|
کدخبر: 317990

صادرات / دلار / واردات

افزایش صادرات آمریکا به ایران / این ارقام باورنکردنی است

بر اساس این گزارش در نوامبر ۲۰۲۳ صادرات آمریکا به ایران با رشد ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶.۱ میلیون دلار رسیده است. واردات آمریکا از ایران در این ماه نیز صفر بوده است.

اقتصاد افزایش صادرات آمریکا به ایران / این ارقام باورنکردنی است

در گزارش جدید خود، دفتر آمار آمریکا اعلام کرد که مبادلات تجاری بین ایران و آمریکا در ۱۱ ماهه سال ۲۰۲۳ به مبلغ ۵۰.۵ میلیون دلار رسیده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل، یعنی ۱۲ درصد افزایش داشته است.

در ماه‌های ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۴۰.۴ میلیون دلار کالا بین دو کشور مبادله شده بود.

بر اساس این گزارش در ۱۱ ماهه ۲۰۲۳ ارزش صادرات آمریکا به ایران رشد ۲۱ درصدی داشته است. در ۱۱ماهه سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۴۰.۳ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر شده بود که این رقم در مدت مشابه ۲۰۲۳ به ۴۸.۹ ممیلیون دلار افزایش یافته ا ست.

اما واردات این کشور از ایران در ماه‌های ژانویه تا نوامبر ۲۰۲۳ کاهش ۸۵ درصدی داشته و به ۱.۶  میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ۱۱ماهه سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۱میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

بر اساس این گزارش در نوامبر ۲۰۲۳ صادرات آمریکا به ایران با رشد ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶.۱ میلیون دلار رسیده است. واردات آمریکا از ایران در این ماه نیز صفر بوده است.

میزان تجارت ایران و آمریکا در مقایسه با کل مبادلات تجاری دو کشور با جهان رقم قابل‌توجهی نیست. ایران بین مقاصد صادراتی آمریکا رتبه ۱۷۳ و بین منابع تأمین کالاهای وارداتی این کشور رتبه ۲۰۶ را به خود اختصاص داده است.

روابط تجاری ایران و آمریکا

روابط تجاری بین ایران و آمریکا در گذشته متأثر از تحریم‌های بین‌المللی برای ایران بوده است. در سال‌های اخیر، پس از توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، برخی از تحریم‌ها برداشت شده و روابط تجاری بین دو کشور نیز به طور محدود احیا شده است. با این حال، هنوز موانعی وجود دارد که مانع از توسعه کامل روابط اقتصادی بین دو کشور می‌شوند. برای مثال، برخی از تحریم‌ها هنوز در حال اعمال هستند و برخی محدودیت‌ها برای تجارت و انتقال وجه نیز وجود دارد. همچنین، تغییرات سیاسی و اقتصادی در هر کشور نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. اما با وجود تمام این موانع، روابط تجاری بین ایران و آمریکا همچنان در حال توسعه و تغییر هستند

باید توجه داشت که روابط تجاری بین ایران و آمریکا تحت تأثیر سیاست‌ها و تصمیمات سیاسی قرار دارد. پس از توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۵، برخی از تحریم‌ها برای ایران برداشت شد و مجالی برای توسعه روابط تجاری با آمریکا به وجود آمد. اما در سال ۲۰۱۸، آمریکا تصمیم گرفت از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌های جدید علیه ایران را اجرا کند. این تحریم‌ها شامل بخش‌های گسترده‌ای از اقتصاد ایران مانند نفت، بانکداری و حمل و نقل است.

با این حال، تجارت بین ایران و آمریکا همچنان ادامه دارد، اما به صورت غیررسمی و محدودتر. برخی شرکت‌ها و کسب و کارها توانسته‌اند راه‌هایی برای تجارت با ایران را پیدا کنند، اما با مشکلاتی مانند محدودیت‌های بانکی و مالی مواجه شده‌اند. همچنین، تحریم‌ها و عدم تضمین پایداری و قابلیت پیش‌بینی در روابط دوجانبه، باعث عدم جذابیت برای بسیاری از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

منبع: تجارت نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  دروغ نگید ما توی ایران جنس آمریکایی ندیدیم هیچوقت نام جنس را نمی‌توانید بگید چون یا تجارتی که میگید از دم دروغه یا دولت بدجنس جنسهای مخفیانه می‌خره که در هر صورت این خیانت هستش به مردم

 • شريف ارسالی در

  آمریکاکه همه جوره ایران را تحریم کرده فق ط تنهاچیزی که تحریم نیست فیلمهاوسریالهای آمریکاییه که بدون هیچ مشکلی وباصرف هزین ه های زیادخریدوواردرسانه ملی میشن.....

 • حسین همیشه تنها ارسالی در

  نظر بنده این است که تجارت ودادوستد در هم ه عالم رواج دارد ازجمله باآمریکای جهانخو ار.بهر حال باید هوشیار باشیم که از اینطر یق سوئاستفاده نشود.وسلام

 • شیراز ارسالی در

  خاک بر سرتون بی عرضه تون کنن
  پس ا ین ملت ایران هست که تحریمه نه دولت بی عر ضه ایران

 • ناشناس ارسالی در

  خواهان روابط خوب و عالی بین ایران و آمری کا هستیم

 • حامد ارسالی در

  یک نفر ماشینش را میبرد پیش یک مکانیک ماه ر .دیگه کاری ندارد مکانیک بی دین است .هم جنس باز است .اون به فکر مهارت مکانیک اس ت نمیخواد که باهاش دوستی بکند .

 • حسین ارسالی در

  سلام - ببخشید میشه لطف کنید اقلام صادرات آمریکا به ایران چی بوده؟ سنگ پا؟ گوش پا ک کن؟ یا سگ پا کوتاه؟......

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها