|
کدخبر: 322387

حقوق کارمندان / پاداش کارمندان / افزایش حقوق

مصوبه جدید مجلس / خوش به حال کارمندان شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت دو شوری با کلیات لایحه دولت موافقت کردند، که بر اساس آن در هفته ۲ روز به عنوان تعطیلی تعیین شود و ساعات کاری ادارات از ۴۴ به ۴۰ ساعت کاهش یابد.

اقتصاد مصوبه جدید مجلس / خوش به حال کارمندان شد

در جلسه علنی روز یکشنبه، ۲۰ اسفندماه، در مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون اجتماعی دربارهٔ لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان با بررسی اجمالی این لایحه، به صورت دو شوری به آن موافقت کردند.

بررسی دو شوری این لایحه به این معنا است که مجلس در خصوص این گونه طرح‌ها و لوایح دریک شور کلیات را به تصویب می‌رساند و در شور دیگر در کمیسیون مربوطه به جزئیات می‌پردازد و مورد تصویب قرار می‌دهد. مطابق ماده ۱۳۹ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، بررسی و تصویب تمامی طرح‌ها و لوایح عادی یک شوری خواهد بود به جز مواردی که در این آئین نامه نحوه رسیدگی آن مشخص شده یا به تشخیص هیات رئیسه مجلس، بررسی آن‌ها به صورت دوشوری ضرورت داشته باشد.

پیش از رای گیری، حسینعلی حاجی دلیگانی در مخالفت با این طرح گفت: برای کشور باید اولویت بندی لازم را انجام دهیم و آیا در این شرایط، مهار افزایش قیمت دلار و یورو باید در اولویت کشور قرار گیرد یا موضوع کاهش ساعات کار اداری و تعطیلی پنجشنبه ها در اولویت است.

نماینده مردم شاهین شهر و فلاورجان در مجلس افزود: این لایحه برای کشور تورم زا است و پیام گرانی برای کشور دارد. همچنین سبب افزایش هزینه‌ها و تبعیض می‌شود. به عبارتی فردی که باید در آتش نشانی یا بیمارستان فعالیت کند، چگونه ساعات کار وی را تنظیم می‌کنید.

در ادامه سید دلخوش کاظم اباتری در موافقت با لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: کاهش ساعات کار اداری از ۴۴ به ۴۰ ساعت سبب افزایش بهره وری و تحکیم خانواده خواهد شد.

وی یادآور شد: در دنیا فقط ایران و جیبوتی در هفته فقط یک روز تعطیلی دارند. ولی طبق این لایحه، در تهران در هفته ۴۲.۵ ساعت و تا ساعت ۱۵ فعالیت خواهند کرد. البته سیستم بخش خصوصی با بخش دولتی متفاوت است.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس تاکید کرد: طبق این لایحه کارکنان به زندگی خود می‌رسند و تمرکز تعطیلات از بین می‌رود. از طرفی در تهران برخی از دستگاه‌ها تعطیل هستند ولی در شهرستان‌ها این موضوع اجرا نمی‌شود که اجحاف به کارکنان شهرستان است.

صدیف بدری در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: این لایحه مخالف اصل ۸۵ قانون اساسی است و تغییر ساعات ادارات و مدارس سبب سردرگمی مردم در تنظیم کاری خود خواهد شد و به درستی این بخش توسط کمیسیون تعیین تکلیف نشده است.

نماینده مردم اردبیل در مجلس افزود: از طرفی برای رسیدن به رشد ۸ درصد در کشور، باید کارکنان بیش از گذشته فعالیت جهادی داشته باشند ولی با کاهش ساعات کار، در عمل نمی‌توانیم به رشد مورد نظر برسیم. همچنین این لایحه خلاف عدالت اجتماعی است و بهتر بود دولت مسائل دیگر را در اولویت کاری خود قرار می‌داد.

رابطه بین راندمان کاری و میزان ساعت کار

مهم است بدانید که رابطه بین ساعت کاری و راندمان کاری پیچیده است و ممکن است تحت تأثیر عوامل فردی و سازمانی دیگری نیز قرار بگیرد. همچنین، مطالعات نشان داده‌اندکه از جمله عواملی که می‌توانند بر رابطه بین ساعت کاری و راندمان کاری تأثیر داشته باشند عبارتند از:

انگیزه و رضایت شغلی: اگر فرد به شغل خود علاقه مند باشد و انگیزه کافی برای انجام آن را داشته باشد، ممکن است بتواند حتی در ساعت کاری بلندتر نیز به راندمان بالاتری دست یابد. رضایت شغلی نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر روی راندمان کاری داشته باشد.

سازماندهی و محیط کار: محیط کار مناسب و سازماندهی صحیح می‌تواند روی راندمان کاری تأثیر بسزایی داشته باشد. ارائه منابع کافی، فراهم کردن ابزارها و تجهیزات لازم، ارائه راهنمایی و پشتیبانی و نیز ایجاد فضای کاری مناسب، می‌توانند به افزایش راندمان کاری کمک کنند.

تعامل و همکاری: تعامل و همکاری مؤثر با همکاران و سرپرستان نیز می‌تواند تأثیر بزرگی بر راندمان کاری داشته باشد. ارتباطات سالم و موثر، توزیع وظایف مناسب و همکاری در حل مسائل و مواجهه با چالش‌ها، ممکن است راندمان کاری را بهبود بخشد.

اعتبار سازمانی: اعتبار و احترامی که فرد به سازمان خود دارد و احساس ارزشمندی در آن، ممکن است تأثیر زیادی بر راندمان کاری داشته باشد. اعتقاد به اهمیت کاری که انجام می‌دهید و احساس تعلق به سازمان می‌تواند به افزایش تلاش و تفانگذاری منجر شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر