|
کدخبر: 318497

بیمه/شخص ثالث/خودرو

این افراد از دریافت خدمات خودرویی منع شدند

طبق ماده ۴۵ قانون بیمه اجباری شخص ثالث ارائه هرگونه خدمات به وسایل نقلیه بدون بیمه‌نامه و رفع توقیف از آنها را توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهاد‌های مرتبط با امر حمل و نقل از جمله تعویض پلاک وسیله نقلیه و تنظیم اسناد رسمی معاملات وسایل مذکور ممنوع می‌داند. عدم اجرای این تکالیف، به عنوان تخلف اداری یا انتظامی محسوب خواهد شد.

اقتصاد این افراد از دریافت خدمات خودرویی منع شدند

مدیر عامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی اعلام کرد که طبق قانون، ارائه هرگونه خدمت به وسیله نقلیه بدون بیمه‌نامه شخص ثالث ممنوع است، از جمله خدماتی که مورد بحث قرار می‌گیرد معاینه فنی است.

بر همین اساس مهدی قمصریان، مدیر عامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی  گفت: بر اساس قانون ارائه هرگونه خدمت به وسیله نقلیه فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث ممنوع است که یکی از موارد خدمات بحث معاینه فنی است.

این مقام مسئول گفت: متاسفانه در برخی مراکز معاینه فنی این تطبیق و کنترل صورت نمی‌گیرد دلیل این مورد هم لزوما به همکاران ما در وزارت کشور و مراکز معاینه فنی برنمی‌گردد باید یک سامانه‌ای بین بیمه مرکزی و مراکز معاینه فنی شکل گیرد.

او افزود: با توجه به حذف نسخه کاغذی بیمه‌نامه برای بررسی اصالت بیمه‌نامه شخص ثالث باید از طریق وب سرویس‌ها اطلاعات تبادل شود با پیگیری‌های صورت گرفته به نقاط خوبی رسیدیم امیدواریم زودتر این ارتباط برخط میان بیمه مرکزی و مجموعه وزارت کشور و مراکز معاینه فنی برقرار شود تا بر اساس قانون افرادی که برای معاینه فنی مراجعه می‌کنند بیمه‌نامه آن‌ها هم چک شود تا اگر فرد بیمه‌نامه شخص ثالث ندارد مکلف به خرید شود.

قمصریان در ادامه می‌گوید: گفتنی است که قانون گذار این موارد را جهت حمایت از افراد در نظر گرفته است چرا که اگر فردی تصادف کند مقصر و فاقد بیمه‌نامه باشد بار مالی زیادی به او تحمیل خواهد شد اکنون در ماه حرام هستیم دیه کامل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است اگر تصادفی رخ دهد حجم پرداخت زیاد خواهد بود و فرد دچار زیان فراوان خواهد شد بنابر این تمام این موارد و ممنوعیت‌ها در جهت حمایت از خود افراد است.

ماده ۴۵ بیمه چیست؟

ارائه هرگونه خدمات به وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه و رفع توقیف از آنها، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل از قبیل تعویض پلاک وسیله نقلیه، تنظیم اسناد رسمی معاملات وسایل مذکور ممنوع می‌باشد. عدم اجرای تکالیف فوق، حسب مورد تخلف اداری یا انتظامی محسوب می‌شود.

تبصره- انتقال وسایل نقلیه اسقاطی به مراجع و نهادهای ذی‌ربط و نیز انتقال وسایل نقلیه مشمول خسارت بیمه بدنه به بیمه‌گر مربوط، از حکم این ماده مستثنی است.

بیمه شخص ثالث یا بیمه مسئولیت مدنی، نوعی بیمه است که در صورت وقوع حادثه و تأثیر آن بر اشخاص یا خودروهای دیگر، خسارت‌های ناشی از این حادثه را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نوع بیمه به صاحب خودرو اجازه می‌دهد تا در صورت وقوع حادثه، خسارت‌هایی که به اشخاص یا خودروهای دیگر وارد می‌کند را تأمین کند. بیمه شخص ثالث در بسیاری از کشورها الزامی است و برای حفظ حقوق اشخاص و جبران خسارات ناشی از حوادث رانندگی بسیار مهم است

بیمه شخص ثالث یک نوع بیمه خودرو است که در صورت وقوع حادثه و تأثیر آن بر اشخاص یا خودروهای دیگر، خسارت‌های ناشی از این حادثه را تحت پوشش قرار می‌دهد. برخلاف بیمه بدنه که خسارت‌های وارده به خودروی بیمه شده را پوشش می‌دهد،

.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
  • razzaq hashemzadeh vaez ارسالی در

    بهتر است هزینه تخلفات رانندگی حادثه ساز افزایش و در صورت تکرار
    توقیف شود . ضمنا موتورهای بدون سند توقیف شود جراکه عملیات تروریستی و جنایات و سرقتها بیشتر توسط راکبان اینهاست.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها