|
کدخبر: 166377

بررسی بازدهی بازارها / قیمت سکه افزایش یافت + نمودار

امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ مرز ۲۵ هزار تومانی دلار شکسته نشد.

اقتصاد بررسی بازدهی بازارها / قیمت سکه افزایش یافت + نمودار

در حالی که در معاملات پشت خطی روز جمعه تحرکات افزایشی وجود داشت، روز شنبه، بازار با قدرت فعالیت فروشندگان مواجه شد و قیمت دلار حدود ساعت ۵ عصر در محدوده ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت. در مقابل در بازار موازی، سکه امامی به کاهش قیمت دلار بی اعتنایی کرد و به بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی رفت. سکه ساعت ۵ عصر با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان به فروش می رفت که افزایش نیم درصدی نسبت به روز چهارشنبه داشت. علت رشد قیمت سکه افزایش بهای طلای جهانی درانتهای هفته گذشته بود. فلز گران بهای داخلی با تکیه بر همین رشد جزیی روز شنبه توانست در صدر جدول بازدهی قرار بگیرد. در این روز، بازار سهام روند منفی داشت و شاخص کل این بازار نزدیک به ۸ دهم درصد از ارزش خود را از دست داد. دلار نیز به افت ۳ دهم درصدی اکتفا کرد.

نوسان دلار در دامنه محدود

امروز دلار توان افزایش خاصی را از خود نشان نداد ولی در برابر نزول به زیر محدوده ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومانی نیز مقاومت کرد. کف قیمت دلار در روز شنبه ۲۴ هزار و ۷۷۰ تومان بود و سقف قیمت نیز در همان ابتدای روز به ثبت رسید که اسکناس آمریکایی در محدوده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومانی نوسان می کرد.

به گفته فعالان، یکی از عواملی که در افت قیمت دلار تاثیر داشت،‌کاهش تقاضا در بازار حواله ای بود. نرخ حواله درهم در روز شنبه به محدوده ۶ هزار و ۸۳۰ تومانی ریخت. افت حدودا ۵۰ تومانی درهم موجب شد که انتظارات کاهشی در بازار ارز تقویت شود. در کنار این، عده ای باور داشتند، اخبار مثبت منتشر شده از مذاکرات هسته ای موجب شد که از ساعت ۶ بعدازظهر سرعت افت قیمت بیشتر شود. با این حال، شماری از بازیگران بازار باور دارند، بازارساز بیشتر به دنبال نگه داشتن بازار در دامنه ای محدود و خسته کردن نوسان گیران است. از نگاه این گروه،‌ بازار طی روزهای آتی نیز افزایش یا کاهش خاصی را تجربه نخواهد کرد و پشت خط ۲۵ هزارو ۲۰۰ تومانی به نوسانات محدود خود ادامه خواهد داد.

به نظر می رسد بازارساز نیز به قیمت های پایین تر از نرخ های کنونی دلار در خیابان فردوسی باور دارد،‌ مخصوصا اینکه دلار در بازار متشکل ارزی در محدوده ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی معامله می شد.

بازدهی+نمودار

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...