|
کدخبر: 143478

روند اصلاحی طلا ادامه دارد

قیمت‌های آتی طلا و نقره روز گذشته تحت فشار سود حاصل از روند صعودی روزهای اخیر معامله‌گران آتی کوتاه مدت، کاهش یافت.

اقتصاد روند اصلاحی طلا ادامه دارد

روز گذشته در حالی قیمت فلزات گرانبها روند کاهشی در پیش گرفت که بازارهای اصلی خارجی هم بیانگر روند کاهشی این بازار بوده‌اند؛ بر این اساس روز گذشته شاخص دلار افزایشی و قیمت نفت خام کاهش یافت. اگرچه بازارهای جهانی سهام پس از شوک ناشی از انتشار سریع ویروس جهش یافته اندکی ثبات یافته است اما در ایالات متحده دو شاخص، از سه شاخص اصلی نزولی بود. به عقیده تحلیل‌گران اندکی از میزان ریسک گریزی سرمایه‌گذاران کاسته شده است.

روز گذشته طلای آتی فوریه با ۱۲.۵۰ دلار کاهش به قیمت ۱۸۷۰.۵۰ دلار و نقره آتی مارس در بازار کومکس نیویورک با ۰.۹۱۹ دلار کاهش به قیمت ۲۵.۴۵۵ دلار معامله شد.

بازارهای جهانی سهام روند ترکیبی داشت اگرچه نسبت به یک روز پیشتر ثبات بیشتری حاکم بود، اما بیشتر شاخص‌های اصلی در آسیا کاهشی و در اروپا بدون تغییر قابل توجهی باقی ماند. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران درحال‌حاضر بیشتر توجه خود را معطوف اخبار مرتبط با ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان کرده‌اند.

در شرایطی که برخی از کشورهای جهان رفت و آمد به انگلستان را ممنوع اعلام کرده‌اند، وزارت بهداشت این کشور اعلام کرده است که واکسن‌های کنونی کرونا بر ویروس جهش یافته هم تاثیرگذار خواهد بود. این در حالی است که برخی بر این باورند که هر نوع اظهارنظری درباره تاثیرگذاری این واکسن بر روی ویروس جهش یافته زود است. اشاره به این نکته نیز ضروری است که اخبار روز گذشته حاکی از آن بود که ظاهرا انگلیس و اتحادیه اروپا در مسیر دستیابی به یک توافق پیش از تکمیل روند برگزیت بسیار نزدیک‌تر شده‌اند.

شاخص دلار امریکا پس از دستیابی به پایین‌ترین سطح دو سال و نیم گذشته در طول هفته پیش، در یک روند اصلاحی مسیر صعودی در پیش گرفت. در بازارهای مهم خارجی هم قیمت نفت خام آتی ژانویه نیمکس کاهشی و در حدود ۴۷.۲۵ دلار معامله شد. بازده معاملات آتی (اوراق قرضه ده ساله خزانه داری امریکا) روز گذشته در محدوده ۰.۹۲ درصدی معامله شد.

از دیدگاه فنی، روند صعودی طلای آتی فوریه همچنان در نمودار روزانه مشهود و از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به بالاترین سطح معاملات آتی دسامبر یعنی ۱۹۷۳.۳۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها، رسیدن به زیر سطح پشتیبانی کامل ۱۸۲۰ دلار در هر اونس است. بر اساس معاملات انجام شده در روزهای اخیر، سطح مقاومت نخست طلا ۱۸۸۹.۴۰ دلار و سطح مقاومت دوم ۱۹۰۰ دلار در هر اونس عنوان شده در حالی که سطح پشتیبانی نخست ۱۸۵۹ دلار و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۱۸۵۰ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

معاملات آتی نقره مارس در نمودار روزانه معاملات همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره، رسیدن به سطح مقاومت فنی ۲۸ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به زیر سطح پشتیبانی کامل ۲۴ دلار در هر اونس عنوان شده است. بر اساس معاملات اخیر، سطح مقاومت نخست نقره ۲۶ دلار و سطح مقاومت دوم ۲۶.۸۱۵ دلار در هر اونس قرار گرفته در حالی که سطح پشتیبانی نخست ۲۵.۱۲ و سطح پشتیبانی دوم بر روی ۲۵ دلار در هر اونس مشاهده شده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر