|
کدخبر: 167780

کاهش حدودا ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

یک عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن تاکید بر اینکه در ایام توقف رسمی فعالیت واحدها، قیمت‌های تعیین شده برای سکه و طلا، بر اساس پارامترهای تاثیرگذار و به صورت نسبی و تقریبی تعیین می‌شود، از کاهش ۵۸۰ هزار تومانی نرخ سکه به دنبال افزایش نرخ هر اونس جهانی طلا و کاهش ارزش ارز طی یک هفته اخیر خبر داد.

اقتصاد کاهش حدودا ۶۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

همانطور که واضح است، علیرغم اینکه بازار سکه و طلا داخلی همچون بسیاری دیگر از اصناف به جهت محدودیت‌های کرونایی، تعطیل است و معامله‌ای رسمی صورت نمی‌گیرد، اما قیمت‌ها به سبب تغییر پارامترهای تاثیرگذار همچون نوسان و تغییر نرخ طلای جهانی و قیمت ارز در داخل، دستخوش تغییر می‌شوند؛ در این زمینه ایوب اکبری‌پور عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی- اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، اونس جهانی طلا با ۱۷۷۷ دلار شروع شد و تا سقف ۱۷۹۷ دلار هم پیش رفت. درحال‌حاضر هم مابین نرخ ۱۷۸۰ تا ۱۷۸۵ دلار در نوسان است و در این مدت فراتر یا پایین‌تر هم نیامده است.

وی ضمن اشاره به دو فاکتور فرمولی شامل اونس جهانی و نرخ ارز در داخلی که در زمان تعطیلی واحدهای صنفی و زمانیکه هیچگونه معامله‌ای به صورت رسمی انجام نمی‌شود، مورد استفاده برای تعیین نرخ تقریبی و نسبی طلا قرار می‌گیرد، گفت: براساس این دو فاکتور و طبق محاسبات، نرخ تقریبی و نسبی طلای داخلی به‌دست می‌آید؛ بنابراین توصیه ما به مردم این است که در این شرایطی که واحدهای کسبی و صنفی در اکثریت نقاط کشور، تعطیل هستند، تا حد امکان و تا جایی که ضرورت ندارد، از خرید و فروش پرهیز کنند تا نرخ واقعی طلا مشخص شود و در این میان مصرف‌کننده ما تابع این قیمت‌گذاری نسبی نشود.

عضو هیات مدیره طلا و جواهر تهران تاکید کرد: زمانیکه از کاهش حباب سکه در این مدت صحبت می‌شود، باتوجه به اینکه معامله رسمی انجام نشده است، ما نرخ تقریبی سکه را متناسب با نرخ تقریبی طلا، محاسبه می‌کنیم و اعلام می‌کنیم؛ براین اساس حاصل مشخص می‌شود که بطور مثال (طی یک هفته اخیر) نرخ سکه ۵۸۰ هزار تومان کاهش یافته است.

 اکبری‌پور در تحلیل یک هفته اخیر، اظهار کرد: قیمت اونس جهانی با توجه به شاخص‌های اقتصادی امریکا طی یک هفته اخیر صعودی بود؛ چراکه نرخ شاخص اوراق قرضه امریکا کاهش پیدا کرد و این سبب شد که شاخص نرخ دلار پایین بیاید. از نظر بنده هم به سبب اینکه می‌خواهند نرخ بهره بانکی را افزایش دهند، قیمت‌ها در همین محدوده باقی خواهد ماند و احتمالا پایین‌تر نخواهد آمد. علاوه براین شاخص بیکاری امریکا هم اعلام شد و شاخص بالا رفته، به همین روی حدود پنج دلار، هر اونس جهانی ریزش داشت.

وی افزود: از سوی دیگر نرخ ارز نیز در داخل با توجه به بحث‌های سیاسی- اقتصادی اخیر، طی هفته اخیر ریزشی بوده است. بزرگترین عاملی که درحال‌حاضر تاثیرگذار بر نرخ ارز عمل می‌کند، بحث‌های پیرامون تحریم‌ها و سرانجام برجام است. بنابراین طی یک هفته اخیر علیرغم روند افزایشی نرخ اونس جهانی، اما نرخ ارز کاهشی بوده و در نهایت هم منجر به کاهش قیمت سکه و طلا در این مدت شده است.

این مقام صنفی تصریح کرد: البته که لازم به ذکر است که هرچه پیک ویروس کرونا شدیدتر می‌شود، اقتصاد جهان نیز بیشتر تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت و اقتصاد جهان متضرر خواهد شد، لذا هرچه اقتصاد جهانی از موضوع بیشتر آسیب می‌بیند، بهترین سرمایه‌گذاری نه‌تنها در ایران بلکه در تمام دنیا به سمت و سوی طلا کشبده خواهد شد و تقاضا بیشتر و سبب افزایش نرخ اونس جهانی خواهد شد.

 اکبری‌پور در اعلام آخرین نرخ سکه و طلا که طبق تاکید خود، به‌صورت نسبی-تقریبی و براساس پارامترهای تاثیرگذار تعیین شده است، در پایان و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید نسبت به ابتدای هفته ۵۸۰ هزار تومان ارزان‌تر شده و درحال‌حاضر ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان تعیین نرخ شده است. سکه تمام طرح قدیم نیز در پایان هفته حدود ۱۰ میلیون است.

وی افزود: در پایان هفته هر قطعه نیم سکه بیشترین کاهش نرخ را نسبت به ابتدای هفته تجربه کرده و با ریزش ۷۰۰ هزار تومانی به پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. ربع سکه با افت ۳۵۰ هزار تومانی، سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین نرخ شده‌اند. سکه‌های یک گرمی نیز بطور میانگین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان ریزش داشته و دو میلیون تومان در پایان هفته نرخ دارد. همچنین هر مثقال طلا ۱۷ عیار با افت ۱۳۰ هزار تومانی، چهار میلیون و ۳۸۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش حدودا ۴۰ هزار تومانی نسبت به آغاز هفته، به یک میلیون و ۱۰ هزار تومان رسیده است.

 عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، تصریح کرد: علت افت بیشتر نرخ سکه نسبت به طلا، از این روی است که درحال‌حاضر حباب سکه در محدوده ۲۰۰ هزار تومان است که این نسبت به ابتدای هفته حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تومان کاهش داشته و علت آن نیز به کاهش تقاضا و نبود معاملات برمی‌گردد.

این مقام صنفی پیش‌بینی کرد: هفته پیش‌رو، هفته‌ای بسیار حساس و سرنوشت‌ساز هم برای نرخ اونس جهانی و هم به لحاظ نرخ ارز خواهد بود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...