|
کدخبر: 316806

نیروهای استخدامی/ مجلس/ نیروی استخدامی

فوری / مجلس برای نیروهای استخدامی قوانین جدید وضع کرد

سابقه خدمت در مدارس غیردولتی از لحاظ گروه، رتبه، پایه، درجه یا هر عنوان مشابه دیگر و بازنشستگی و وظیفه طبق مقررات جزء سوابق دولتی آنان منظور می شود.

اقتصاد فوری / مجلس برای نیروهای استخدامی قوانین جدید وضع کرد

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی از این پس مأموریت مستخدمان وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، سازمان‌های وابسته به دولت و نهادهای انقلاب اسلامی دارای سابقه آموزشی به مدارس غیردولتی صرفاً به عنوان مدیر مدرسه تا سقف سه سال متوالی یا متناوب امکان‌پذیر است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس و در ادامه بررسی جزییات گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره طرح اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، ماده ۱۳ این طرح را به تصویب رساندند.

بر اساس ماده ۱۳ این طرح، در ماده (٢٤) قانون، عبارت «صرفاً به عنوان مدیر مدرسه تا سقف سه سال متوالی یا متناوب و قابل تمدید صرفا تا یک سال برای هر فرد»، جایگزین عبارت «به عنوان مدیر و معاون» می‌شود.

بر اساس ماده ۲۴ قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، مأموریت مستخدمان وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی، سازمان های وابسته به دولت و مؤسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و نهادهای انقلاب اسلامی دارای سابقه آموزشی، به مدارس غیردولتی بنا به تقاضای این مدارس و موافقت دستگاه ذی ربط با رعایت قوانین و مقررات مربوط به عنوان مدیر و معاون امکان پذیر است. حقوق و مزایای مستمر این افراد حسب توافق دستگاه اجرائی ذی ربط با مدرسه غیردولتی توسط این مدارس یا دستگاه مذکور قابل پرداخت است.

تبدیل وضعیت نیروهای وزارت بهداشت در انتظار تصویب طرح ساماندهی

علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص «تعیین تکلیف نیروهای شرکتی و قراردادی حوزه بهداشت و درمان»، اظهار داشت:بر اساس قانون مصوب که در صحن مجلس نیز به تصویب رسید قرار بود بحث ساماندهی نیروهای شرکتی و تبدیل وضعیت آن ها صورت گیرد.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌هایی که به شدت نیازمند این تبدیل وضعیت است عرصه بهداشت و درمان است. ما الان در وزارت بهداشت بالغ بر ۷۵ هزار نیروی شرکتی داریم که غالب این نیروها نیروهای خدماتی و پشتیبانی نیستند بلکه نیروهای متخصص هستند.

یک سوم نیروهای شاغل در بیمارستان‌های تهران شرکتی هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: در تهران نزدیک حدود یک سوم نیروهای ما که در بیمارستان ها در قالب پرستار، اتاق عمل، تکنیسین هوشبری و خدمات تخصصی داریم در زمره نیروهای شرکتی هستند. در حوزه بهداشت نیز سالیان متمادی است که نیروهای بهداشت در دانشگاه ها نتوانستند تبدیل وضعیت شوند.

استخدام نیروهای شرکتی و قراردادی در راهرو مجلس و شورای نگهبان

زالی متذکر شد: طبیعتا تبدیل وضعیت بسیار می‌تواند کمک کننده باشد. ظاهرا این موضوع در حال حل بین شورای نگهبان و مجلس است. دو مسئله باید در تبدیل وضعیت حتما مورد توجه قرار گیرد؛ یکی اینکه از زمان ابلاغ دانشگاه علوم پزشکی با تعدادی از افراد در قالب شرکتی قرارداد بستند.

وی تصریح کرد: طبیعتا قانون باید این خلاء را پوشش دهد؛ چون همه دانشگاه ها تعدادی نیروی جدید برای بیمارستان های جدید و مراکز بهداشتی در قالب شرکتی داشتند که باید مورد توجه قرار گیرد. نگرانی وجود دارد که برخی از این نیروهایی که ما تبدیل وضعیت می‌کنیم ممکن است یک کاهشی در پرداختی به آن ها صورت گیرد.

نباید تبدیل وضعیت نیروها باعث کاهش درآمد شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: لازم است فرمول‌ها طوری طراحی شود که تبدیل وضعیت موجب کاهش درآمد این افراد حداقل در اضافه کاری و پرداخت‌های غیر مستمر نشود.

زالی بیان داشت:‌ اگر این کار انجام شود؛ به شکلی که امنیت شغلی نیز ایجاد کند مناسب است؛ شرکتی بودن متاسفانه یک فضای غیر مطمئن و غیر ایمن در امنیت شغلی ایجاد می‌کند و شاید هیچ دستگاهی مانند وزارت بهداشت نیروهای شرکتی‌اش نیروهای تخصصی نباشند؛ بنابراین امیدواریم این نگرانی با حل این موضوع صورت گیرد.

وی اضافه کرد: یک بخشی به این بر می‌گردد که ارتباط نیروهای شرکتی و قراردادی با دانشگاه‌ها ارتباط مستقیم تری شود. ما از سال ۱۳۷۵ به بعد که بخشی از نیروهای تخصصی بهداشت و درمان از شمول بند «و» خارج شدند این چالش شروع شد؛ یعنی چالش اینکه الان در دانشگاه‌های علوم پزشکی با آن روبرو هستیم و بخشی از نیروهای ما متاسفانه خارج از بند «و» هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد:دولت متهد است بند «و» را پرداخت کند. بنابراین دانشگاه ها به ناچار از درآمد اختصاصی برای حقوق این افراد استفاده می‌کند.درآمد اختصاصی باید صرف بیمارستان شود؛ بنابراین اگر این حل شود و به نوعی مکانیزم‌های خزانه‌ای و اعتباری متمرکز برای نیروهای در قالب تبدیل وضعیت شرکتی در بهداشت و درمان باشد جان تازه‌ای نیز به اعتبارت بیمارستانها بخشیده خواهد شد و این مراکز درمانی می‌توانند در زمینه نوسازی تجهیزات بهتر عمل کنند.

بازنشستگی ۲۵ هزار نیرو در ۳ سال گذشته

سیف الله مرادی،مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت با اشاره به بازنشستگی ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای وزارت بهداشت در سه سال گذشته، یادآور شد: در سه سال گذشته به ازای نیروهای بازنشسته، مجوزی برای استخدام به وزارت بهداشت داده نشده است.

مرادی با بیان اینکه جایگزین کردن نیرو به ازای بازنشستگان وزارت بهداشت، نیاز فعلی مجموعه نظام سلامت است تعداد کارکنان شرکتی وزارت بهداشت را ۸۳ هزار نفر عنوان کرد و گفت: منتظریم طرح ساماندهی نیروی انسانی، تعیین تکلیف شود و انتظار داریم تصویب و تأیید این طرح، به سرعت انجام و این نیروها مشمول تبدیل وضعیت شوند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها