|
کدخبر: 156334

قیمت دلار فعلی ۱۱۰ هزار تومان است!

یک کارشناس اقتصادی با محاسبه قدرت خرید دلار در سال ۱۳۵۶ و مقایسه آن با نرخ دلار کنونی و قدرت خرید آن، قیمت دلار فعلی را نه ۲۴ هزار تومان بلکه ۱۱۰ هزار تومان اعلام کرد.

در مورد کاهش ارزش پول ملی محاسبات فراوانی انجام شده و اعداد و ارقام مختلفی مطرح شده که همه آنها هم تلخ و دردناک است چرا که این ارقام نشان دهنده کاهش قدرت خرید اقشار کم درآمد و گسترش فقر در کشور ما به شمار می‌آید.

در تازه ترین محاسبات انجام شده از این دست، احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی در کانال شبکه اجتماعی خود نوشته است؛ با دلار ۲۴۸۰۰ تومان که قیمت این ارز در روز ۶ اسفند ۱۳۹۹در بازار آزاد محسوب می شود و با در نظر گرفتن کاهش قدرت خرید دلار ژانویه ۲۰۲۱ به ۲۲ درصد ژانویه ۱۹۷۸ میلادی یعنی اسفند ۱۳۵۶، ارزش ریال در برابر دلار کمتر از یک – پانزده هزارم شده است . سلطانی در ادامه تصریح کرده است: چنانچه بخواهیم قیمت دلار را به درستی محاسبه کنیم باید گفت نسبت به ۴۳ سال پیش (با قیمت دلار ۷ تومان)، هم اکنون قیمت دلار ۱۱۰ هزار تومان است.

سقوط فاحش سرانه مصرف مردم بر اساس نرخ حقیقی دلار

سلطانی همچنین با ارائه نمودارهایی به تحلیل تغییرات هزینه سرانه مصرفی مردم پرداخته و نوشته است؛ سرانه هزینه های مصرفی ماهانه مردم ایران (به دلار با ارزش حقیقی) در ۳ سال اخیر با ۶۵ درصد کاهش از ۲۰۰ به ۷۰ دلار تنزل یافته است. هزبنه های مصرفی شامل مسکن (شخصی یا اجاره ای) است که بدون احتساب هزینه مسکن، سرانه هزینه های مصرفی مردم ۴۵ دلار در ماه می باشد.

دلار-8اسفند

هر چند هزینه های بخش خدمات به دلار محاسبه نمی شود، اما هزینه مسکن که نزدیک به ۴۰ درصد هزینه های خانوار را پوشش می دهد و همچنین هزینه هایی مانند خودرو، تلفن همراه و …، بیش و کم متناسب با دلار افزایش یافته است.

در شرایطی که در تحریمهای قبلی (۹۱-۱۳۸۹) سرانه مصرف دلاری (حقیقی) مردم ۳۴ درصد کاهش پیدا کرد، در تحریمهای کنونی (۹۹-۱۳۹۷) ۶۵ درصد کاهش یافته است.

دلار-جدید8اسفند

وی این را هم گفته است که بر اساس قیمت دلار حقیقی، سرانه مصرف مردم به دو دهه قبل سقوط پیدا کرده است.

شایان ذکر است در محاسبات بودجه سال آینده – که کلیات آن به تصویب رسیده و در انتظار تصویب مواد و جزئیات نهایی است – نرخ دلار توسط دولت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده و دلار ۴۲۰۰ تومانی نیز همچنان به عنوان ارز دولتی مصوب برای واردات کالای اساسی به این اقلام تخصیص داده می شود.

پیش بینی های کارشناسان اقتصادی نیز این است که دلار تا پایان سال در محدوده قیمت فعلی یعنی کانال ۲۴ هزار تومان باقی بماند و نوسان شدیدی نداشته باشد.

منبع: کاماپرس
  • رضایی ارسالی در

    بابا زر نزن پوفیوز دلار 110هزاره گمشو با با.سال 56اونایی که تو دولت بودن آدم بودن نه مثل تو بیسواد

  • Bs ارسالی در

    دلالان محترم دیگه حرفاتون خریدار نداره.ف ردا احتمالا یکی دیگه میاد بگه قیمت واقعی دلار ۱میلیون تومنه ولی دیگه حرفاتون خری دار نداره.

  • م ارسالی در

    اون موقع یک خانواده از خرید ماهی پنج بار برنج نمی خورد ولی الان هفته ای حداقل چهار بار می خورد. سال ۵۴ سرباز آمریکایی با پول ایرانی زندگی می کرد ولی اکنون تیمسار آمریکایی جرئت نزدیک شدن به مرز ایران را ندارد. در سال ۵۴ روستاهای ما از امکانات اولیه بی بهره بودن. در سال ۵۴ ما یک دانشمند مطرح نداشتیم ولی اکنون ۲۰۰ دانشمند مطرح داریم.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...