|
کدخبر: 125620

استفاده از پارافین و رنگ در میوه ها!

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار تهران گفت: برخی کشاورزان و واسطه‌ها برای اینکه میوه‌هایی مثل پرتقال و نارنگی را زودتر به بازار عرضه کنند و میوه شکل اصلی خودش را داشته باشد، رنگ‌آوری می‌کنند.

اقتصاد استفاده از پارافین و رنگ در میوه ها!

اسدالله کارگر درباره وضعیت میوه‌های رنگ‌شده در بازار اظهارکرد: معمولا برخی کشاورزان و واسطه‌ها برای اینکه میوه‌هایی مثل پرتقال و نارنگی را زودتر به بازار عرضه کنند و میوه شکل اصلی خودش را داشته باشد، رنگ‌آوری می‌کنند که اصولی نیست، رنگ طبیعی نارنگی سبز و زرد است اما وقتی کاملا زرد است یعنی رنگ‌آوری شده است.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد میوه‌های موجود در بازار به صورت رنگ‌آوری شده عرضه می‌شوند، افزود: اکنون مرکباتی مثل پرتقال و نارنگی جزء میوه‌های نوبر هستند و هنوز به تولید انبوه نرسیده‌اند، بنابراین وقتی کامل رنگ دارند یعنی به طور مصنوعی رنگ‌آوری شده‌اند. جهت ماندگاری نیز در برخی میوه‌ها پارافین استفاده می‌شود که با شست‌وشو هم از بین نمی‌رود و از نظر وزارت بهداشت نباید مورد استفاده قرار گیرد، البته اکنون مردم نیز آگاه شده و این میوه‌ها با استقبال کمتری مواجه می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار تهران در ادامه درباره واردات گلابی نیز گفت: بهترین گلابی به لحاظ طعم و مزه متعلق به ایران است که بهترین نوع نیز شاه‌پسند و نطنزی است. تنها موز، نارگیل، آناناس و انبه مجاز به واردات هستند و واردات هر میوه‌ای غیر از این ۴ قلم غیررسمی و قاچاق محسوب می‌شود که در مورد گلابی در حد ۱۵ تا ۲۰ درصد وارداتی است.

منبع: ایلنا

ارسال نظر