|
کدخبر: 319794

قیمت برق / برق خانگی / قیمت گاز

بورس میزبان یک مهمان تازه می شود

معاون وزیر نیرو گفت: امید است در سال آینده همه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو صورت‌های مالی عملکرد و طرح‌های تملک را با رعایت ضوابط ابلاغی در موعد مقرر و به صورت مقبول و بدون بند شرط و تاکید دریافت کنند.

اقتصاد بورس میزبان یک مهمان تازه می شود

در نشست سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو، یزدان رضایی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو، اعلام کرد که خانواده بزرگ وزارت نیرو شامل ۱۸۰ شرکت و سازمان و تعداد ۱۹۰ هزار نفر نیروی انسانی است که خدمات مورد نیاز بخش آب و برق را به ۴۰ میلیون مشترک ارائه می‌دهند.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو افزود: این خدمات در همه سطوح اعم از روستایی تا سطح وزارت نیرو به منظور ارائه با کیفیت‌تر برنامه‌ریزی می‌شوند؛ بر این اساس در وزارت نیرو « پیاده‌سازی و استقرار حاکمیت شرکتی» را در نظر گرفته‌ایم. در این ساز و کار ضمن حفظ استقلال و مسئولیت هیئت مدیره شرکت‌ها، نظارت کافی بر پیاده‌سازی قوانین، سیاست‌ها و مقررات صورت می‌گیرد و با شفافیت کامل و استقرار سامانه حاکمیت شرکتی به صورت برخط، این اطلاعات در دسترس همه خواهد بود.

وی با بیان اینکه همه شرکت‌های صنعت آب و برق فرآیند ثبت اطلاعات خود را در این سامانه آغاز کرده‌اند، ادامه داد: بر اساس بخش‌نامه حاکمیت شرکتی همه تصمیمات هیئت مدیره شرکت‌ها در سامانه ثبت می‌شود و پس از بررسی و تائید در شرکت مادرتخصصی و حوزه ستادی وزارت نیرو، به عنوان مصوبه تلقی خواهد شد.

رضایی در ادامه یادآور شد: امسال در بررسی صورت‌های مالی و عملکرد جاری شرکت‌ها و طرح‌های تملک برای نخستین بار حدود ۷۸ شرکت زیرمجموعه در چارچوب استانداردهای سخت‌گیرانه سازمان حسابرسی، مورد حسابرسی قرار گرفتند و یک وحدت رویه اعمال شد؛ در این میان برای اولین بار شرکت توانیر از تاریخ تاسیس و شرکت آب و فاضلاب کشور برای هفدهمین سال متوالی موفق به دریافت صورت‌های مقبول عملکرد شدند؛ همچنین شرکت تولید برق حرارتی نیز برای نخستین بار صورت‌های مقبول طرح‌های تملک را دریافت کرد.

معاون وزیر نیرو گفت: امید است در سال آینده همه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو صورت‌های مالی عملکرد و طرح‌های تملک را با رعایت ضوابط ابلاغی در موعد مقرر و به صورت مقبول و بدون بند شرط و تاکید دریافت کنند.

وی به استقرار و پیاده سازی موفق «نظام تعرفه‌ای IPT بر مبنای قانون مانع‌زدایی از توسعه صنعت برق» با هدف سوق دادن مشترکان به سمت رعایت الگوی مصرف بهینه در دولت مردمی سیزدهم اشاره کرد و افزود: در سال ۱۴۰۳ گام جدیدی برای ارتقای «نظام تعرفه‌ای پلکانی در صنعت آب» پیگیری خواهد شد.

رضایی بیان کرد: در بخش تجدیدپذیر در ایجاد تقاضا با مصوبات شورای عالی انرژی و قانون دانش‌بنیان توانستیم الزام بخش صنایع و دستگاه‌های دولتی را به منظور استفاده از ظرفیت تجدیدپذیرها داشته باشیم. در همین راستا می‎توان به مصوبه اخیر که مجوز صادرات برق تجدیدپذیر را برای دوره هشت ماه غیر گرم سال می‌دهد و نیز استفاده از ظرفیت ماده ۱۲ که به خوبی در ساتبا پیش رفته است اشاره کرد.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو، امروز مجوز ۱۱ هزار و ۵۰۰ مگاوات ظرفیت تجدیدپذیر و ۴۵۰۰ مگاوات ظرفیت بخش بخار نیروگاه‌هی گازی از ماده ۱۲ ابلاغ شده که در حال پیشبرد امور است.

وی اظهار کرد: به واسطه پیاده‌سازی تابلوی برق سبز بورس انرژی موفق شدیم یک ظرفیت جدیدی را در راستای تنوع‌بخشی به روش‌های تامین مالی در بخش تجدیدپذیرها تجربه کنیم که بر این اساس این صنعت توسعه خواهد یافت.

رضایی به موضوع ایجاد رقابت در بازارهای آب و برق پرداخت و اضافه کرد: در بخش برق در چارچوب قانون برنامه هفتم توسعه، معاملات بورس انرژی به شدت رونق خواهد یافت و در ادامه بازار آب و پساب را خواهیم داشت و عرضه پساب در بورس انرژی را شاهد خواهیم بود.

معاون وزیر نیرو گفت: برای استفاده از ظرفیت مولدهای مقیاس کوچک در نقاط اولویت‌دار، مشوق‌های خوبی تنظیم و سازو کار آن توسط وزیر نیرو ابلاغ شده است و انتظار می‌رود از این بخش موثر نیز به خوبی بتوانیم در رفع ناترازی برق نیز استفاده کنیم.

وی بازتخصیص منابع آب‌های غیرمتعارف برای مصرف صنعت و فضای سبز را دیگر اقدام موثر وزارت نیرو برشمرد و افزود: در نظام‌مند کردن تعرفه‌های حق انشعاب دو اقدام موثر صورت گرفته است. درخصوص ماده ۱۱ تشکیل شرکت‌های آب و فاضلاب سازو کار جدید تنظیم و نهایی شد.

رضایی همچنین بیان کرد: مشکلاتی در بخش تعرفه حق انشعاب نیرورسانی برق وجود داشت که سازو کار این امر نیز تدوین و با همکاری توانیر به زودی ابلاغ خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود عملکرد مطلوب صنعت برق در دولت سیزدهم را مورد اشاره قرار داد و افزود: در صورت تداوم شرایط پیش از آغاز فعالیت دولت سیزدهم، انتظار می‌رفت در چهارماهه گرم سال جاری ۵۸ میلیارد کیلووات ساعت برق در بخش خانگی مصرف شود که به رغم گرمای بی‌سابقه سال  ۱۴۰۲ و اضافه شدن ۲ میلیون مشترک جدید با مدیریت کارآمد و پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصادی، ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت در این بخش صرفه‌جویی و این میزان صرفه‌جویی انرژی در بخش خانگی تقدیم بخش صنعت کشور شد.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در این زمینه تصریح کرد: در دولت سیزدهم انرژی تحویلی در ماه‌های گرم سال به بخش صنعت از بخش خانگی برای نخستین بار پیشی گرفت.

رضایی در ادامه به گزارش بانک مرکزی در خصوص رشد تولید صنایع کشور اشاره کرد و گفت: بر این اساس، بیشترین رشد تولید صنعت مربوط به دو ماه تیر و مرداد ماه بود که بیانگر این است که صنعت برق به رسالت خود در راستای تامین برق مولد به خوبی عمل کرده است.

وی گفت: در بخش منابع عمومی آنچه که از محل ردیف‌ها در قانون بودجه سالیانه در صنعت آب و برق قرار گرفته است، تقریبا بیش از ۵ برابر عملکرد آخرین سال دولت دوازدهم است. در بخش فایناس موفق شدیم در طی دو سال اخیر هفت طرح بزرگ صنعت آب و برق، نیروگاه‌های حرارتی، برق – آبی و طرح‌های انتقال را از محل باقیمانده خط اول فاینانس به ارزش بیش از ۲ میلیارد یورو تامین مالی کنیم. این طرح‌ها گشایش یافته و ادامه خواهند داشت.

وی ادامه داد: در تهاتر بدهی‌ها در دو سال گذشته بیش از ۵۰ همت عملکرد موثر ثبت شد. ۲۳ همت تهاتر بدهی‌های بانکی صنعت آب و برق، هفت همت بدهی‌های موضوع مالیاتی و ۶ همت بدهی‌های ماده ۳۲ در دو سال گذشته از این محل تهاتر شد. همچنین از مجوز اصلاحیه بودجه سال گذشته ۱۵همت بدهی پیمانکاران تهاتر شد و با مجوزی که به زودی ابلاغ خواهد شد ۳۰ همت دیگر در بخش برق استفاده خواهیم کرد.

رضایی خاطرنشان کرد: در استفاده از تسهیلات فایناس داخلی در ماده ۵۶، مجوز ۱۴ همت در اختیار طرح‌های مختلف صنعت آب و فاضلاب قرار گرفته است و چارچوب استفاده از ظرفیت مولدسازی ابلاغ شده است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها