|
کدخبر: 175256

افزایش ارزش ذاتی قیمت سکه

ارزش ذاتی قیمت سکه در حال افزایش است و سوال پیش روی فعالان بازار این است که تقاضای سکه چه زمانی با این افزایش ارزش ذاتی هماهنگ خواهد شد.

اقتصاد افزایش ارزش ذاتی قیمت سکه

دلار آمریکا معاملات روز چهارشنبه را با رشد ۱۸۰ تومانی نسبت به قیمت عصر روز گذشته آغاز کرد و روی ۲۳ هزار و ۱۶۰ تومان قرار گرفت. روند افزایشی قیمت دلار تا پایان نیمه اول بازار حفظ شد و قیمت دلار به ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان در این زمان رسید.

می توان گفت افزایش قیمت دلار به واسطه اخبار مربوط به انتخابات و تغییر نگاه‌ها نسبت به آینده مذاکرات است.

قیمت دلار بازار متشکل نیز در ابتدای امر نسبت به نرخ متوسط روز گذشته ۱۰۱ تومان بالاتر بود و روی ۲۲ هزار و ۲۵۶ تومان قرار داشت. در ادامه روز معامله گران شاهد ۱۲ بار اعلان قیمت در این بازار بودند که سهم افزایش بیش از اعلان قیمت های کاهشی بود.

فشار درهم امارات به قیمت دلار

درهم امارات با افزایش ۷۰ تومانی نسبت به روز گذشته کار خود را با قیمت ۶ هزار و ۴۰۰ تومان آغاز کرد. افزایش ۷۰ تومانی قیمت درهم می تواند یکی از دلایل افزایش ۲۷۰ تومانی قیمت دلار در نیمه نخست روز چهارشنبه باشد.

سکه و طلای جهانی

علاوه بر این قیمت طلا در بازارهای جهانی در آخرین ساعات مبادلات روز گذشته از مرز ۱۹۰۰ دلار عبور کرد. حباب سکه قبل از عبور طلا از مرز ۱۹۰۰ دلار منفی بود و با افزایش توام قیمت دلار و طلا، طبیعتا اندازه این حباب بزرگ شد، اما عبور طلا از مرز ۱۹۰۰ امیدواری‌ها نسبت به صعود طلای جهانی را افزایش داده است و این اتفاق می تواند ب حجم تقاضا در بازار سکه را افزایش دهد.

اما نایب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران اعتقاد دارد بازار طلا به حالت تعادل رسیده است و تغییر قیمت طلا و سکه در روزهای پایانی هفته چندان محتمل نیست.

به گفته او وضعیت تقاضا در بازار در حال تعادل است و حتی در صورت بروز اتفاقی خاص انتظار کاهش یا افزایش هیجانی قیمت‌ها نمی‌رود.

در پایان نیمه اول امروز قیمت طلای جهانی ۱۹۰۵ دلار بود. دلار آمریکا روی ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان قرار داشت و با این حساب ارزش ذاتی سکه ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به دست می‌آید.

سکه امامی کار خود را با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و با افزایش ۱۹۵ هزار تومانی نسبت به نرخ‌های انتهایی روز گذشته آغاز کرد و تقاضا به سطحی نرسید که حباب منفی سکه امامی را از بین ببرد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...