروشنده برای انتقال مالکیت خودرو موظف به پرداخت مالیات است؛ حتی اگر هیچ استفاده‌ای از خودرو نکرده باشد.

! نکات مهم

1- مطابق تبصره 2 ماده 30 قانون دائمی ارزش افزوده، اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده و یا وصل کننده قطعات پیشساخته (مونتاژکننده) داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکتهای خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده می‌شود.

2- همچنین بر اساس تبصره 3 همین ماده قانونی، نقل و انتقال خودروها و موتورسیکلت‌های با پلاک انتظامی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند.برای انتقال مالکیت (تعویض پلاک) خودرو باید مالیات بپردازید

عوامل موثر بر تعیین و محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

مالیات پرداختی برای خرید و فروش همه خودروها با هم برابر نیست. این مالیات تابعی از فاکتورهای زیر است:

 • مدل خودرو (سال تولید)
 • کشور تولیدکننده (ایران یا خارج از ایران)
 • میزان آلایندگی خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو چگونه محاسبه میشود؟

سازمان مالیاتی همه ساله طی جدولی ارزش خودروها را بر اساس عواملی نظیر سال تولید و داخلی یا وارداتی بودن آنها، جهت محاسبه مالیات تعیین و ارائه می‌نماید. بر این اساس مالیات نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثنای ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، به شرح زیر محاسبه می‌شود:

 • مالیات نقل و انتقال خودروهای داخلی: خودروهای تولید داخل برای سال تولید به میزان 1% ارزش تعیین شده از سوی سازمان مالیاتی در جداول مربوطه
 • مالیات نقل و انتقال خودروهای لوکس (خارجی): خودروهای وارداتی برای سال تولید به میزان 2% ارزش تعیین شده از سوی سازمان مالیاتی در جداول مربوطه
 • مالیات نقل و انتقال خودروها در سالهای بعد: برای سال‌های بعد تا 6 سال پس از سال تولید، سالانه 10% از ماخذ دریافت مالیات کاهش می‌یابد و برای سال‌های ششم به بعد، 40% ماخذ مذکور مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو است.

بر این اساس در صورت اطلاع از ارزش تعیین شده از سوی سازمان مالیاتی برای خودروها، می‌توان میزان مالیات بر نقل و انتقال خودروها را بر اساس جدول زیر محاسبه نمود:

سال خودروهای تولید داخل خودروهای تولید خارج
سال تولید 1% ارزش تعیین شده توسط سازمان مالیاتی 2% ارزش تعیین شده توسط سازمان مالیاتی
تا شش سال پس از سال تولید کاهش سالانه 10% از ماخذ مذکور کاهش سالانه 10% از ماخذ مذکور
سالهای ششم به بعد 40% ماخذ یاد شده 40%  ماخذ یاد شده

جدول تعیین مالیات خودرو بر اساس سال کارکرد

نحوه محاسبه مالیات خودرو در سال 1402

سازمان مالیاتی طی بخشنامه شماره 200/1401/51 مورخ 1401/10/28، ماخذ محاسبه مالیات و عوارض شماره‌گذاری، عوارض سالانه و مالیات نقل و انتقال انواع خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت‌های تولید داخل یا وارداتی موضوع مواد 28، 29 و 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1400 و ماده 17 ق.م.م را ابلاغ نمود. این ماخذ از ابتدای سال 1402 و به مدت 1 سال قابل اجرا است.

برای اطلاع از مالیات نقل و انتقال خودروی خود برای سال 1402 روی دکمه زیر کلیک نمایید.

ویدیوی آقای حاجی محمدی در مورد مالیات نقل و انتقال خودروی تصادفی

شاید برای بسیاری از شما این سوال وجود داشته باشد که مالیات نقل و انتقال خودرو برای خودروهای تصادفی چگونه محاسبه می‌شود. ابتدا باید بدانید که ارزش منصفانه خودروی تصادفی با در نظر گرفتن افت قیمت خودرو پس از تصادف (حتی در صورت تعمیر خودرو) محاسبه می‌شود. توصیه آقای حاجی محمدی را در مورد تعیین ارزش خودروی تصادفی از زبان ایشان بشنوید.

نحوه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی در اطلاعیه مورخ 1401/1/10، از ابتدای سال 1401 هر گونه شماره گذاری خودرو در مراکز تعویض پلاک منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو از طریق آدرس اینترنتی my.tax.gov.ir است.

به عبارت دیگر قبل از پرداخت مالیات بر نقل و انتقال خودرو، امکان تغییر مالکیت خودرو و تعویض پلاک امکان پذیر نیست.

خوب است بدانید:

مطابق بخشنامه سازمان مالیاتی، انواع خودروهای سبک و سنگین و موتور سیکلت‌های تولید داخل و وارداتی برقی از نوع هیبریدی و هیبرید پلاگین و تمام برقی مشمول تبصره 2 ماده 28 قانون مالیات بر ارزش افزوده قرار می‌گیرند. به بیان دیگر این خودروها مشمول پرداخت مالیات و عوارض سبز نیستند.

مهلت پرداخت مالیات بر نقل و انتقال خودرو

از آنجا که پیش از پرداخت مالیات بر نقل و انتقال خودرو امکان تعویض پلاک و انتقال سند قطعی خودرو ممکن نیست، می‌توان چنین در نظر گرفت که مهلت پرداخت این مالیات فوری است. به عبارت دیگر، پرداخت این مالیات، آخرین اقدام پیش از تعویض پلاک خودرو است.

مراحل پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو در سامانه

برای استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو باید مراحل زیر را اجرا نمایید:

 • مراجعه به درگاه مایتکس؛ اگر قبلا در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید، موظفید برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به عنوان مودی مالیاتی در آن ثبت نام نمایید
 • درج پلاک ثبتی خودرو
 • استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

به این ترتیب پس از پرداخت مالیات تعویض پلاک خودرو، بخش دریافت نوبت تعویض پلاک برای شما فعال می‌شود. در واقع پرداخت مالیات و دریافت نوبت تعویض پلاک از یک درگاه (مایتکس) انجام می‌گیرد.

خوب است بدانید:

برای پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو، می‌توانید به سامانه مالیات نقل و انتقال خودرو به آدرس cartransfer.tax.gov.ir نیز مراجعه نمایید؛ اما با انتخاب گزینه “مودی مالیاتی (فروشنده)” مجددا به سامانه مایتکس هدایت می‌شوید.

استعلام پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

برای استعلام وضعیت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو می‌توانید به سامانه cartransfer.tax.gov.ir مراجعه و با درج کد ملی مالک و پلاک خودرو در بخش “استعلام پرداخت مالیات”، وضعیت پرداخت مالیات خودروی خود را بررسی نمایید.

جرایم عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو

جرایم عدم پرداخت مالیات بر نقل و انتقال خودرو برای 2 گروه اعمال می‌شود:

 • مودی مسئول پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو (فروشنده)
 • مراکز ثبت اسناد متخلف

جرایم عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو علاوه بر فروشنده بر عهده مراجع متخلف نیز هست

جرایم مالیات بر نقل و انتقال خودرو برای مودی مالیاتی

جرایم مالیات بر نقل و انتقال خودرو برای فروشنده (مودی مسئول پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو) عبارتند از:

 • عدم امکان تعویض پلاک و انتقال مالکیت خودرو
 • عدم برخورداری از بعضی مزایا نظیر عدم امکان خروج از کشور متخلفین به دلیل بدهی مالیاتی

جرایم مالیات بر نقل و انتقال خودرو برای مراکز ثبت اسناد متخلف

بر اساس ماده 30 قانون دائمی ارزش افزوده، ثبت سند انتقال وسایل نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی، منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو است. به این ترتیب مراکزی که از این حکم تخلف نمایند، در قبال مالیات پرداخت نشده مسئولیت تضامنی داشته و مطابق تبصره 1 این ماده قانونی موظف به پرداخت 2 برابر مالیات پرداخت نشده هستند.

سوالات متداول در مورد مالیات نقل و انتقال خودرو → کلیک کنید

1) پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده کیست؟

پرداخت مالیات نقل و انتقال بر عهده فروشنده خودرو است؛ در صورتی که فروشنده مالیات نقل و انتقال را در زمان فروش خودرو نپردازد، مبلغ مذکور به عنوان بدهی مالیاتی بر عهده او باقی می‌ماند.

2) مالیات نقل و انتقال خودرو چند درصد است؟

مالیات بر نقل و انتقال خودرو بر اساس عوامل مختلفی از جمله مدل خودرو، میزان آلایندگی و کشور تولید کننده تعیین می‌شود. به عنوان مثال این مالیات برای خودروهای داخلی در سال تولید معادل 1% ارزش تعیین شده خودرو توسط سازمان مالیاتی و برای خودروهای وارداتی معادل 2% ارزش تعیین شده این خودروها از سوی سازمان مالیاتی است. برای سالهای بعد داخل مقاله با جزئیات توضیح داده شده است.

3) مسئولیت پرداخت مالیات نقل و انتقال خودروهای خشک خریداری شده از کارخانه یا نمایندگی بر عهده کیست؟

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودروهای صفر کیلومتر در صورت خریداری از شرکت تولید یا مونتاژ و یا وارد کننده بر عهده شرکت مزبور است. اما اگر خریدار خودروی صفر کیلومتر قصد فروش آن را (حتی بدون هیچ گونه کارکردی) داشته باشد، فروشنده موظف به پرداخت مالیات بر نقل و انتقال خودرو به صورت مجزا است.

4) کدام خودروها باید مالیات نقل و انتقال پرداخت کنند؟

مطابق ماده 30 قانون دائمی ارزش افزوده، نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثنای ماشینهای راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال است.

4) شرط انتقال مالکیت خودرو و تعویض پلاک چیست؟

بر اساس اعلام رئیس سازمان مالیاتی هم‌زمان با راه‌اندازی سامانه مالیات بر نقل و انتقال خودرو، شرط انتقال مالکیت خودرو و تعویض پلاک، ارائه گواهی وصول مالیات نقل و انتقال خودرو است.

کلام آخر

مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از انواع مالیاتهای مستقیم است که فروشنده مسئولیت پرداخت آن را در زمان انتقال مالکیت خودرو بر عهده دارد. بر اساس اطلاعیه سازمان مالیاتی از ابتدای سال 1401، پیش از پرداخت مالیات نقل و انتقال، حتی امکان تعویض پلاک خودرو نیز وجود ندارد.

همان گونه که مشاهده می‌کنید مالیات جزء جدانشدنی کسب و کار و زندگی کلیه اشخاص است؛ به صورتی که همه افراد هنگام کسب درآمد، نقل و انتقال اموال و املاک یا دریافت ارث موظف به پرداخت مالیات هستند. 

 

منبع: تیتر تجارت

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها