|
کدخبر: 320797

وام مسکن/ وام ازدواج/ وام فرزندآوری

آمار جدید درباره پرداخت وام / تسهیلات مسکن در صدر است!

بررسی جزئیات وضعیت وام‌های پرداختی به خانوارها طی ۱۰ ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که میزان رشد تسهیلات مربوط به تعمیر مسکن و خرید مسکن غیرنوساز بیش از سایر اهداف و بیش از ۱۰۰ درصد بوده است.

اقتصاد آمار جدید درباره پرداخت وام / تسهیلات مسکن در صدر است!

رشد بالای پرداخت تسهیلات در وام‌هایی با هدف "تعمیر مسکن" و "خرید مسکن غیرنوساز" و افزایش سهم آنها در تسهیلات پرداختی به خانوارها نشان می‌دهد که مهمترین دغدغه این بخش از جامعه مربوط به رفع نیاز مسکن است و تقاضای خانوارها برای دریافت این نوع وام‌ها نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

آخرین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد طی ۱۰ ماهه نخست امسال بیش از ۴ هزار و ۳۰۸ همت تسهیلات از سوی سیستم بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت شد که سهم خانوارها ۱۸.۶ درصد و حدود ۸۰۰ همت بوده است.

بر اساس آمارهایی که بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات به خانوارها تاکنون منتشر کرده می‌توان گفت سهم خانوار از تسهیلات بانکی در پایان دی امسال به بالاترین سطح خود رسیده است.

میزان وام‌های اعطا شده به خانوارها به عنوان مصرف کننده نهایی طی ۱۰ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۷ درصد افزایش داشته و از ۵۴۴ همت به حدود ۸۰۰ همت رسیده است.

۳۲۱ همت وام بانکی برای خرید کالای شخصی

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد بیشترین تسهیلاتی که خانوارها طی ۱۰ ماهه نخست امسال دریافت کرده‌اند با هدف «خرید کالای شخصی» بوده است، به طوری که از ۸۰۰ همت تسهیلاتی که طی این دوره به خانوارها پرداخت شده، حدود ۴۰ درصد آن یعنی معادل ۳۲۱ همت به این هدف مربوط بوده است.

وام‌های قرض‌الحسنه «ضروری» و «ازدواج» نیز هرکدام با سهم‌های تقریبا ۲۱.۷ و ۱۵ درصدی از کل وام‌های دریافتی خانوارها در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارد.

کمترین میزان تسهیلات پرداختی بانک‌ها به خانوارها مربوط به «ودیعه مسکن» بوده، به طوری که طی دوره ۱۰ ماهه نخست امسال حدود ۱۱ همت در این راستا به خانوارها پرداخت شده است.

رشد چشمگیر تقاضای خانوار برای وام‌های مسکنی

تسهیلات پرداختی به خانوارها با اهدافی از جمله تعمیرات، جعاله تعمیر مسکن، خرید مسکن غیرنوساز، خرید مسکن نوساز، خرید کالای شخصی، خرید خودروی شخصی، ازدواج، فرزندآوری، ضروری و ودیعه مسکن صورت می‌گیرد.

بررسی جزییات وضعیت وام‌های پرداختی به خانوارها طی ۱۰ ماهه نخست امسال در مقایسه با ۱۰ ماهه نخست سال گذشته نشان می‌دهد میزان رشد تسهیلات مربوط به تعمیر مسکن بیش از دیگر اهداف بوده است.

میزان تسهیلات پرداختی مربوط به «جعاله تعمیر مسکن» طی ۱۰ ماهه نخست امسال به بیش از ۲۹ همت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۳۰ درصد افزایش داشته است.

وام جعاله تعمیر مسکن عموما با مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰۰ میلیون‌ تومان از سوی بانک‌های کشور در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد. علت رشد این نوع وام را می‌توان اطمینان بانک از بازپرداخت  آن عنوان کرد زیرا تضمینی که از متقاضی درخواست می‌شود سند همان ملک معرفی شده برای تعمیر است.

در همین راستا وام مربوط به «خرید مسکن غیرنوساز» نیز در رتبه دوم بیشترین رشد تسهیلات پرداختی به خانوارها طی دوره مورد اشاره قرار دارد.

 میزان تسهیلات پرداختی به خانوار بابت خرید مسکن غیرنوساز طی ۱۰ ماهه نخست امسال به بیش از ۴۸ همت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ بیش از دو برابر (۱۰۸ درصد) رشد داشته است.

رشد قابل توجه پرداخت تسهیلات مربوط به خرید مسکن غیرنوساز به خانوارها در مقایسه با سال گذشته را می‌توان به قانون جهش تولید مسکن و تحمیل تسهیلات تکلیفی مربوطه به بانک‌ها مرتبط دانست.

همچنین در میان انواع وام‌های پراختی به خانوارها طی ۱۰ ماهه نخست امسال، دو نوع وام تعمیرات و خرید خودروی شخصی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

میزان تسهیلات پرداختی به خانوار بابت خرید خودروی شخصی طی ۱۰ ماهه نخست امسال به حدود ۱۸.۲ همت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۲ درصد کاهش داشته است. به نظر می‌رسد نوسان‌های بازار خودرو و افزایش قیمت قابل توجه آن طی یک سال اخیر در این کاهش بی‌تاثیر نبوده است.

افزایش سهم تسهیلات خانوار به نفع وام ضروری و خرید مسکن غیرنوساز

سهم خانوارها از تسهیلات نظام بانکی از ۱۶.۴ درصد طی ۱۰ ماهه نخست سال گذشته به ۱۸.۶ درصد در ۱۰ ماهه نخست امسال رسیده و به میزان ۲.۱۵ واحد درصد افزایش یافته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در میان اهداف تسهیلات پرداختی به خانوارها، سهم وام‌های ضروری بیش از دیگر اهداف افزایش یافته است، وام‌های قرض‌‌الحسنه ضروری پرداختی به خانوارها که در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته سهم ۱۷.۴ درصدی از کل تسهیلات را به خود اختصاص داده بود در ۱۰ ماهه نخست امسال  با افزایش ۴.۳ واحد درصدی به ۲۱.۷ درصد افزایش یافته است.

در همین راستا وام‌های مربوط به خرید مسکن غیرنوساز نیز با افزایش سهم ۱.۸ واحد درصدی از تسهیلات پرداختی به خانوارها در جایگاه دوم قرار دارد. تسهیلات خرید مسکن غیرنوساز طی ۱۰ ماهه نخست امسال حدود ۶ درصد از کل تسهیلات پرداختی به خانوارها را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر بیشترین کاهش سهم وام‌های مربوط به خانوارها به هدف خرید کالای شخصی تعلق دارد. خرید کالای شخصی که بیشترین سهم از وام‌های پرداختی به خانوارها را در اختیار دارد در ۱۰ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ با کاهش سهمی تقریبا ۴ درصدی مواجه شده است.

به نظر می‌رسد تقاضای خانوارها در سال جاری به سمت وام‌های مربوط به مسکن بوده و این هدف و نیاز در اولویت آنها قرار گرفته است.

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها