|
کدخبر: 135671

قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می رسد؟

پس از اعلام اولین نتیجه انتخابات آمریکا، روند بازار ارز تغییر کرد و نزولی شد. از نگاه خیلی از کارشناسان مقطع زمانی بعدی اقتصاد ایران قرار گرفتن در دوره انتظار برای یک اتفاق سیاسی مهم دیگر یعنی مذاکره یا گشایش دیپلماسی است. آیا ایران به سمت کاهش تحریم‌ها پیش خواهد رفت؟

اقتصاد قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان می رسد؟

نرخ دلار از ۱۳ آبان ماه امسال تاکنون روزهای نزولی‌ای را پشت سر گذاشته و تا کانال ۲۴ هزار تومان هم پایین آمد. با این حال آخرین قیمت دلار در بازار ۲۶ هزار و ۲۵۰ تومان است.

با وجود این، از نگاه برخی کارشناسان پس از انتخابات آمریکا، مقطع زمانی بعدی اقتصاد ایران قرار گرفتن در دوره انتظار برای یک اتفاق سیاسی مهم دیگر یعنی مذاکره یا گشایش دیپلماسی است. حتی تعدادی از کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند با یک اتفاق سیاسی مهم دیگر می‌توان منتظر دلار حدود ۲۰ هزار تومان هم بود و پایین‌تر از این رقم نیز چندان از دور از  ذهن به نظر نمی‌رسد.

در این شرایط وزیر امور خارجه ایران دو جمله مهم بیان کرده است. اول اینکه «حاضریم در چارچوب برجام با آمریکا گفتگو کنیم» و دوم اینکه «آقای بایدن اگر رئیس جمهور آمریکا شد و در کاخ سفید مستقر شد، می‌تواند با سه فرمان اجرایی همه تحریم‌ها را لغو کند.»

محمدجواد ظریف در گفتگویی با روزنامه ایران گفته است: اگر آقای بایدن بخواهد تعهدات آمریکا را اجرا کند، ما هم می‌توانیم فورا به تعهدات برجامی خود به صورت کامل برگردیم. ما مخالف مذاکره نبودیم و نیستیم، مذاکره هم در چارچوب ۱+۵ امکان‌پذیر است. اگر آمریکا بخواهد عضو برجام شود که ترامپ آن عضویت را از بین برده، ما حاضریم گفتگو کنیم که آمریکا چگونه وارد برجام شود. پیش‌بینی من این است که شرایط به لطف خدا و با ادامه مقاومت و درک خوب مردم ایران بسیار بهتر خواهد شد.»

وی درباره اینکه گفته می‌شود برخی تحریم‌های وضع شده از سوی دولت ترامپ به‌گونه‌ای است که دولت جدید نمی‌تواند آنها را لغو کند نیز خاطرنشان کرد: «آقای بایدن اگر رئیس جمهور آمریکا شد و در کاخ سفید مستقر شد، می‌تواند با سه فرمان اجرایی همه این‌ها را لغو کند. اینکه گفته می‌شود رئیس جمهوری بعدی آمریکا نخواهد توانست برخی از تحریم‌های برجامی امریکا را لغو کند، فقط حرف است.»

مدتی پیش حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق گفته بود: اگر شوک روانی و سیاسی به بازار وارد شود، امکان کاهش نرخ ارز به محدوده ۲۰ هزار تومان وجود دارد.

از سوی دیگر با اعلام اخبار واکسن کرونا و آغاز توزیع آن در چهار ایالت آمریکا پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت افزایش یابد و همزمان با امیدواری به افزایش درآمدهای نفتی ایران، نااطمینانی ناشی از کرونا نیز در بازار ارز کاهش خواهد یافت. به همین دلیل برخی از کارشناسان امیدوار هستند که روند نزولی نرخ ارز ادامه پیدا کند.

منبع: تجارت نیوز
 • محمد رضا رمضانی ارسالی در

  اخبار را داغ می کنید بعد از خواندن ان‌متوجه میشویم که اصلا این خبر مهمی نبوده خواهشا از مطالب حدید استفاده کنید تا وقت بی کاری شما پر شود ممنونم از شما

 • بهمن ارسالی در

  بخدا اگر سیاستی که به نفع ملت و کشور و ا ینده باشد زیر 20که هیچ به زیر ...خواهد ر سید مگر قبل از انقلاب چقدر بود.کسانی که در راس مدیریتی قرار می گیرند ارزیابی شده باشد خیلی بهتر است.الان ما داریم وزیری که دامادش اختلاس کرده باز راس کار هست کس ی هم اعتراض کند میشود اخلال گر...ولی در کشورهای پیشرفته این چنین نیست این فرد سر یعا باز خواست و استعفا میدهد..

 • ایرانی ارسالی در

  تو بفروش .
  ما نگه میداریم .

 • ایرانی ارسالی در

  رانت خوار و قاچاقچی و نورچشمی و خودی و پ اچه خوار و...مردند که ارز بیاد پایین.

 • مردم ارسالی در

  دلار زمانی که برجام توسط ترامپ نغز شد. ۳۸۰۰بود.
  و بهانه گرانیها تحریمها ب ود. پس چرا هزینه نزاع با امریکا
  ر ا ملت ایران باید پرداخت کنند. ملت که با هیچ کس نزاع ندارد.و زندگی خودشان را میک نند.

 • ناشناس ارسالی در

  بيست هزار تؤمن نمي دونم ولي پنجاه هزار ت ؤمن صد درصد مي رسه

 • دهمرده ارسالی در

  انشاه الله که بیاد پاهین از بیکاری نمیدونیم چکار کنیم

 • ناصر ارسالی در

  بنده سی سال است که کاردومم بازار آزاداست توصیه من به افرادی که دلار در خانه دارن د اینه که هرچه زودتر دلار خود را حتی تا 11هزارتومان بفروشند. رشد اقتصادی چین عدم مسافرت های خارجی. عدم واردات خوردو. ودر نهایت عدم متقاضی دلار واقعی قیمت دلار سق وط خواهد کرد

ارسال نظر