|
کدخبر: 168397

کف جدید قیمت دلار

قیمت دلار در بازار امروز احتمالا کف سازی جدیدی خواهد کرد اما اگر قیمت دلار در بازار ارز به زیر ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان برود فاز معامله گران نزولی خواهد شد.

اقتصاد 
کف جدید قیمت دلار

اگر قیمت دلار از مرز ۲۴ هزار تومانی عبور نکند، انتظارات کاهشی در بازار بار دیگر فعال خواهند شد. این اتفاقی بود که در همان انتهای روز یک شنبه رخ داد و با عدم عبور اسکناس آمریکایی،‌فروش ها در بازار پشت خطی شدت گرفت. به نظر می رسد بخشی از دلیل افت دلار، هراس نوسان گیران از عرضه بازارساز باشد.

به گفته فعالان، بازارساز به دنبال آن است که قیمت ها را به آرامی پایین ببرد. در این راستا، از نگاه آن ها بازارساز در ابتدا سعی خواهد کرد قیمت را در دامنه محدودی زندانی کند و پس از آن، از کف دامنه تعیین شده پایین بکشد. به عنوان مثال،‌ در هفته های ابتدایی سال ۱۴۰۰، قیمت دلار در دامنه ۲۴ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان زندانی بود تا اینکه بازارساز قیمت را به آرامی به محدوده۲۴هزار و ۴۰۰ تومانی برد. در روزهای اخیر دامنه جدید نوسان دلار کوتاه تر شده است و رفت و برگشت قیمتی نیز کاهش یافته است.

کوتاه شدن فاصله سقف و کف دلار

 در این روزها کف قیمت دلار ۲۳ هزار و ۷۸۰ تومان بوده است و سقف قیمتی نیز بالای ۲۳ هزار و ۹۲۰ تومان نبوده است. به نظر می رسد، بازارساز با کوتاه تر شدن دامنه نوسان به دنبال آن است که نوسان گیران را بیش از پیش خسته کند و زمینه خروج خودخواسته آن ها را از بازار را فراهم آورد. در روزهای اخیر معامله گران نیز به واسطه کاهش نوسانات و فضای انتظاری- مذاکراتی بازار چندان حاضر به معامله نبودند. آن ها در جست و جوی فرصتی هستند که یا از لحاظ فنی قیمت دلار دچار تغییر معناداری شود یا خبر سیاسی تعیین کننده ای به بازار برسد. در صورتی که امروز بازار زیر محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، کف قیمتی جدیدی در بازار ارز به ثبت خواهد رسید.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...