|
کدخبر: 317951

قیمت سکه/ قیمت طلا/ بانک مرکزی

خبر فوری درباره عرضه سکه های جدید / بازار طلا آرام می شود؟

رئیس کل بانک مرکزی در یک اعلامیه اعلام کرد که بانک مرکزی آماده استفاده از سکه‌های جدید خود در بازار است. او اظهار داشت که معاملات شمش طلا از روز چهارشنبه در مرکز مبادله آغاز خواهد شد. این اقدام بانک مرکزی به منظور تقویت اقتصاد و فراهم کردن شرایط مناسب برای تجارت طلا و جلب سرمایه‌گذاری در این زمینه است.

اقتصاد خبر فوری درباره عرضه سکه های جدید / بازار طلا آرام می شود؟

در روزهای اخیر پس از حادثه تروریستی در کرمان و اعلام تغییرات در فرایند مبادلاتی بین ایران و عراق، قیمت طلا و ارز در بازار به گونه‌ای صعودی شد. این تغییرات ناشی از افزایش تنش‌های منطقه‌ای و نیز تشدید جنگ در یمن و تأثیرات آن بر بازار ارز بود. این عوامل باعث ایجاد نگرانی و ناتمامی در بازارهای مالی شدند و بازار ارز را درگیر التهاباتی کردند. این وضعیت ممکن است تأثیرات منفی بر قیمت طلا و ارز داشته باشد و استقرار روند صعودی را در این بازارها نشان دهد.

این التهابات موجب شد تا قیمت دلار که در ماه های اخیر از ثبات نسبی برخوردار بود به قیمت های جدید برسد؛ قیمت طلا و سکه نیز همزمان با افزایش قیمت ارز وارد کانال های جدید شد.

 البته همزمان با نوسانات اخیر ارزی؛ فعالان بازار و کارشناسان اقتصادی باتوجه به تجربه ماه های اخیر پیش بینی کرده بودند که بانک مرکزی اجازه تشدید نوسانات در بازار ارز را نخواهد داد.

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی با اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه گفت: بانک مرکزی به دنبال تعدیل قوانین مربوط به واردات طلای کشور است؛ همواره تلاش داشتیم ذخایر طلای کشور افزایش یابد. اقدامات اخیر باعث افزایش ذخایر ارز و طلای کشور شد. تصمیم جدید ما این است که از چهارشنبه طلا در مرکز مبادله ارزی عرضه شود.

او با اشاره به حضور در مرکز نشر اسکناس و ضرب سکه بانک مرکزی گفت: سکه جدیدی در دستور کار این مرکز است که به بازار عرضه می شود؛ سکه های جدید بدون تاریخ و بصورت تمام بهار آزادی با طرح جدید ضرب شده است.

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: از امروز عرضه طلا به بازار افزایش می یابد و این افزایش عرضه از طریق ضرب سکه های جدید و عرضه سکه های قبلی انجام می شود.

فرزین با تأکید براینکه سکه های جدید بانک مرکزی با با سکه های قبلی ضرب شده تفاوت هایی دارد، تصریح کرد: توان ضرب روزانه 20 هزار سکه را داریم. فعلا با ضرب سکه تمام کار را شروع می کنیم.

وی با تأکید براینکه مرکز مبادله بستر مبادله طلا هم است و برنامه بانک مرکزی تقویت این مرکز است، گفت: فعلا قصد عرضه شمش در مرکز مبادله داریم؛ مقررات این کار در روزهای اخیر نهایی شده است، اگر بخواهیم سکه هم عرضه کنیم در اینده تصمیم گیری می کنیم.

دلیل به هم خوردن آرامش در بازار طلا

محمد کشتی آرای درباره وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، اظهار داشت که امروز قیمت‌ها نسبت به آخرین معاملات هفته قبل افزایش یافته است و او این افزایش را به ۳ دلیل مرتبط دانست.

او با بیان اینکه افزایش تقاضا باعث افزایش نرخ ها در بازار شده است، گفت: علاوه براین قیمت جهانی طلا هم ۱۸ دلار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافته ضمن اینکه قیمت دلار هم در بازار داخلی بالا رفته است.

این فعال بازار طلا و جواهر تأکید کرد: برهمین اساس قیمت سکه و طلا نیست به اخرین روز هفته افزایش یافته است؛ قیمت سکه نسبت به روز پنج‌شنبه یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان افزایش یافته است.

کشتی آرای گفت:‌قیمت طلای ۱۸ عیار هم نسبت به روز پنج‌شنبه ۶۰ هزار تومان افزایش یافته است، ضمن اینکه حباب سکه هم با افزایش همراه شده و الان به ۷ میلیون تومان رسیده است.

او درباره احتمال کاهش قیمت طلا و سکه در بازار طی روزهای آینده افزود: هر زمان قیمت ارز افزایش پیدا می کند بانک مرکزی وارد بازار می شود اینبار هم پیش بینی می شد بازارساز جلوی افزایش قیمت ارز را بگیرد. شاید در روزهای اینده وارد شود و در اینصورت قیمت طلا و سکه هم کاهشی می شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها