|
کدخبر: 323172

حداقل دستمزد کارگران / حقوق کارگران / دستمزد کارگران

افزایش حقوق کارگران سراب بود / رئیسی ورود می کند؟

آیت اسدی مطرح کرد: باید موضوع محاسبه مزدهای بالای ۱۰ میلیون تومان برای افرادی که مالیات ۱۰ درصدی پرداخت می‌کنند، مورد بررسی قرار گیرد. اما تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره ارسال لایحه توسط وزیر کار منتشر نشده است.

اقتصاد افزایش حقوق کارگران سراب بود / رئیسی ورود می کند؟

تصویب حداقل دستمزد سال آینده بدون امضای طرف کارگری، هنوز منجر به واکنش‌ها و نظراتی شده است.

آیت اسدی (عضو شورای عالی کار) در این زمینه به اعلام افزایش حداقل مزد ۳۵ درصدی برای سال ۱۴۰۳ و خروج بدون امضای نمایندگان کارگری از جلسه شورای عالی کار در آخرین جلسه سال ۱۴۰۲ این شورا اشاره کرد.

اسدی اظهار کرد: یکی از واقعیات مزد مصوب شورای عالی کار که بدون امضای کارگران به تصویب رسید، این است که در عمل این میزان افزایش نه ۳۵ درصد که زیر ۳۰ درصد خواهد بود؛ زیرا بحث کسورات، بیمه و مالیات بر حقوق عملاً افزایش حداقل بگیران را زیر ۳۰ درصد و برای سایر سطوح زیر ۲۰ درصد افزایش را رقم می‌زند.

وی در توضیح فنی این موضوع گفت: اگر دقیقاً مبالغ مزایای مزدی و خود پایه مزد و درصد افزایش را جمع بزنیم، بدون کسورات نیز به ۳۵ درصد افزایش نسبت به مزد سال قبل نمی‌رسد. اگر کسورات بیمه‌ای و مالیاتی نیز از حقوق باوجود اینکه مالیات بر دریافتی هنوز بر مبنای کمتر از ۱۰ میلیون تومان معافیت می‌گیرد، بدین ترتیب اکثریت قاطع مزدبگیران ما هنوز باید ۱۰ درصد مالیات از حقوق‌شان کسر شود.

عضو شورای عالی کار تصریح کرد: طبق قانون کار ما موظف هستیم برای یک فرد جویای کار مجرد حقوق تصویب کنیم. برای چنین فردی با کسر حق بیمه و مالیات به عددی کمتر از ۹ میلیون تومان دریافتی (۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان) می‌رسیم. این یک نوع بازی با آمار است که بگوییم مزد به ۱۲ یا ۱۱ میلیون تومان بطور عمده رسیده و بخش خاصی از کارگران عائله‌مند به این میزان (تازه بدون کسر بیمه و مالیات) می‌رسند.

در گروه کارگری از موضع افزایش مزد تا پانزده میلیون تومان عدول نکردیم

آیت اسدی تصریح کرد: وزیر کار دولت سیزدهم در جلسات گفتند ما تکانه‌ای برای بهبود به مزد کارگران می‌دهیم. امروز می‌توان به صراحت گفت که این تکانه وزیر محترم رو به عقب بوده و کارگران در زمینه مزدی تکانی رو به عقب داشتند. به همین دلیل وقتی قرار شد ما آخرین دور مذاکرات اصلی را بکنیم، پخش تلویزیونی قطع شد و از رسانه‌ها خواستند که در بیرون جلسه قرار بگیرند.

وی ادامه داد: آقای رعیتی فرد در اظهارات خود به غلط می‌گویند که پیشنهاد گروه کارگری ۲۲ میلیون تومان بوده و از این رقم پایین نیامده است. این درحالی است که ما آمار و ارقام دیگری از سوی گروه کارگری پیشنهاد شد و وقتی رئیس سازمان استاندارد و وزیر صنعت، معدن و تجارت استدلالات ما در دفاع از این ارقام که زیاد هم نبود، بطورکامل گوش دادند، اصل استدلال‌ها را پذیرفتند و تنها از ما خواستند که باوجود صحت این استدلال‌ها با دولت همکاری و همراهی کنیم.

این فعال کارگری تاکید کرد: ما در جلسه گفتیم که آقای صولت مرتضوی وزیر محترم تعاون چندبار گفتند که ما ۷۵ درصد سبد حداقل معیشت را تقبل می‌کنیم. ما در گروه کارگری گفتیم که نه ۷۵ درصد سبد حداقل معیشت که ۶۹ درصد آن را بدهید. سبد حداقل معیشت گروه کارگری ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان محاسبه شده بود که ۶۹ درصد آن حدود ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می‌شد. ما از دولت خواستیم همین مبلغ ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را به کارگران بدهد و از آن هم عدول نکردیم.

ایران باید به مقاوله نامه بنیادین در زمینه چانه‌زنی‌ها پایبند باشد

اسدی اظهار کرد: به دلیل فشار جسمی و روحی که به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در میانه جلسه روز دوشنبه ۲۸ اسفند آمد، ایشان موقتاً جلسه را ترک کردند و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز وقتی استدلال‌های ما را شنید، در ابتدا با ما همراه بود. به محض اینکه ایشان گفت که باید برود و با دوستان خود در وزارت کار و دولت مشورت کند، در طی بازگشت ایشان بطورکلی تغییر کرد. در همان جا بود که پس از بازگشت آقای مرتضوی به جلسه، ایشان با قدرت اظهار کرد که «از سال آینده این بساط تعیین مزد به این شیوه را جمع کرده و از مسیر دیگری در مجلس کار را جلو می‌بریم».

وی ادامه داد: در همین حین بود که گروه کارفرمایی با افزایش مزد ۲۵ درصد به علاوه مبلغ ثابت برای کارگران سایر سطوح موافقت کرد. اما دولت حتی به این میزان مورد بحث گروه کارفرمایی نیز توجهی نکرد و مبلغ ۲۲ درصد به علاوه مبلغ ثابت را مطرح کرد. شخص وزیر کار با افزایش سایر سطوح به میزان ۲۲ درصد مخالفت کرد و موضوع افزایش ۲۵ درصدی از دستور کار خارج شد. گویی کارفرمایان در تعیین مزد سخاوت بیشتری نسبت به دولت داشتند!

اسدی افزود: قرار بود موضوع محاسبه مزدهای بالای ۱۰ میلیون تومان در زمره پرداخت کنندگان مالیات ۱۰ درصدی طی لایحه‌ای که وزیر کار ارسال می‌کند، مورد تجدیدنظر قرار بگیرد، اما هنوز خبری از این لایحه نیامده و هنوز از مزدهای بالای ۱۰ میلیون تومان مالیات کسر می‌شود.

این عضو شورای عالی کار درباره موضوع سپردن سرنوشت تعیین حداقل دستمزد از دولت و وزارت کار به سازوکار مجلس، گفت: مجلس تنها در زمانی که موضوع بودجه عمومی مطرح است، به اظهارنظر بپردازد. اما جمهوری اسلامی ایران از سال‌ها قبل در طی پذیرش کنوانسیون‌های بنیادین سازمان جهانی کار پذیرفته است که موضوع تعیین مزد تنها از مسیر چانه‌زنی جمعی و مذاکره میان سه ضلع کارگری، کارفرمایی و نظارت دولت ممکن است.

وی در پایان تصرح کرد: ما انتظار داریم شخص رئیس جمهور به موضوع حداقل دستمزد به همراه مجلس جدید به موضوع مزد ۱۴۰۳ ورود کنند و باتوجه به امضا نشدن مزد توسط گروه کارگری عضو شورای عالی کار، دیگر در این زمینه برای پیگیری اجرای قانون محدودیتی نیست.

منبع: ایلنا
 • حسین ارسالی در

  این مبلغی که به عنوان حقوق کارگران اعلام کردید، حتی پول خون این عزیزان هم نمیشه. شما فکر می کنید دارید جلوی تورم رو میگیرید، تورم زمانی ایجاد میشه که کارگر قدرت خرید داشته باشه. شما زمانی میتونید از ارتباط حقوق کارگر با تورم صحبت کنید که کارگر عزیز ما بالای ۶۰ میلیون در ماه حقوقش باشه. وگرنه زیر سی میلیون همش میره جای قسط و اجاره خونه و خورد و خوراک و هزینه های سنگین زندگی.

 • ناشناس ارسالی در

  اگه شعور دارید و انسانید، دقت کنید انسان ،آخه باحق مسکن ۹۰۰هزارتومانی کجای مسکن ک ارگر حل میشه کرایه خونه قسط خونه.توی که داری قانون مینویسی وحق کارگرا میخوای تصو یب کنی اگه پسر پدرت هستی فیش حقوقی وکل و اریزی حقوق یکسال خودتا بزار وسط.اگه نه د نبال پدرت بگرد

 • مهدی ارسالی در

  توی که داری بزورحقوق کارگرا با ۲۰ یا۳۰ د رصد تصویب میکنی اگه پسر پدرت هستی فیش حق وقی و واریزی یکسال خودتا اعلام کن بعد قا نونا تصویب کن باحقوق مسکن۹۰۰تومنی کجای د ردمسکن کارگرحل میشه.اگه به نتیجه رسیدی ن تیجه درسته اگه نه ول کن وبرو دنبال پدرت بگرد

 • میثم ارسالی در

  دولت همش دورغ بود اسم سراب رو خراب نکنید زنگ بزنین رئیس جمهور بینم ناهار خورده!! !!!!!

 • ناشناس ارسالی در

  تمام این بدبختی های دستمزد و حقوق کارگران باعث این بی عدالتی ها رئیس جمهور و دولت هستند در کشوری که حقوق روزانه یک کارگر یا باز نشسته کارگری فقط یک شیشه آبلیمو می‌شود آنجا کشور نیست بلکه یک ......‌است

 • ناشناس ارسالی در

  اقای اسدی عزیز از غیرت شما نمایندگان واق عی کارگران تشکر میکنم. خدا جواب ظلم رو خ ودش میدهد. بهترین زمان جهت افشا کردن این ظلم روز جهانی کارگر یازده اردیبهشت میبا شد.

 • Reza ارسالی در

  برای سایر سطوح واقعا بی انصافی است ،حداق ل مبایست با توجه به تورم ۳۰ درصد اضافه ش ود،

 • ناشناس ارسالی در

  سلام به نظر من کسالت اقای وزیر توجلسه الکی بوده ورفته بیرون که کسب تکلیف کنه اقایون وزیر که هنوز تکلیف نمیدونستن ازصحبتهای نماینده کارگری رازی بودن ولی تارفتن بیرون وفهمیدن تکلیف چی هست زدن زیر حرفشون حالا کی بیرون گفته به وزرا چه کنید همه میدونید پس امید به بالادست وزیر هم نداشته باشید تو این سیرکی اقایون را انداختن نه نماینده کارفرما وکارگران هیچ کاره هستن

 • ناشناس ارسالی در

  کار دولت و مجلس همین است که دست تو جیب فقرا کند

 • ایرج روح الامینی ارسالی در

  از ریاست محترم جمهوری اسلامی کشورمان و دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای سازمان تامین اجتماعی عاجزانه درخواست میکنیم که هرچه زودتر به مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی با مشاغل سخت و زیان آور در سال جدید همکاری و مساعدت لازم را بعمل لازم را بعمل آورید من الله التوفیق

 • ناشناس ارسالی در

  ما که در تعیین افزایشی حقوق کارگران افزا یشی ندیدیم بلکه کاهش حقوق با تورم افسار گسسته را شاهدیم و تورم کمر شکن را مشاه ده میکنیم فقط در این وضعیت انچه مسلم است این است که هیچ وقت مسولین معیشت ز یر دست را احساس نمیکنند و نخواهند کرد .

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها