|
کدخبر: 322732

قیمت بنزین / بنزین سهمیه / کارت بنزین

عیدی وزیر به مردم / بنزین نوروزی تامین شد

وزیر نفت گفت: خوشبختانه برای همه ۴ هزار و ۴۰۰ جایگاه سراسر کشور در ایام نوروز زمینه‌های خوبی تدارک دیده شده.

اقتصاد عیدی وزیر به مردم / بنزین نوروزی تامین شد

جواد اوجی، وزیر نفت در جمع خبرنگاران در حیاط دولت، درباره مواضع ایران در نشست سران کشورهای صادرکننده گاز اظهار داشت: خوشبختانه، بسیاری از کشورهای عضو به ایده مجدد بررسی مسائل مربوط به کشورهای صادرکننده گاز و تولیدکننده نفت پشتیبانی کردند.

اینکه بخواهند در این قضایا سیاسی کار کنند و کشورهای صادرکننده گاز را ظالمانه تحریم کنند به قشری که نیاز به نفت و گاز دارند در حقیقت ظلم شده است. هم ما و هم خیلی از اعضای گاز با این موضوع موافق بودند. یکی از دلایلی که قیمت جهانی نفت و گاز تثبیت نمی‌شود همین بحث‌های سیاسی است.

وزیر نفت همچنین در رابطه با تدابیر و برنامه‌ریزی های این وزارتخانه نسبت به ایام نوروز گفت: خوشبختانه برای همه ۴ هزار و ۴۰۰ جایگاه سراسر کشور در ایام نوروز زمینه‌های خوبی تدارک دیده شده و برنامه تامین بنزین همه هموطنان عزیز ریخته شده است. مخازن همه پر است و الحمدلله مشکلی در تامین بنزین نداریم.

اوجی خاطرنشان کرد: همه جایگاه‌داران موظفند که از کارت جایگاه در تمامی جایگاه‌ها باید استفاده کنند و همه همکاران من هم از ۱۵ اسفند در حال نظارت بر این موضوع هستند. خواهشم از همه هموطنان عزیزمان این است که سفرهای نوروزی حتما کارت سوخت خود را همراه داشته باشند. این کارت سوخت جایگاه‌ها برای هموطنانی است که کارتشان گم شده یا از بین رفته.

وی افزود: ذخایر خوبی در تامین بنزین برای ایام مسافرت داریم. چند روزی است که با توجه به رصدی که می‌کنیم و مصرف بنزین این مسافرت‌ها را می‌بینیم. معمولا میانگین مصرف بنزین ما حدود ۱۱۴ یا ۱۱۵ میلیون لیتر در روز است منتها این روزها به ۱۲۳ میلیون لیتر رسیده است که نشان می‌دهد مسافرت‌های نوروزی شروع شده است.

اوجی همچنین در مورد وقوع تخلفات احتمالی در جایگاه‌های عرضه سوخت، خاطرنشان کرد: هرچند بازرسان شرکت پخش به طور نامحسوس از ۱۵ اسفند در تمام جایگاه‌‎های شهری و بین شهری درحال رصد عملکرد جایگاه‌های پخش سوخت هستند اما هموطنان برای گزارش تخلفات احتمالی می‌توانند با شماره تلفن ۰۹۶۲۷تماس بگیرند تا بازرسان ورود کرده و با تخلفات برخورد کنند.

بنزین-کارت بانکی

بنزین به عنوان یکی از منابع اصلی انرژی در جهان شناخته می‌شود و قیمت آن در هر کشور به عوامل گوناگونی نظیر تولید داخلی، واردات، فروش و تقاضا، قوانین مالیاتی و سیاسی، بستگی دارد. در بسیاری از کشورها، دولت یا سازمان‌های دولتی مسئولیت نظارت بر تعیین قیمت بنزین را برعهده دارند و ممکن است قیمت بنزین بر اساس تصمیمات دولت به‌عنوان یک مقدار ثابت تعیین شود.

امروز برنامه بالاتر به بحث تخصیص بنزین به کد ملی و یا خودرو با حضور مالک شریعتی به عنوان موافق اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی و نخعی نماینده مجلس به عنوان مخالف این طرح بحث و بررسی کردند.

در این برنامه شریعتی با بیان اینکه کشور درحال‌حاضر وارد‌کننده بنزین است چرا که در تولید بنزین ناترازی داریم و باید این را به نوعی جبران کنیم گفت: ۴۵ درصد از خانوار‌ها فاقد حداقل یک دستگاه هستند بنابراین این افراد هیچ سهمیه‌ای از بنزین ندارند.

به گفته وی شرایط کشور روز به روز در حال بدتر شدن است و این عدم تخصیص بنزین به کد ملی تنها به ضرر کسانی است که هیچ سهیمه‌ای ندارند و شرایط روز به روز برای آنها بدتر می‌شود.

شریعتی با بیان اینکه برای ناترازی در گاز کشور نظام الگوی مصرف گاز را تعریف کردیم برای بنزین هم باید این اقدام را انجام دهیم گفت: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانواده در دهک یک فاقد خودرو هستند و ۴۳۰ هزار نفر هم در دهک‌های دهم فاقد خودرو هستند که می‌توان از طریق کد ملی به این افراد سوخت تعلق گرفت.

او بیان کرد:  می‌توان بدون شوک قیمتی همین سیستم یارانه بنزین را بین خانواده‌ها توزیع کرد که طبقه محروم ضرر نکند.

شریعتی با بیان اینکه سهیمه بنزین تنها به ۴۵ درصد از خانواده‌ها اختصاص می‌یابد گفت: ۱۵۰ هزار کارت سوخت فاقد خودرو پیدا کردیم که اگر این تخصیص سوخت براساس کدملی باشد هیچ قاچاق سوختی دیگر نخواهیم داشت و از قاچاق فیزیکی سوخت جلوگیری می‌شود.

وی افزود: افرادی که خودرو ندارند می‌توانند سهم خود را به افراد دیگر واگذار کنند چراکه ما امروز ۱۲۰ میلیون لیتر مصرف بنزین داریم که ۵۰ درصد از آن ۱۵۰۰ تومانی است و ۵۰ درصد دیگر ۳هزار تومانی است که افراد می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

او بیان کرد: سهمیه از این طریق جابه جایی می‌شود اثر مالی بسیار خوبی برجای می‌گذارد، اما به شرطی که زیرساخت‌های آن فراهم شود که البته این طرح به صورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا شد که از لحاظ مفهمومی مردم چندان درست متوجه نشدند، اما این طرح قابلیت گسیل شدن را دارد.

او گفت: قیمت تمام شده بنزین درحال‌حاضر لیتری ۴هزار تومان است و افرادی بالای ۱۰۰ خودرو درحال‌حاضر بنزین ۱۵۰۰ تومانی می‌گیرند که این با عدالت جامعه قابل مقایسه نیست.

در ادامه این برنامه نخعی متخب مردم گفت: ناترازی انرژی یکی از ابر چالش‌های کشور است و در کنار چالش تورم و پاشنه آشیل کشور ناترازی انرژی است و طبق آژانس بین‌المللی ۱۰۰ هزار میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی داریم که باید با آن برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه در حال شرایط مناسبی در کشور نیست در این شکی نیست گفت: هرگونه سیاستگذاری جدید شرایط را بدتر می‌کند، اما درحال‌حاضر عدالت مهم است و باید به سمت عدالتی حرکت کنیم که بحث اجرایی و شرایط را بدتر نکند.

او گفت: ۱۰ میلیون روزانه بنزین وارد کشور می‌کنیم و اگر بنزین را به کد ملی افراد اختصاص دهیم هیچ انگیزه‌ای برای صرفه جویی بین افراد ایجاد نمی‌شودو با این اقدام حتی به افزایش مصرف بنزین هم بیشتر دامن می‌زنیم.

نخعی با بیان اینکه در این طرح هیچ انگیزه‌ای وجود ندارد و هیچ عدالتی برقرار نیست گفت: افرادی که در روستا‌ها زندگی می‌کنند اتفاقا دسترسی حمل‌ونقل عمومی برای آنها کمتر است بنابراین تخصیص بنزین برای آنها به صورت سهمیه‌ای فعلی مناسب‌تر است.

وی با بیان اینکه تخصیص بنزین به صورت کد ملی باعث ایجاد تورم انتظاری می‌شود گفت: اجرای طرح تخصیص بنزین به کد ملی به طور قطع تورم انتظاری شدیدی را ایجاد می‌کند.

او با بیان اینکه این اقدام به ضرر جامعه است و و توزیع بنزین به این شکل خود باعث گسیل شدن بنزین به مناطق محروم و مرزی کشور می‌شود.

نخعی با اشاره به اینکه این طرح خیلی قابلیت اجرایی ندارد و ۸۵ میلیون ایرانی را درگیر سهمیه می‌کنیم گفت: بسیاری از مردم دسترسی به کارت بانکی نداردو از سوی دیگر امکان افزایش حمله سایبری از طریق تخصیص بنزین به کارت‌های ملی یابد چرا امکان کپی شدن کارت‌های بانکی وجود دارد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها