|
کدخبر: 167773

یکی از دلایل کاهش قیمت دلار مشخص شد

حجم عرضه دلار به‌صورت اسکناس در بازار متشکل در هفته اخیر بیش از سه برابر هفته دوم سال جدید بود. این عرضه زیاد می‌تواند یکی از دلایل کاهش قیمت‌ها در بازار ارز باشد.

اقتصاد یکی از دلایل کاهش قیمت  دلار مشخص شد

آمارهای اعلام‌شده از سوی بازار متشکل حکایت از آن دارد که حجم عرضه دلار در بازارهای رسمی به‌شدت بالا رفته است. با توجه به ساختار عرضه این بازار می‌توان گفت تزریق ارز که عمدتاً از سوی صادرکنندگان و بازار ساز انجام می‌شود در این هفته رکورد شکسته است. همین رکوردشکنی موجب شده نرخ دلار در قالب عمده‌فروشی و خرده‌فروشی کاهش یابد.

در واقع آمارها نشان می‌دهد بازار ساز با عرضه عمده دلار در بازار متشکل و فروش آن به صورت خرده فروشی در سامانه توانسته از نوسان صعودی در بازار ارز جلوگیری کند. آنچه موجب شده عرضه دلار عمده به کاهش نرخ منجر شود همزمانی آن با اخبار مثبت پیرامون در خصوص تعدیل تحریم‌ها است. در بازار ارز تصور می‌شود که مذاکرات وین در حال پیشرفت است و احتمال تعلیق تحریم‌های ایران وجود دارد. طبیعتا در صورت تعلیق تحریم ها، ایران در مقایسه با گذشته می‌تواند هم نفت بیشتری بفروشد و هم به منابع ارزی خود دسترسی پیدا کند. به قول بازارهای با دسترسی به ارزهای زیر کلید قدرت بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز بالا می‌رود.

همین دیدگاه موجب شده که در هفته اخیر همبستگی معناداری بین افزایش حجم عرضه در بازار متشکل و کاهش نرخ در بازار ارز برقرار باشد. در مجموع چهار هفته اخیر روند عرضه دلار افزایشی بوده، متوسط هفتگی نرخ دلار و یورو در بازار متشکل نیز به‌صورت پیوسته روند کاهشی را دنبال کرد. با وجود کاهش نرخ در بازار متشکل شکاف بین نرخ بازار آزاد و سامانه سنا نیز در هفته‌ای که گذشت نسبت به هفته ماقبل کوچک‌تر شد. شکاف ارزی در دو بازار به کمتر از سه درصد رسید که کف شکاف در سال ۱۴۰۰ است. کاهش شکاف نشان می‌دهد روند بازار در این هفته‌ها همسو بوده است.

تغییرات متوسط وزنی نرخ دلار و یورو متشکل

متوسط وزنی نرخ دلار در بازار متشکل طی چهار هفته گذشته به‌صورت پیوسته کاهش یافت. این رقم برای هفته دوم سال جدید ۲۴ هزار و ۸۲۰ تومان بود اما در هفته‌ای که گذشت به ۲۳ هزار و ۴۵۳ تومان افت کرد. نرخ متوسط هفتگی دلار متشکل طی این چهار هفته ۳۷۶ تومان معادل ۱.۵ درصد کاهش یافت.

نرخ متوسط یورو متشکل نیز در چهار هفته گذشته روند کاهشی را دنبال کرد و از ۲۹ هزار و ۱۴ تومان در هفته دوم سال جدید به ۲۷ هزار و ۹۴۷ تومان در هفته‌ای که گذشت کاهش یافت. بر این اساس نرخ متوسط یورو متشکل طی چهار هفته ۱۰۶۷ تومان معادل ۳.۷ درصد کاهش یافت.

تغییرات حجم مبادلات هفتگی در بازار متشکل

حجم مبادلات بازار متشکل دلار طی چهار هفته گذشته به‌صورت پیوسته افزایش یافت و از ۱۰ میلیون و ۵۶۴ هزار در هفته دوم سال ۱۴۰۰ به ۳۳ میلیون و ۴۷۹ هزار در هفته اخیر افزایش یافت، یعنی حجم مبادلات طی چهار هفته بیش از سه برابر شد.

اما تغییرات در حجم مبادلات یورو طی این چهار هفته یکنواخت نبود. مبادلات هفتگی یورو متشکل از ۴ میلیون و ۶۳۲ هزار در هفته دوم به ۱۳ میلیون و ۵۰۳ هزار در هفته چهارم افزایش یافت، اما در هفته‌ای که گذشت افت کرد و روی ۸ میلیون و ۹۹۹ هزار قرار گرفت.

قیمت دلار متشکل، سنا و آزاد در دو هفته اخیر

متوسط نرخ دلار بازار آزاد از ۲۴ هزار و ۹۱۰ تومان در هفته گذشته به حدود ۲۴ هزار و ۱۷۵ تومان در این هفته‌ کاهش یافت.

قیمت دلار سنا از ۲۴ هزار و ۱۸۵ تومان در هفته گذشته به ۲۳ هزار و ۵۸۹ تومان در هفته‌ای که گذشت رسید و نرخ دلار متشکل از ۲۳ هزار و ۹۶۴ تومان به ۲۳ هزار و ۴۵۳ تومان کاهش یافت.

شکاف بین نرخ آزاد و سنا در هفته گذشته ۷۲۵ تومان معادل ۳ درصد بود که در هفته‌ای که گذشت به ۵۸۶ تومان معادل ۲.۵ درصد کاهش یافت.

قیمت یورو متشکل، سنا و آزاد در دو هفته اخیر

متوسط قیمت یورو بازار آزاد از ۲۹ هزار و ۷۲۹ تومان در هفته گذشته به ۲۹ هزار و ۱۸۵ تومان در هفته‌ای که گذشت کاهش یافت. نرخ یورو سامانه سنا از ۲۸ هزار و ۴۲۵ تومان به ۲۸ هزار و ۱۷۳ تومان رسید. نرخ یورو بازار متشکل نیز از ۲۸ هزار و ۱۷۸ تومان در هفته گذشته به ۲۷ هزار و ۹۴۷ تومان در هفته‌ای که گذشت، افت کرد.

اندازه شکاف بین یورو بازار آزاد و سامانه سنا در هفته گذشته ۱۳۰۴ معادل ۴.۶ درصد به‌دست می‌آید که در هفته‌ای که گذشت به ۱۰۱۲ تومان معادل ۳.۶ درصد کاهش یافت.

منبع: اقتصاد نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    روزنامه نگار تو دیگه گیج و احمق نباش لین چرت و پرتا چین نوشتی...مقداری از پولهای نسدود شده آزاد شد یه مقدار حزی ریختن تو بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...