|
کدخبر: 322223

بازار طلا / قیمت طلا / قیمت سکه

حال خراب بازار طلا و سکه / حباب قیمت ها بزرگ تر می شود؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: در حال بازار شرایط خوبی نسبت به سال‌های گذشته ندارد.

اقتصاد حال خراب بازار طلا و سکه / حباب قیمت ها بزرگ تر می شود؟

نادر بذرافشان درباره وضعیت بازار سکه و طلا در یک هفته اخیر اظهار کرد که در طی این هفته، قیمت اونس جهانی طلا با افزایش چشمگیری مواجه شد و حدود ۸۱ دلار افزایش یافت، به طوری که در حال حاضر به قیمت ۲۱۶۴ دلار رسیده است. همچنین، در بازار داخلی نیز قیمت طلا و سکه به طور قابل توجهی افزایش یافت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌هایی که از افزایش قیمت اونس جهانی در سال میلادی جدید می‌شد، این پیش‌بینی‌ها محقق شده و طی سه ماه گذشته (سال میلادی) روند افزایش قابل توجهی داشته است؛ این افزایش قیمت اونس جهانی، به تبع بازارهای داخلی تمام دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضمن اینکه در بازار داخل ما نیز نوسانات نرخ ارز قابل توجه بوده و این دو پارامتر اصلی منجر به رشد بهای طلا و سکه در بازار داخل شده است.

وی افزود: البته نکته جالب و حائز اهمیت این است که برخلاف روال گذشته‌ که قیمت‌ها روند صعودی قابل توجهی داشت، بر تقاضا نیز اثرگذار بود و ایجاد تقاضای کاذب در بازار می‌کرد اما در نوسانات اخیر، تاثیری بر افزایش تقاضا نداشته و رکوردی که از ابتدای سال بر بازار سکه و مخصوصاً بازار مصنوعات طلا، حاکم بوده، همچنان وجود دارد. ضمن اینکه روزهای پایانی سال و پیش از ماه مبارک رمضان هم هستیم، افزایش تقاضایی دیده نمی‌شود.  

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در حال بازار شرایط خوبی نسبت به سال‌های گذشته ندارد. امسال اصناف کشور مخصوصاً صنف صنعت طلا و جواهر کشور به رکود شدید دچار بود؛ اما امیدوار هستیم که در سال جدید، مجدد رونق به این صنعت طلا و جواهر کشور و بازار بازگردد و مقداری فضای کشور، اصناف و مردم نسبت به شرایط اقتصادی و مالی بهتر شود؛ این مستلزم این است که سیاست‌ها، تغییر رویکرد داشته باشد.  

سکه مرز ٣٧ میلیون تومان و طلا مرز ٣ میلیون تومان را رد کرد

وی در رابطه با آخرین قیمت معاملاتی سکه و طلا در بازار روز گذشته (پنجشنبه) و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با دو میلیون و ٧۵٠ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات روز گذشته بازار به ٣٧ میلیون و ١٠٠ هزار تومان رسید. هر قطعه‌ سکه تمام طرح قدیم نیز ٣۵ میلیون تومان در پایان هفته تعیین قیمت شد که نسبت به ابتدای هفته دو میلیون و ۶٠٠ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. در قطعات کوچک تر سکه نیز به ترتیب نیم سکه با یک میلیون و ۵۵٠ هزار تومان افزایش به ٢٠ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان، ربع سکه با یک میلیون و ٣۵٠ هزار تومان افزایش به ١٣ میلیون و ۶٠٠ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز با ۴۵٠ هزار تومان افزایش به شش میلیون و ۶٠٠ هزار تومان رسید.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: حباب سکه نیز در طول این هفته حدود ٧٠٠ هزار تومان افزایش داشته و در حال حاضر قیمت هر قطعه سکه دارای شش میلیون و ٢٠٠ هزار تومان حباب است. در بازار مصنوعات طلا نیز شیب تند صعودی دیده می‌شود؛ به گونه‌ای که هر گرم طلای ١٨ عیار نیز در آخرین معاملات روز گذشته، سه میلیون و ١۶٣ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته، ١٨٠ هزار تومان بر بهای آن افزوده‌ شده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها