|
کدخبر: 167268

بحران اقتصادی بزرگی در پیش است!

برخی از کارشناسان معتقدند مجموعه‌ای از دارایی‌ها بار تورمی افزایش نقدینگی در امریکا را به دوش می‌کشند و از احتمال یک فروپاشی قیمتی، شدیدتر از آنچه در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ امریکا اتفاق افتاد سخن می‌گویند.

اقتصاد بحران اقتصادی بزرگی در پیش است!

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که مجموعه‌ای از دارایی‌ها بار افزایش ۲۰۰ درصدی نقدینگی از سال ۲۰۰۵ در کشور امریکا را به دوش می‌کشند و بزرگ‌ترین حباب تاریخ اقتصادی این کشور در نرخ این دارایی‌ها شکل گرفته است. این کارشناسان از احتمال یک فروپاشی قیمتی مانند آنچه در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ امریکا برای املاک اتفاق افتاد سخن می‌گویند.

تغییرات نرخ طلای جهانی

روند قیمتی طلای جهانی در شروع معاملات روز سه‌شنبه نزولی بود. طلا بخش عمده افزایش نرخ شروع معاملات روز دوشنبه را در ساعات انتهایی معاملات دیروز از دست داد و در روز سه‌شنبه کار خود را با نرخ حدودی ۱۷۷۴ دلار آغاز کرد. فلز زرد رنگ در ادامه معاملات روند نزولی را دنبال کرد و به زیر مرز۱۷۷۰ دلار آمد. نرخ طلا دوباره صعود کرد، اما دوباره وارد فاز نزولی شد و در نزدیکی ۱۷۷۰ دلار نوسان می‌کند.

افت نرخ طلا احتمالا با افزایش بازدهی اوراق قرضه و بازگشت آن به بالای مرز حساس ۱.۶ درصد ارتباط داشت. پیش از این کارشناسان مرز ۱.۶ درصد را برای بازدهی اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری امریکا مهم خواندند و پایین رفتن از این مرز را موجب کاهش استقبال مردم تلقی کردند. در روز گذشته اوراق خزانه‌داری امریکا در اطراف این مرز نوسان می‌کرد، آخرین تغییرات آن به نحوی بود که بازدهی اوراق خزانه‌داری بالای مرز حساس قرار گرفته بود. تغییرات شاخص دلار نیز در روز گذشته مثبت بود.

بازدهی نزولی ارزهای دیجیتال

تغییرات قیمتی چهار ارز دیجیتالی که بیشترین سرمایه بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده‌اند، در ۲۴ ساعت و یک هفته گذشته منفی بود.

قیمت بیت کوین در طول یک هفته گذشته بیش از ۱۲ درصد کاهش یافته و در حوالی ۵۶ هزار دلار نوسان می‌کند.

اتریوم نزدیک به ۳ درصد افت نرخ طی هفت روز به ثبت رسانده و در حوالی ۲ هزار و ۱۷۳ دلار نوسان می‌کند.

باینانس کوین نزدیک به ۸ درصد افت نرخ هفتگی ثبت کرده و قیمتی حدود ۵۱۳ دلار دارد.

قیمت XRP نزدیک به ۲۰ درصد در طول یک هفته کم شده و در حوالی ۱.۳۲ دلار معامله می‌شود.

اما دوج کین بر خلاف ارزهای دیجیتال مهم همچنان روند صعودی را دنبال می‌کند. افزایش نرخ این ارز دیجیتال در طی هفته گذشته ۴۳۲ درصد و در طول ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۵ درصد بوده است.

بحران اقتصادی جدید و احتمال فروپاشی قیمتی

از طرف دیگر برخی از کارشناسان شرایط اقتصادی امریکا را بحرانی تلقی کرده و معتقدند ممکن است برای بسیاری از دارایی‌ها فروپاشی قیمتی صورت گیرد. آنها شرایط کنونی اقتصاد امریکا را با بحران فروپاشی نرخ مسکن که در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاده بود، مقایسه می‌کنند. این کارشناسان معتقدند که اقتصاد امریکا در شرایط تورمی شدیدی به سر می‌برد و احتمال دارد آنچه برای بازار مسکن در سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاده بود، برای مجموعه‌ای از دارایی‌ها اتفاق بیافتد.

آن‌ها بر این باورند ارزش برخی از دارایی‌ها که بیت کوین نمونه بارز آن است، بیش از حد برآورد شده است. بر این اساس حجم نقدینگی از سال ۲۰۰۵ در امریکا دو برابر شده و بار تورمی آن را دسته‌ای از دارایی‌ها به دوش کشیدند و باعث شدند نرخ این دارایی‌ها بیش از حد برآورد شود. در صورتی که این حباب تشخیص داده شود، ممکن است یک فروپاشی قیمتی برای مجموعه‌ای از دارایی‌ها اتفاق بیافتد.

منبع: اقتصاد نیوز
  • مهدی ارسالی در

    مگه چیز دیگه هم مونده که سرما نیومده باش ه...توروخدا چیزی از قلم نیوفته ما مدیون کسی بشیم .این دنیا رو که به باد دادیم لا اقل اون دنیا یه کم زندگی کنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...