|
کدخبر: 127576

زنگ خطر افزایش قیمت دلار زده شد؟

مهدی پورمهر، کارشناس اقتصادی می‌گوید هدف اصلی آمریکا از تحریم‌های اخیر،‌کاهش دسترسی ایران به دلار آمریکاست و همین هدف خود به تنهایی می‌تواند بر نوسان مجدد نرخ دلار در بازار ایران اثر بگذارد. اگرچه به نظر می‌رسد دولت و بانک مرکزی در کوتاه‌مدت با برخی از سیاست‌ها سعی می‌کنند نرخ دلار را کاهش دهند.

در دو روز ابتدای هفته، دلار پس از هفته‌ها نوسان توانست بیش از دو هزار تومان ریزش را تجربه کند اما بلافاصله در میانه هفته به کانال ۲۹ هزار تومانی بازگشت و روند افزایشی پیش گرفت. تاجایی که در روزهای پایانی هفته قیمت این اسکناس آمریکایی در حال ورود مجدد به کانال ۳۰ هزار تومانی بود و گفته می‌شد بازارساز به سختی این ارز در کانال ۲۹ هزار تومان نگه داشته است.

در چنین شرایطی وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر پنجشنبه تحریم‌ های جدیدی را علیه ۱۸ نهاد مالی ایرانی اعمال کرد. اما این تحریم‌های تازه چگونه و چطور بر بازار ارز ما اثر خواهد گذاشت؟

مهدی پورمهر، کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال می‌گوید: استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته که یکی از دلایل تحریم اخیر جلوگیری از دسترسی ایران به دلار آمریکا است.” فقط این جمله به تنهایی کافی است که نرخ ارز را افزایش دهد.

مهدی-مهری-پور

به اعتقاد او نوسان‌گیرها و سوء استفاده‌کنندگان، بیشترین استفاده را از این جمله می‌برند. زیرا جلوگیری از دسترسی ایران به دلار یعنی عرضه کم‌تر دلار. محدودیت‌های ارزی و در این شرایط با توجه به نیاز مبرم به واردات و عدم مدیریت صحیح بانک مرکزی، سهوی یا عمدی، ممکن است منجر به رشد مجدد قیمت دلار شود.

او می‌گوید: البته در هفته پیش رو بانک مرکزی و دولت برای اینکه نشان دهند تحریم‌های آمریکا بی اثر است طبیعتاً سعی می‌کند نوسان دلار را کنترل کنند و در قیمت ۲۹ تا ۳۰ تومانی نگهش دارند. اما به نظر می‌رسد هم خود دولت از دلار گران نفع می‌برد و هم انتظار افزایش قیمت در جامعه وجود دارد. در نتیجه این احتمال وجود دارد که این عوامل به افزایش قیمت مجدد دلار دامن بزند.

ریزش کوتاه‌مدت به نفع کیست؟

وعده‌های همتی درباره ارزهای بلوکه شده، خبر افزایش صادرات نفتی ایران و بازگشت بخشی از ارزهای صادراتی ایران از جمله مسائلی بود که هفته گذشته در ریزش قیمت دلار موثر عنوان می‌شدند. آیا همچنان می‌توان به تاثیر این مسائل امیدوار بود؟

به گفته پورمهر به نظر می‌رسد حرف‌های همتی فقط کاهش جزئی قیمت ارز را به همراه داشته باشد و این فقط به نفع کسانی است که نقدینگی دارند تا دلارهای هنگفتی را بخرند و در مدت کوتاه استفاده بیشتری از این نوسان بکنند. متاسفانه ما طی سال‌های اخیر شاهد روند نوسانی یا نزولی ارز نبودیم و ثبات در نرخ ارز نداشتم علی‌الخصوص دراین چند ماه اخیر.

او ادامه می‌دهد: ضمنا با توجه به مسئله اقتصاد سیاسی ( سال آخر دولت‌ها سال تورمی است) و اینکه اهرم اصلی تمام قیمت‌ها در ایران دلار است و این موضوع هم به شکل ابزاری در اختیار دولت و بانک مرکزی قرار دارد، طبیعتاً باید انتظار افزایش قیمت دلار را برای جبران کسری بودجه داشته باشیم.

ترامپ یا بایدن؛ مگر فرقی هم می‌کند؟

پورمهر درباره ریزش دلار در هفته گذشته و بازگشت مجدد قیمت آن به کانال ۲۹ هزارتومانی عنوان می‌کند: به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی برگشت قیمت دلار در روزهای اخیر این باشد که سعی دارند نوسانات قیمت دلار را به حضور ترامپ ربط بدهند. یعنی اگر ترامپ رئیس‌جمهور بماند دلار بالا خواهد رفت.

او این سوال را مطرح می‌کند که مگر آقای بایدن سیاست‌هایی غیر از سیاست‌های ترامپ دارد؟ سیاست‌های آمریکا علیه ایران به هیچ وجه تغییر نمی‌کند. چه زمانی که اوباما نماینده دموکرات‌ها رئیس‌جمهور بود و چه زمانی که ترامپ روی کار آمد. در هر دو حالت تغییری در روند دلار نداشتیم.

به اعتقاد او یکی از نتایجی که ارتباط دلار با ترامپ برای سواستفاده کنندگان ایجاد می‌کند این است که نشان بدهند با برگشت ترامپ، دلار هم افزایش خواهد یافت و در آینده‌ای که احتمال حضور ترامپ در منصب ریاست جمهوری آمریکا زیاد است، دلار هم بالا خواهد رفت. با این روش همچنان روند افزایشی دلار را حفظ می‌کنند. این به نفع استفاد‌کنندگان و مالکین ارز علی‌الخصوص بانک مرکزی است.

این کارشناس در نهایت تاکید می‌کند: بازارساز نه تنها نمی‌تواند بلکه حتی نمی‌خواهد قیمت دلار پایین بماند چراکه افزایش قیمت دلار به نفع اوست.

به باور او مسائلی که در آینده رخ خواهد داد اعم از تغییر موازنه‌ها در خاورمیانه، سیاست‌های ایران نسبت به کشورهای متخاصم، ریاست جمهوری آمریکا و نمایشی که ترامپ با بیماری کرونا در دنیا ایجاد کرد و کسری بودجه ایران و… همه خبرهای بدی هستند که نشان می‌دهند قیمت دلار می‌تواند افزایش یابد.

منبع: تجارت نیوز
 • ناشناس ارسالی در

  تزامپ بمیر دیگه

  • مرتضی ارسالی در

   الان می میره چشم😂

  • ناشناس ارسالی در

   مشکل ترامپ نیست مشکل خود آمریکاست که باید از خلیج فارس فرار کند

  • شهروند ارسالی در

   به کجای این شب تیره بیاویزم قبای ژنده خودرا

  • حسین ارسالی در

   هر که پول تو بانک داره بکشه بیرون.برید طلا بخرید.ریال داره نابود میشه.

 • ناشناس ارسالی در

  ایران می تواند به بخش خصوصی افغانستان پاکستان هند بنزین محصولات تولید داخل با ارز ان کشور دهد وبعدان ارز راازطریق صرافی های ان کشورها تبدیل به دلار کند به مسولین بگید باتشکر

 • ناشناس ارسالی در

  این نشان می دهد کشور ما کسی از مسئولین از اقتصاد ومدیریت کشور چیز بلد نیستند

  • ناشناس ارسالی در

   یه مشت فک و فامیل دور هم جمع شدن دستگاه اقتصادی ایران رو می چرخونند.

 • بازنشسته ارسالی در

  دلار باز هم گران می شود و دولتمردان بی عرضه و لیاقت منتخب 25 در صد جمعیت کشور کاری جز پرداخت یکی دوتا یارانه به ارزش یه شونه تخم مرغ کاری ازشون بر نمیاد. این احمق ها عرضه مهار تورم را ندارند. فقط بلدند سر مردم شیره بمالند و عوامفریبی کنند....

 • علی محمد ارسالی در

  به نام خدا ....در عجبم که بعضی از افراد که در کشور زندگی میکنند و تیشه به ریشه خودشان میزند آقا برویدبه زندگی خودتان برسید به شما هم میشه گفت ایرانی از صبح تا شب دنبال دلار و طلا هستید آخر کفن شما جیب ندارد بروید مصاحبه خلدون مبارک را که امشب پخش شد گوش بدهید بدانید که دشمنان که آمدن به شما چیزی جز فلاکت نمی دهند ....آنها میخواهند شما را از خر مراد پیاده کنند شما ثروتمند ترین ملت دنیا هستید اما.......در حمله اسکندر اگر داریوش به سردارانش مشتی طلا داده بود سر اسکندر که خوبه سر پدر جدش راهم میآوردند شما نسبت به خودتان هم رحم ندارید تا بالاخره آن ملعون آمد و کل ثروت شما را برد پس به خودتان بیایید هنوز از دهان دشمن حرف خارج نشده شما زودتر از خودشان حرفهای بی ارزش را پخش و تکرار میکنید چرا.....سیاست ندارید در جواب شما هم شایعه کنید دولت میخواهد به جای پول به کارمندانش طلا عیدی دهد....والسلام علی عبادالله الصالحین

  • ناشناس ارسالی در

   احسنت ....

  • مسعود ارسالی در

   احسنتم،،همینه که عرض کردی برادر من،،البته من اگه رئیس جمهور باشم کاری میکنم‌که اسرائیل و آمریکا نه تنها هرچه تحریمه بردارن بلکه التماسم بکنند،،اول که هزار تا موشک میزدم نزدیک مناطق مسکونی تلاویو دوما تنگه ی هرمز رو میبستم و میگفتم گردنم کلفته و فقط چین رو راه میدادم به آبهامون و سوم هم اخطار به آمریکا که اگه‌ تکون بخوری ناوهاتو به اضافه کل اسرائیل پودر میکنیم،،به خدا قسم اگه جرات کنن غلطی بکنن،،مردم همین الان توی جنگ وحشیانه ی داخلی که متاسفانه هموطن دلش به حال برادرشم نمیسوزه دارن جون میدن،،پس چه باک از جنگ و درگیری بیرونی،،ما فقط منتظر دستور رهبریم تا دنیارو اگه برا ما شبه برای اونا هم شب کنیم هم جهنم..

 • ناشناس ارسالی در

  بتاز عزیزم. چه باک. من 4 دلار دارم. یعنی میشه 200000 تومن.

 • میثم ارسالی در

  مگه ارزونه که بخاد گران بشه :)

 • ناشناس ارسالی در

  بترسید ازمرگ ازخداازکرونا اینهمه دشمنی باکشورهای دنیا شده نتیجه اش فقروفلاکت ناتمام مردم مردمی که خانه وماشین لوازم خانگی و....براشون شده ارزوشماهایی که عامل ارتباط وحشتناک بادنیاشده اید وشماهایی که بادلالی وسوداگری درحال بدست اوردن پول کثیف ازاین شرایط هستیدبزودی هم دراین دنیا تاوان میدهیدهم دراخرت اهن گداخته درحلقتان میریزند

 • ناشناس ارسالی در

  اینهمه سال بالجبازی وگوش نکردن به صدای مردم واینکه ازطرف مردم میگیدماخواستاررابطه باامریکا نیستیم نتیجه اش شده اینهمه فقربدبختی تورم وناامیدی مطلق مردم .خوب سیاست شما نتیجه اش این شده چرا مثل بقیه کشورها باهمه دنیارابطه برقرارنمی کنید الان همه دنیا برده امریکا هستن؟

  بس کنیدمگه بابچه صحبت میکنیدچرابایدثروت ملی به خاطرتحریم خودخواسته ازبین بره الان ما مجبوریم هرجنسی روازنامرغوب ترین نوعش باچندبرابرقیمت ازکشورهای داغون واردکنیم این اسمش اتش زدن ثروت نیست این دستوردینه؟نه تحریم بهانه ای هست برای مسئولین تا ندانم کاریهای خودراپوشش دهندمردم توقع زیادی ندارندمیخواهندحداقل استاندارد زندگی برایشان فراهم شه اصلا ازقیمت ماشینهای مزخرف ایرانی حرف میزنید مالایق این اهن پاره ها بااین قیمتهای نجومی مسخره هستیم بهترین ماشین ها رومی تونیم باقیمت 4هزاردلارواردکنیم هروقت اینقدرقوی شدیم که مردم ازدست مسئولین راضی بودن بریددرمقابل امریکا بایستید

 • ناشناس ارسالی در

  خداازتون نگذره ومطمئن باشیدکه نمیگذره به جای زجرکش کردن مردم نوبت دهی کنیدبرای زدن تیرخلاص به ما شرم برشما دیگه کارتون ازنفرین هم گذشته

 • ناشناس ارسالی در

  ازماست که برماست حیات این زالوصفتان دلال به نادانی وجهل ما وابسته است دردورانی که مسئولین لجبازدر بی خیالی محض ارزش پول ملی را لگدمال کردند درواقع خیانت درامانت کردند امانتی که ازطرف مردم به انها داده شده پس برای این سهل انگاری باید جوابگو دربرابرمردم .ازهمه مهمتر خداوند باشند مامردم هم اب به اسیاب سوداگران میریزیم رفتارهای هیجانی مردم درخرید سکه ارز ثبت نام ماشین و....بااین توجیه که می خواهیم دارایی هامان بی ارزش تر نشود نتیجه ای جز فقیرترشدن ما ندارد تاکی فقط دادازفقرچراعاقلانه رفتارنمی کنیم چرخه فساد ودلالی احتکارگرانفروشی و... با همین رفتارهای محیرالعقول ماایرانی ها درحال چرخش هست بایکوت کردن تمام این بازارهای سوداگرانه ازطرف مامردم بعدازمدتی سوداگران زالوصفت رانابود میکندبدون من وشما اینها ازکجا سرمایه درگردششان راچندبرابرمی کنند؟تمام بازارهای سکه خانه ماشین ارز لوازم خانگی و...راجز درموارد بسیاربسیار نادر وضروری تحریم کنیم ازاین مسئولین که خیری نمیرسه خودمان بخودمان رحم کنیم

 • ناشناس ارسالی در

  من فکرمیکنم همه چی خوابه وبه زودی همه مابیدارمیشیم کابوسها تموم میشه خونه به قیمت چندسال پیش برمیگرده ماشینهای خارجی واردمیشن سایپا وایران خودروتمام ماشینهاشون روبا قیمت زیر 20 میلیون عرضه میکنن التماس میکنن اما مشتری ندارن ریال به ارزش 40 سال قبلش میرسه دیگه کسی به فکرخرید سکه نیست طلا مثل همه کشورها قیمت جهانی داره حبابها همه ترکیده لوازم خانگی خارجی وناب بایک دهم قیمت فعلی با تنوع زیادعرضه میشه تورم وگرانی به تاریخ پیوسته پاسپورت ایرانی اعتبارداره کارتوادارات براساس علم ودانش استخدام میشه نه پارتی بازی وگزینش مردم به هم دروغ نمیگن غیبت هم رونمیکنن کم فروشی احتکارگرانفروشی دلالی به تاریخ پیوسته رانندگی ما الگوشده محیط زیست رونابودنمی کنیم به همنوع احترام میزاریم تواینستاگرام رکوردداربی ادبی وفحاشی نیستیم وحال همه ماخوبه اماتوباورنکن

 • ناشناس ارسالی در

  چراداریدمردم روازارمیدید با امریکا ارتباط برقرارکنید مردم به تنگ امدن چراجای مردم تصمیم میگیرید ارتباط باامریکا رابه رای بگذارید همه چی برمیگرده به حالت عادی ماشینهای ایرانی نهایت 10 میلیون ارزش داره دلار قیمتش به زیر2000تومان میرسه قیمت مسکن به یک پنجم میرسه ماداریم غذارادورسرمون میچرخانیم اینهمه منابع خدادادی رو داریم با لجبازی مسئولین درارتباط باامریکاازبین میبریم مسئولین شما دربرابرخداوندمسئولید که 40 سال جای همه مردم تصمیم گرفته اید ونتیجه اش شده همین فقر وبدبختی رانت فساد بیکاری احتکار دلالی گرانفروشی اعتیاددروغ ربا ونزول بی دینی وبی اعتقادی جوانان بیکاری وافسردگی جوانان فرارمغزها عدم امکان ازدواج پارتی بازی استخدام با قوانین گزینشی به جای شایسته سالاری درادارات رشوه بیسوادی مدیران بی اعتبارشدن پاسپورت ایرانی لجن مال کردن ارزش پول ملی تن فروشی و......بس کنید خداواخرت رادرنظربگیرید انتخابات ازادباهمه گرایشات برگزارکنیدچرابه جای همه مردم تصمیم میگیرید مثل همه دنیا که باهم ارتباط دارند عمل کنید نگاه جزیره ای زندگی کردن درقرن 21 همین میشود که شما برسرمردم اورده ایداینقدرازاصول مایه نگذارید این چه اصولیست که فقط ماداریم وعایدش این فاجعه اقتصادیست

  • ناشناس ارسالی در

   خیلی کامل وشیک و مجلسی گفتی ،احسنت ولی کو گوش شنوا

  • ناشناس ارسالی در

   اره حتما ، مگه خوابشو ببینی دلار به زودی 40

 • ما شناس ارسالی در

  برو احمق مثل اینکه تو این مملکت نیستی یا اینکه از قبرستان برگشتی کجای کاری

  • محمدرضاصدیقی ارسالی در

   امریکا افرادی مثل شماسست عنصرراقبول نمیکندکه به لقمه نانی راضی میشیدامریکاروی حرف مردم انقلابی حساب میکندچون میداندبرعهدخودایستاده انداگریک ساعت کشتارداعش رامیدیدی دیگه حرف امریکاکه هیچ اسمش هم برای سخت بودببریبرگردهمراه ملت باش

  • محمدرضاصدیقی ارسالی در

   امروزسختی رابررفاه امریکای ترجیح میدهیم یکسری میگفتندمیتوان باشاه جنگیدبادست خالی پیروزشدیم بعدگفتند۲۴حزب مخالف جمهوری اسلامی هستندودست به اسلحه بردندوکشتارناجوان مردانه ای کردندولی پیروزشدیم که نامی ازانهانیست جنگ باصدام بودولی درحقیقت بادوبلوک غرب شرق بودیعنی جهانی علیه ایران دیدیدپیروزشدیم ماصبرداریم وعده خداست دراین جنگ که بیشترین دشمن درجبهه خودی است انهم بلطف خداپیروزخواهیم شدودنیا باافتخارایرانی درکره خاکی بدون اسرائیل کودک کش وامریکا ومنافق ارتباط دوستی خواهدداشت وعزیزچون خداوعده داده مامنتظرمیمانیم وسخت مبارزه میکنیم وپای حرف خاله زنکه هانمی ایستیم یاحق

 • ناشناس ارسالی در

  ترامپ.آمریکا.تحریم.بایدن.کرونا.طلا. اینها همش بهانس دولت دزد خودش این بازیهارو در میاره باشل کن سفت کن جیب خودشو پر میکنه کی میخواین بفهمین ما عروسکهای خیمه شب بازیه اینا شدیم

 • ناشناس ارسالی در

  زرشگ

 • ناشناس ارسالی در

  وقتی مشتی خر سوار حکمرانی میکنن اوضاع بهترازاین نمیشه

  • محمود ارسالی در

   فکر کنم همین مردم بهشون رای دادن!!! بقیه هم مثل ما که به شخص بهتری رای دادیم باید پاسوز اینا بشیم...

 • Somaye ارسالی در

  ترامپ یا بایدن...
  مشکل از آمریکا و انگلیس نیس،اشکال از جمهوری اسلامی و دولتمردان بی خرد ماست تا حکومت اینه به هیچ جا راه نداریم
  فقط رفراندوم جوانمردانه باید انجام بشه

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفانه دولتی در کار نیست که کاری انجام دهد
  دولتی که با بدبخت کردن مردم بخواهد کسری بودجه خود را تامین کند اون یک دشمنی بیش نیست
  همتی تو و اون رئیس جمهورت هرچه می توانید ظلم کنید
  آقای پورمهر واقعیت را میگوید تا الان از دولت اول گرفته تا این دولت هرکدام برای تامین کسری بودجه به نوبت دلار را گران کردن
  پس کاملا مشخص هست اینا هرکدام به نوبت فقط نشستن و خوردن
  خداوند از شما نگذرد که با این کار ایران تبدیل ویرانگری میکنید

 • محمد ارسالی در

  در یک کلام ایران رو به نابودی ست تا زمانی که مثل بقیه کشورها تعامل نداشته باشیم با امریکا همین اش و همین کاسه است

  • اشنا ارسالی در

   اینجوری که پیش میره مسئولینم باگران کردن وتورم دارن توایران نسل کشی میکنن وای برشما .😢

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفانه کارشناسان خودمان زودتر وبیشتر از خود آمریکا برای گران شدن ارز تلاش میکنند وشده اند تریبون دشمنان تا هرچه بیشتر اوضاع مملکت را آشفته کنند.

  • ناشناس ارسالی در

   این کلمه دشمن پروپاگاندای مسئولین برای ادامه پوشش ندانم کاریهای خودشه اونهایی که هنوزدم ازمقاومت میزنن توضیح بدن مقاومت چی؟چراهذیان میگیدکی به شما ماموریت داده تابادنیاسرجنگ داشته باشیدبس کنیدنتیجه ایدئولوژی شما بی اعتبارشدن پاسپورت ایرانی وکشورسوم دنیاتوتورم بودنه مردم دارن زیربارلج بازی شما له میشن

  • ناشناس ارسالی در

   بیاییم تا یه مدتی نه خانه بخریم نه ماشین هیچ خبری دراین زمینه ها روهم منتشر نکنیم تکلیف ارز وسکه هم مشخصه چرخ دلالی بابودن من وشما توبازار میچرخه وگرنه همه میدونیم قیمت واقعی ارز سکه مسکن واتومبیل یک سوم اینهایی نیست که گفته میشه اگه ماهمراهی نکنیم سوداگران رابه خاک سیاه می نشانیم وکم کاری خواسته یا ناخواسته دولت راهم جبران میکنیم

  • ناشناس ارسالی در

   کاملا درسته اغتشاش هیچ نفعی برای مردم نداره این رومنطق هم میگه اما تکلیف اینهمه ظلم وستمی که داره به مردم میشه چیه طاقت هم حدی داره سالها جنگ تحمیلی بعدها تبعات جنگ وویرانی های ان بعد تحریم ها و...اینهمه سال مردم دارند سختی تحمل می کننداصلا ازمیزان واقعی امار فقر بیکاری اعتیاد فساداقتصادی فحشا تورم افسردگی جوانان و...خبرداریدبس کنیداین جناح بندیهای مسخره رو چه اشکال دارد نخبگان کشور صرف نظرازگرایشات فکری همینکه عاشق وطن خودباشندواردعرضه خدمت شوند تاکی باید افرادتکراری رادرپستهای مختلف ببینیم واقعا هنوزمتوجه نشدیم علت اینهمه مشکل درکشورنبود علم ودانش(واقعی نه مدارک اهدایی)است کشوری که اینهمه موهبت الهی ونعمات طبیعی به ان اهداشده باید جزو 4 کشور برتر دنیا ازنظرمیزان تورم باشه یعنی ابروریزی ازاین بالاتر متصوراست مسئولین کمی بخودبیایید چه مردم ناراحتی خودرااظهارکنندیانکنند کارنامه شما قابل دفاع هست؟ایا اسم این وضعیت که شما مسئولین ایجادکردیدفاجعه نیست؟سکان امورکه دست مردم نیست مردم شماراانتخاب می کنند تاامین انها باشیدبی ارزش کردن پول ملی وتقلیل دارایی مردم به کمتراز یک پنجم ظرف مدت کوتاه نامش خیانت درامانت نیست؟

  • ناشناس ارسالی در

   هرچه سرمون میاد حقمونه چقدر اخبار حجوم برای خرید حجوم برای فروش راتواین چندساله شنیدیم؟ بازم عبرت نمی گیریم خوب چرخ سوداگری بابودن من وشما توبازار سوداگری ودلالی میچرخه اگه ما تواین بازارهای کثیف واردنشیم این دلالهای پست ازکجا مشتری پیدامی کنند باید ازراه منطقی سرمایه هامون روحفظ کنیم منطق هم اینه با این بازارها همراه نشیم مطمئن باشید بعدمدت کوتاهی سرمایه هامون حفظ میشه چون سوداگری ازجامعه خارج میشه حتی اگه دولت کم کاری میکنه فکرنمی کنید خودما مردم هم مقصریم کمی فکرکنیم درضمن بیشترمردم خواهان ارتباط باامریکا هستن ازطرف مردم لجبازی نکنید

 • ناشناس ارسالی در

  فقط بلدن دزدی کنند

 • رشک ارسالی در

  سلام. این نظریه ها که دوستان می‌دهند شاید برای اداره یک روستا... شاید... جواب بدهد نه برای یک کشور... ایران اکنون زیر فشار قرار دارد و آمریکا نیتش نابودی کامل مردم است.. آمریکا موازین انسانی را نادیده گرفته. آن‌وقت شما شده‌ايد نظریه پرداز

  • ناشناس ارسالی در

   توهم توطئه امثال شما کشوررابه این وضع دراورده

 • ناشناس ارسالی در

  تازه از خواب بیدار شده فهمیده دلارگرون شده.حالااینم میخادجوسازی کنه

 • داریوش ارسالی در

  الان دیگه همه فهمیدند که گرانی تورم فقر رکود اقتصادی ناشی از نادانی و نابلدی و بی توجهی مسئولین جمهوری اسلامی است تحریم و ترامپ بهانه است اگر واقعاً همه‌ی این نابسامانی ها تقصیر آمریکاست پس چرا به جای باج دادن به روسیه و چین با آمریکا مصالحه نمی‌کنید بشینید مذاکره کنید اگر به منافع ملی ما بود بپذیرید والا اکثر مردم موافق مذاکره هستند اصلا در خصوص رابطه با آمریکارفراندوم برگزار کنید قبل از اینکه دیر شود

 • نوید ارسالی در

  اگر یکم یه ذره یه جور غیرت داشته باشید هر چی دلار تو خانه دارید فردا ببرید بفروشید دیگه هم دنبال خریدش برا سرمایه گذاری نروید خدایی خیلی راههای دیگه هست که سرمایه گزاری کنید مثل ملک ببینید چطور دلار پایین میاد عاقبت این دلار گران برا همتون گران تمام میشه مخصوصا قشر فقیر ...آقای که فکر میکنی که شما به اندازه هفت پشتت داری و به آنجا کارت نمی کشه بفکر انروزی باش که فقیر ه خفتت کنه


 • نوید ارسالی در

  ترامپ قمار باز لعنت به تو

  • ناشناس ارسالی در

   شما نمی تونیین جای همه ملت تصمیم بگیریدکی گفته کشوربه شما وافکارشما تعلق داره هرشهروندی که نواین کشوربه دنیامیادحق اظهارنظرداره نتیجه این همه سال جزیره ای زندگی کردن شده فقر وبدبختی وفساد برای مردم بیشترمردم مثل شمافکرنمی کنن خودتون هم میدونید همینه اما لجبازهستید وقیمت لجبازی امثال شما با مردم همینه که 4امین کشورتودنیاازنظرتورم هستیم خریدیه جنس ازکشورها درشر ایط تحریم یعنی یه جنس روماباید چندبرابرقیمت بامشقت تمام وتازه ازنوع غیراصل ازمجاری غیربانکی بخریم این اسمش اتش زدن پول مردم وحق الناس نیست؟کی به شما این اجازه راداده پول کشوررااینطوربه هدردهیدوهی بگیدمادرمقابل امریکاایستادگی میکنیم هیچ میدانیدسفره ها چقدرخالی شده قیمت این اهن پاره ها که ارزش واقعی انها یک دهم این مبالغ هم نیست راطرزتفکر امثال شما برای کشورایجادکرده مگرطبق قانون اساسی اظهارعقیده ازادنیست پس چرابه نظراکثرمردم حداقل تواین روزا احترام نمیگذارید این همه سال نظرشما بود که این وضع راایجادکرد اینقدرهم ازبرجام مایه نگذارید که تفکرامثال شما ازروز اول نگذاشت شکل بگیره تازه برجام ملاک نیست یه ارتباط براساس احترام متقابل توهمه زمینه هامثل همه کشورها روبا غرب ایجادکنید بخداسوگند شماها دربرابرشکمهای گرسنه ای که این روزها وشبها سربربالین میگذارندمسئولید

  • ناشناس ارسالی در

   اقای روحانی من نه خانه دارم نه ماشین سنم به 40 رسیده ازدواج نکرده ام تمام پس اندازم 100میلیون بود گذاشته بودم توبانک با تصمیمات محیرالعقول جنابعالی وتیم اقتصادی دولت ارزش پول ناچیزم باخاک یکسان شد این تمام پس انداز این سالها کارکردنم بود تازه شاهکاردیگرشما کاهش سودسپرده بودامثال من زیادندکه نزدیک 10 سال هم دردانشگاه درس خواندیم حالا هیچ چیزجز عمرازدست رفته نداریم امیدی به اینده نداریم فقط دنبال یک راه برای رفتن ازایرانیم که ان هم به همت شما سخت وسخترشده

  • ناشناس ارسالی در

   هرخانه وهرمکانی میری هرخبرگزاری ورسانه ای که بازمیکنی همه دارن ازدست این دولت خون گریه میکنن مگه میشه اینقدرلجبازی بامردم شما کمر به نابودی مردم بسته اید دیگه مساله ادعا وافترا به دولت نیست نفس مردم به شماره افتاده مساله فقط استعفا یا عزل شما نیست الان مردم بامحاکمه شماارام میگیرن

 • ناشناس ارسالی در

  💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩

 • علی ارسالی در

  این وسط امان ازبدبختی مامردم معمولی که زندگیمون رفت روهوا،وگرنه کاسب و بازاری وخوددولت حالشومی برن باافزایش نرخ ارز

 • ناشناس ارسالی در

  ایران با تهدید و هشدار به آمریکا در خلیج فارس و در خطر قرار دادن پایگاه های نظامی امریکا میتواند آمریکا را در برداشتن سریع تحریم تحت فشار و به تسلیم وادار کند گویا تنها راه همین است آنگاه دلار در ایران به صفر و منفی صفر خواهد رسید

  • ناشناس ارسالی در

   ازطرف همه مردم تصمیم میگیریدملت خواهان ارتباط باامریکاست نتیجه تفکرامثال شما شده دلار30000 تومانی سکه 14 میلیونی ارزو شدن داشتن خانه ماشین تشکیل خانواده شغل مناسب فقر گرانی دلالی فسادو....مااین اصولی که دست اویزشماشده نمی خواهیم الان همه مردم دنیا که دررفاه هستن برده امریکا هستن ملت ماکه داره ازمشکلات اقتصادی ومعیشتی نابودمیشن اقای دنیاهستن؟

  • مسعود ارسالی در

   دقیقا همینه،،بابا بخدا حرف منم همینه،، باور کن اون‌موقع دیگه دلار همون منفی میشه که شما گفتی،،ما که توی جنگیم،،دیگه نه آفتاب از این داغتر میشه نه کولی از این سیاه تر....

 • جواد ارسالی در

  ملت ایران وطنمان را با ندانم کاری ویران نکنید.
  اخرش بازنده من وشماهستیم آب تواسیاب دشمن نریزید .
  بخدا ۳۵ کشور رفتم .با تجربه این حرف را زدم ‌.قدر خاکمان را بدانیم با همه بدی هایش .
  اگر ما نسازیم کسی نخواهد ساخت .

  • ناشناس ارسالی در

   گشنمه........

 • میثم ارسالی در

  من هم می دانم، همه مردم هم می دانند که دولت خودش سودجوی افزایش دلار هست... اگر می خواهید دلار را گران کنید هی الکی توی رسانه ها نگید که دلار افزایش پیدا میکند...
  اگر دشمن هم نخواهد، سودجویان داخلی افزایش می‌دهند.

 • ناشناس ارسالی در

  همه مردم میدانند این بازار گرمی دلار وطلا ازجانب افرادی سود جوست وتعدادشون هم زیاد نیست وقابل پیگیری است ولی متاسفانه بعضی از مسئولین هم به خاطر منفعت شخصی نقش پیاده دشمنان را ایفا میکنند که نفوذی هستند نهدهای امنیتی باید بیشتر وارد کارزار شوند

 • asi ارسالی در

  کارشناسانی مثل تو که صدا و سیمای دولتی سر کار میارن خیانت به مملکت میکنید همه میدونن دولت خودش به بهانه تحریم دلار رو بالا میبره پولی که به مردم میده دلاره و در آمدش به دلار احمدی نژاد ۴۰ دلار یارانه داد الان یک دلار و نیم شده میخواهید دلار گرون تر کنید این خیانت کار ها رو نیارید صدا و سیما فقط بدونید مردم با حقوق ثابت و گرانی به بهانه دلار خرد شدن

 • ناشناس ارسالی در

  به یاروبگین معلومه توچی میگی،دوره ی اوباماواحمدی نژادمابهترین روزگارمون بودخدالعنت کنه ترامپ وروحانی را

 • سیداحمد ارسالی در

  باسلام، دولت مردان بی سواد نفهم دارید ایران را ازبین میبرید بدبختا شما اینجوری و با لجاجت هاتون دارید مردم ایران را و دین ومذهب را به نابودی میکشید، شکم گرسنه ایمان ندارد نگذارید بخاطر چند صباح حکومت و خوشگذرانی اقازاده هاتون مذهب ودین این مملکت عریق ازبین رود مردم حتی از نماز خواندن سرباز میزنند اخه شما در جامعه نیستید یا کورتشریف دارید بابا لیاقت حا مشکلات را ندارید مرد باشید استعفا کنید بگذارید مرداش بیان یا زورتان میاد ویلاها و ثروتهاوقدرت را رهاکنید حداقل از کشور برادرتا چین کمک بگیرید برای چند هفته چندتا دولت مرد چینی اجاره کنید یقینا مشکل اقتصادی حل خواهد شد تجربه کنید چیزی از دست نمیدهید.... خاک

 • ناشناس ارسالی در

  اخه یارو دهنش بو شیر میده ۱۰دلار هم پود داره شده کارشناس اقتصادی .وخی جمع کن عامو.چون تو میگی گرون میشه پ گرون میشه تو چون دلارداری میگی گرون میشه .لعنت به وطن فروش وبازار ساز

 • ناشناس ارسالی در

  والا چی بگم

 • یه بدبخت ارسالی در

  سلام مردم را بدبخت کردند ..دلار اگر بالا بره طلا هم بالا میره .لعنت بر زن دزد کاسب مهریه که با نقشه تیغ زنی قبلی تو دادکاه پلاسه .دولت هم جلوی پلاس شدنشون را نمیگیره تو دادگاه

 • موسوی ارسالی در

  سلام .دولت از گران شن دلار نفع میبرد فقط مردم از گران شدن اجناس ضرر میکنند زیر خط فقر له میشند

 • ناشناس ارسالی در

  فعلا که همه مردم دنیا با حیله و نیرنگ سیاستمداران سر کار هستند

 • مک ارسالی در

  احسنت به علی‌محمد چقدر اقتصاد خبره ای خوابی وهذیون میگی کار شایعه پرانان نیست اوضاع اقتصادی خرابه ودولت هم برای کمبود صندوق دلار دطلا را عمدا دچار تنش میکنه تا سود ببره مردمم درخوابند سران مملکت هم در حال چپاول کردن یبار که میبینی تمامشون فرار کردند

 • امیر هوشنگ ارسالی در

  این حرف مفت زن خودش دلال دلاره و با این حرفا فقط فکر جیب خودشه اصلا میگیم دلار میره بالا این یارو از الان باید بیاد این نظریه رو بده دلالان بازار دنبال همین حرفا هستن تا در لحظه قیمت رو ببرن بالا دو روز هم که پانصد تومن دلار بالا بره جیب امثال که این اقا پر شده

 • دیدبان ارسالی در

  امثال شما ها هستید که باکارشناسی به اصطلاح خودتون علمی مملکت رو گندزدین بجای اینکه بگوید مردم سزای گرانفروشی نخریدن تقریب به سوداگری می کنید‌‌.بفکر آخرت تون باشید بیشتر تا دنیا این دنیا عاریه ای بیش نیست.یاحق

 • امیر ارسالی در

  اگر با قوانین درست و حسابی دست طمع دلالان و سوداگران و محتکرین را از ضروریات زندگی مردم مثل زمین و مسکن و اقلام معیشتی مردم کوتاه کنند بزار دلار هر چی دوست داره گران بشه چرا باید پول دشمن وسیله و بهانه ای برای جولان دادن دلالان و سرمایه داران برای سود جویی بیشتر باشه و جامعه را تحریک برای بالا بردن قیمتها کنند از دشمن چه توقعی دارید خودمان باید به فکر خودمان باشیم اصلا اقلامی که داخلی هستند و ربطی به دلار ندارند چرا باید به همین بهانه گران شوند دولت و ملت با ارزان کردن قیمتها و قانونگذاری درست و اجرای ان باید ارزش پول ملی را برگردانند نه اینکه به طبع از همدیگر اجناس نجومی بالا بره و مردم تحریک برای احتکار و تبدیل پول ملی بشن خدا ازتان نگذره که کشور را دادید دست دلالها

 • امیر ارسالی در

  دولت و مردم باید اینرا بدانند که اگر یک چیز را گران کنند و بفروشند باید هزاران چیز را گران بخرند و این رویه تا نابودیتان ادامه خواهد داشت

 • امیر ارسالی در

  امریکا هیچکاره است ما خودمان با احتکار و خرید بدون نیاز و دلالی داریم خودمونو بدبخت میکنیم داخل کشور مشکل داره

 • ناشناس ارسالی در

  فعلا سرگرم فوت شجریان باشید تا بعد........

 • محمد کریم زارع ارسالی در

  باز هم بگید آمریکا هیچ غلطی نمی کنه برا شما که مشکلی پیش نمیاد البته توی این دنیا ما مردم چکار کنیم گیر کردیم وسط شماها باجی که به روسیه وچین میدید به آمریکا می‌دادید این وضع مون نبود

 • ناشناس ارسالی در

  دولت باید با سیاست تمام به جای اینکه با دشمن روبرو بجنگد غیر مستقیم وارد عمل شود و از قاچاقچیان کمک بگیرد و از قاچاقچیان حمایت کند و هر چیزی را که مستقیم نمی تواند صادر کند از طریق قاچاق صادر کند و دلار وارد کند و آنچه را که نیاز اصلی و وارد کردن آن تحریم است وارد کنند .تا اوضاع کمی آرام گیرد و هم به نفع دولت است وهم به نفع مردم .هیچ نیازی هم نیست که اینکار را آشکار کند و باعث شود که بعضی ها سوء استفاده کنند اینکار را به مدت طولانی در نظر بگیرد و مثل عملیات مخفیانه تمرکز کند .

 • ناشناس ارسالی در

  این دولت تا الان دوام آورده نشون میده که احمق زیاده روحانی(اسکاتلندی واصل)امروز تعیین نرخ جریمه برای کسانی که ماسک نمی زنند کرده مردم حمایت کردن،بعد نماینده ها میان قیمت بنزین رو به پول ایران مثلا با کویت مقایسه می کنن می خوان گرون کنن آخه احمق کند ذهن تو کویت ظرف ۳۰۰ ،۴۰۰میلین پول ایران درآمد داره عقب مانده...

 • ناشناس ارسالی در

  خجالت خوب چیزیه کاشکی کمی میفهمیدید جواب مردمی که تو این کامنتها دارن خون گریه میکنن به خداوندی خدا حرف دل تکتک ما مردمه تازه از این بدتره وضعیت ما مردم اونوقت عده ای که معلوم نیست از کجا تغذیه میشن یا شکمشون سیره با بی استدلالی تمام چنان حرفهای بی ربط از سر شکم سیری میزنند که انگار تو این اجتماع حضور ندارن و از بدبختی مردم خبر ندارن !!نه باید تحمل کنیم ما تحریمها رو پشت سر خواهینم گذاست بابا با همین شعار دادنها مملکت رو به نابودی کشاندین جواب این سفره های خالی واین گرسنگی مردم رو کی میده بابا هر روز میشنویم دختری از فامیل و اشنا رفته کشورای حاشیه دیگه نمیخواد برگرده هیچ میفهمین یعنی چی برا چی رفته ؟ رفته فاحشه گی رفته روسپی گری شما حاکمان ازما بهتر اطلاع دارین از این مسائل با کدام غیرت تاب می اورین اصلا براتون مهم هست چی به سر مردم اوردین که باز با لجبازی هایتان دارین ادامه میدین و یه سری نادان بی مسئولیت هم احسنت احسنت میگین ننگتان باد خدا از شماها نمیگذره خیال میکنید ! دیری نخواهد پایید که یه جوری هر کدامتان تقاص پس خواهید داد در همیشه رو یه پاشنه نخواهد چرخید مگر نه اینکه دنیا گرده هر کی هرجور خواست بکنه نه خود کائنات چنان از شماها به انواع مختلف تقاص پس خواهد گرفت انشاا..

 • ناشناس ارسالی در

  به خدا که تمام این دلنوشته هاحرف دل ما مردمه چرا مسئولین ؟؟چرا با ما مروم اینچنین میکنین ما دخترامون دارن پیر میشن همه اعسرده جوونا معتاد از فرط بیکاری همه پریشون مگر نمیبینین چی به روز مردم اوردین تا کجا میخواین ادامه بدین به چی میخواین برسین فقط بمب اتم تو این مملکت بدرد ما میخوره اخه ما عمرمونه که داره با بدبختی سپری میشه داریم خون گریه میکنیم شما با این مردم واین مملکت چیکار کردین؟ چرا با دنیا سر عناد و دشمنی دارین چطور تمام ممالک دنیا دارند در کنار همین امریکا زندگی میکنن و اینهمهدعقر وحقارت تحمل نمیکنن جز اینه که دارین ما مروم رو چیاول و عارت میکنین به اسم دین و ایمون ؟؟

  • مسعود ارسالی در

   ماشالله،،همینه که فرمودید،،خصوصا بمب اتم رو

 • ناشناس ارسالی در

  رفتم اسپیلیت بخرم فروشنده گفت ندارم نگاه اسپیلت کردم،وگفتم اینها چیه ؟گفت فروخته ام ،گفتم حدود ۴۰دستگاه اسپیلیت اینجا هست همه رافروخته ای،خیره نگاهم کرد ،گفت چند هزارمیخواهی گفتم ۱۲۰۰۰میخوام
  گفت این قیمت بهترینم فقط همین الان اعتبار داره ،اگر میخواهی برات فاکتورکنم ،گفتم بروم خودروم را بیاورم گفت اگر بخری اشکال ندارد ،فاکتورمیدهم برو ماشینتبیار وگرنه ) صرف بره بالا دیگه قیمت تغییری تغییرمیکنه، گفتم اگر صرف رفت پایین چی ،گفت آقا من گران خریده ام ،کمتر هم نمیدهم,گفتم خیالتراحت باشد فاکتور را بنوس

 • مهیار اسدی ارسالی در

  این ایران نیست

 • مهیار اسدی ارسالی در

  احمدی نژاد از تو بهتر بود روحانی اوزی

 • ناشناس ارسالی در

  آمریکای توانمند و ایران ضعیف

 • ناشناس ارسالی در

  یه زمانی، مسوولان، می گفتند، سربازان آمریکایی رو ، اسیر میکنیم، بعد در برابر پول های زیاد، آزاد شون میکنیم، اینجوری میتونیم دلار زیادی داشته باشیم

  خب، منتظر چی هستید، الان دلار کمبوده دیگه
  اگه میتونید،و جرات دارید، دست بکار بشید.

  به نظرم، فقط مردم فریبی میکنید، این همه شعار، آمریکا رو اله میکنیم، بله میکنیم، پس کو آخه
  آمریکا تمام مردم ایران رو ، به زیر خط فقر برده.
  از اون ور دنیا، اومده بغل گوشمون قلدری میکنه، احدی جرات نداره ، عطسه کنه

  اگه واقعا راست میگید، اوضاع که از این هم بدتر نمیشه، دست بکار بشید، یک ناو آمریکایی رو در خلیج فارس بازداشت کنید، بعد با دلار معامله کنید.
  معلومه صددرصد حرفاتون شعار بوده و خواهد بود.

  • مسعود ارسالی در

   دست مریضاد داداش،،،گل گفتی

 • ناسناش ارسالی در

  آب که از سر بگذرد چه یک وجب چه صدوجب

 • ناشناس ارسالی در

  اینها چه جوری میمرند

 • هموطن ارسالی در

  گرفتاربیسوادی. ولجبازی شدیم. بادنیا دشمن بودن چه سود. با شعارمرگ براین ومرگ بر اون چه سود ؟ما خودمون داریم هلاک میشیم اززندگی لذت نبردیم همش به این فکریم دلارچقدر شد ؟اخه اینم شد زندگی نگاه به زندگی لاکچری اقا زاده ها میکنیم ایا لیاقت اینهمه نعمت رو داشتن ؟ماروبه فکر میندازه. ما باکی طرفیم چرا لجبازی میکنید مازندگی میخواییم نه به اسم انرژی هسته ای همه چی رو داریم ازدست میدیم حتی استقلال رو به چین بسه مردم رواذیت نکنید واینقدردروغ نگید. دلارهارو به اقا زاده امیدید. ومیگید بازنگشته. چرا؟

  • ناشناس ارسالی در

   تو دیگه خیلی پرتی..‌! نابغه.. این دولت با همین شعارها ملت را سرکار گذاشت، ۷ ساله همینا که میگی را میخوان اجرا کنن که نتیجش شد این!!! مشکل را باید از داخل حل کرد نه خارج!!!

 • ناشناس ارسالی در

  جهنمی که شما برای مردم رقم زدیدتاوان بدی برایتان خواهدداشت

 • ناشناس ارسالی در

  تازمانیکه مابادنیا رابطه درست نداشته باشیم اوضاع روزبه روزبدترمیشه حتی نمی تونیم توبانکهای درجه سوم دنیا پول یه مربی خارجی روواریزکنیم جنس مرغوب برای مردم حرام شده ماشینهای درست واردنمیشن اونوقت مردم بایدحلب پاره ای ایرانی روکه 10 میلیون هم ارزش نداره باحمله برای ثبت نام تموم کنن داشتن خانه شغل مناسب حتی ازدواج برای مردم رویاشده دلار28 تومانی راکسی تصورهم نمیکردجهازبرای دخترخریدطلا برای ازدواج مخارج ازدواج داشتن قدرت پرداخت اجاره خانه نداشتن شغل مناسب اینها رامسئولین میبینن ومیگن یاحبابه یااینکه مامیخواهیم درمقابل امریکا بایستیم مردم شما هم هرروزبدبخت شید مهم مقاومته هروقت اینقدرقوی شدیم که تونستیم اونوقت توگوش امریکا بزنید اینقدرازمردم بیچاره مایه نزارید

ارسال نظر