|
کدخبر: 149593

سکه ارزان می‌شود یا گران؟

سکه برای آنکه بتواند روند صعودی بگیرد نیاز به عبور از یک مرز قیمتی دارد. مرزی که امروز با آن ملاقات خواهد کرد.

اقتصاد سکه ارزان می‌شود یا گران؟

سکه در هفته گذشته نتوانست بالای سد ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی باقی بماند. روز شنبه، معامله گران با احتیاط در خرید و فروش‌های پشت خطی، قیمت این فلز گران بها را بار دیگر به بالای مرز یاد شده بردند.

در نتیجه به احتمال زیاد در ابتدای روز یک شنبه یک بار دیگر، معامله گران مرز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را ملاقات خواهند کرد. آنها در صورتی که بتوانند، سقف قیمت را بالاتر ببرند، انتظارات افزایشی را شدت خواهند داد. با این حال، برگشت دلار به محدوده ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی می‌تواند زمینه ساز نزول این فلز گران بها تا محدوده ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی شود، نقطه‌ای که در بازار روز شنبه کف بازار بود.

سکه در روز یک شنبه تنها به عامل تاثیرگذار دلار چشم خواهد دوخت و در صورتی که اسکناس امریکایی مرز ۲۳ هزار تومانی را از دست دهد، سکه بازان فروشنده خواهند شد.

دو اتفاق امیدوار‌کننده برای افزایشی‌های سکه

ارزش واقعی سکه در روز شنبه به بالای مرز ۱۰ میلیون تومانی صعود کرد. این موضوع موجب شد که کمی انتظارات افزایشی در بازار تقویت شود. در کنار این، سکه در روز شنبه با احتیاط و آرامش به سوی نرخ‌های بالاتر آمد، امری که نشان می‌داد بازار هیجانی نیست و با استفاده از متغیرهای اثرگذاری چون صعود دلار، خود را در مسیر افزایشی قرار داد. هیجانی نبودن بازار سکه از بررسی حباب این بازار نیز مشخص بود. در ابتدای هفته، حباب سکه به محدوده ۳ درصدی رفت، حال آنکه در روز پنج شنبه فاصله ارزش ذاتی سکه با قیمت بازاری آن به نزدیک ۵ درصد می‌رسید. البته در همین شرایط نیز سکه تنها با دلار ۲۴ هزار تومانی، با فرض ثبات اونس، حباب صفر را تجربه خواهد کرد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر