|
کدخبر: 145180

بزرگترین کاسب کرونا کیست؟

چین بزرگ‌ترین صادرکننده اقلام پزشکی در دوران شیوع ویروس چینی بود. حجم این صادرات در ایام یاد شده رقمی بیش از یک تریلیون دلار را در بر می‌گیرد.

اقتصاد بزرگترین کاسب کرونا کیست؟

در حالی که طی نیمه نخست ۲۰۲۰ کل تجارت جهان با افت ۱۴ در صدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روبرو شد، صادرات و واردات اقلام پزشکی در همین مدت با رشد ۱۶ درصدی به رقم ۱۱۳۹ میلیارد دلار رسید.

تجارت نقش مهمی در تامین تقاضای روزافزون برای محصولات مرتبط با مهار همه گیری کووید-۱۹ داشته و تجارت این محصولات از افزایش ۲۰ درصدی طی مدت مورد بررسی برخوردار است. کل واردات محصولات محافظت از صورت در نیمه اول سال ۲۰۲۰ حدود ۹۰ در صد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، افزایش داشته است.

ویروس-چینی

رشد ۶ برابری صادرات ماسک چین

چین با سهم ۵۶ درصد از کل صادرات جهان، مهم ترین تامین کننده ماسک صورت در این مدت بوده است. این کشور نیاز زیادی به واردات مواد اولیه برای تولید ماسک دارد.

میزان واردات الیاف نساجی نبافته چین در آوریل ۲۰۲۰ در مقایسه با ماه مشابه سال ۲۰۱۹ تقریبا به میزان سه برابر افزایش یافت که مبادی اصلی تامین این اقلام، کشورهای ژاپن و امریکا بودند. در میان اقلام گوناگون ماسک صورت، ماسک نساجی با وجود تعرفه بالای آن، از تجارت بیشتری در مقایسه با سایر ماسک‌ها برخوردار است.

مهم‌ترین واردکننده اقلام پزشکی مقابله با کووید-۱۹ طی نیمه نخست ۲۰۲۰ کشور آمریکا با رقم ۳۶٫۱ میلیارد دلار و مهم‌ترین صادرکننده، کشور چین با رقم ۵۴٫۶ میلیارد دلار بوده است. طی مدت مورد بررسی صادرات اقلام پزشکی مورد نیاز برای مهار کووید‌-۱۹ توسط کشور چین با جهش قابل توجه معادل ۲۰۷ درصد همراه بوده است.

دومین صادرکننده مهم اقلام پزشکی برای مقابله با کووید-۱۹، کشور آمریکا با رقم صادرات تقریبی ۲۳٫۲ میلیارد دلاری در نیمه اول ۲۰۲۰ است که سهم آن از کل صادرات جهان در این اقلام در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹، کاهش یافته و به حدود ۱۲٫۳ درصد رسیده است. در مقابل، سهم چین از کل صادرات این گروه اقلام از ۱۲ در صد در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ به حدود ۲۹ درصد در مدت مشابه ۲۰۲۰ رسیده است.

با وجود رشد صادرات اکثر مبادی تولید اقلام پزشکی مرتبط با کووید-۱۹ طی نیمه ابتدایی ۲۰۲۰، صادرات آمریکا در این مدت به جای رشد، دچار افت حدود ۱ درصدی شده است. با وجود صادرات، کشور چین سومین واردکننده اقلام مبارزه با کووید-۱۹ و ششمین وارد کننده ماسک صورت در جهان طی نیمه نخست ۲۰۲۰ هم محسوب می شود.

مهم‌ترین مبادی واردات محصولات اساسی مقابله با کووید-۱۹، رشد دو رقمی را در زمینه واردات طی نیمه اول ۲۰۲۰ گزارش کرده اند که کشورهایی مانند فرانسه با رشد ۶۲ درصدی و ایتالیا با رشد ۵۲ درصدی در میان آنها قرار دارند.

 

منبع: اتاق بازرگانی
  • علیرضا ارسالی در

    بزگترین کاسب کرونا حسن روحانی است چون ب هانه خوبی برای گرانی اجناس به بهانه تحری م بدست اورد

ارسال نظر