|
کدخبر: 123228

شنبه و یکشنبه خوشحال می‌شویم یا غمگین؟

«شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران است»؛ این جمله‌ای بود که دیروز از قول رئیس دولت منتشر شد و دستمایه‌ای برای اظهارات کاربران در فضای مجازی شد، از کاربران سیاسی و اجتماعی‌نویس تا کاربران بورسی.

همه آنان به‌اتفاق یاد وعده «گشایش اقتصادی» دولت افتادند که بلافاصله بعد از این وعده قیمت ارز و طلا ترمز برید و نجومی بالا رفت و در مقابل شاخص کل بورس در سرازیری سقوط قرار گرفت. از این رو کاربران در فضای مجازی شروع به نوشتن مطلب کردند.

علیرضا شیرازی که از فعالان سیاسی در توییتر است با بازنشر اظهارات حسن روحانی از دنبال‌کننده‌هایش پرسیده بود که آیا قرار است «از شنبه و یکشنبه گشایش داشته باشیم؟» که برخی از آنان که به نظر فعال بورسی بودند زیر پستش برای بازار سرمایه ابراز نگرانی کردند. بورس‌بازان توییتر هم با این جمله رئیس دولت به جنب و جوش افتادند. یکی از آنان کاربری با نام «مهدی» بود که با اعتراض نوشت: «یعنی میذاره تا بازار بسته بشه، بعد میاد میگه شنبه ‎گشایش داریم. برادر، ما ‎گشایش شما را نمی‌خواهیم.» «حمید» هم به کنایه نوشت: ‌‎«گشایش که شدیم قبلا. شنبه و یکشنبه جشن پیروزیِ گشایش رو داریم.» «محمد» هم جمله رئیس دولت را سیگنال خروج از بازار تفسیر کرد.

‌نیامده، برگشت

شایعه بازگشایی انرژی۳ که موجی از شادی را بین فعالان بازار سرمایه به راه انداخته بود، دیروز به واقعیت تبدیل شد. بسیاری بازگشایی این نماد را سیگنال مثبت برای بازار ارزیابی می‌کردند. اما این شادی ساعتی بیشتر دوام نداشت و با بسته شدن نماد انرژی۳ بار دیگر یأس بر بازار سایه افکند. «توییتر بورس» که خوشحالی خود از بازگشایی انرژی۳ را این‌طور بیان کرده بود: «‌آن مرد آمد! آن مرد با بازار منفی رفت و با بازار مثبت آمد! »، وقتی بسته شد با تعجب نوشت: «آن مرد نیامده رفت! »

مهدی امیدی هم کاربری بود که با یک مکالمه فرضی به باز و بسته شدن انرژی۳ واکنش نشان داد: «قربان همو‌ن‌طور که فرموده بودین، نور چشمیمونو توی بازار مثبت باز کردیم ولی صف فروش شد. دستور چیه؟ دوباره ببندین.» کاربری با نام «مازیار» هم نوشت: «‌رفت یه دوری بزنه برمی‌گرده.»

شروع دردسرهای «مفید»

بازار برگشت و دوباره دردسرهای کارگزاری‌ها برای سهامداران شروع شد. یکی از این کاربران دیروز در واکنش به هنگ کردن سامانه معاملاتی این کارگزاری نوشت: «‌کارگزاری مفید، هم هنگ می‌کنه هم سهم غیب می‌کنه، هم ساعت رو یک هفته زودتر عقب می‌کشه، هم پول بلاک می‌کنه، هم پول اضافه می‌کنه. اگه این خدمات اضافی نیس پس چیه؟! » «مهرانا» هم با تایید او از تجربه اخیرش نوشت: «چندروز پیش از مفید تماس گرفتن، گفتن آقای فلانی تعدادی از سهامتون رو از کارگزاری ما منتقل کردین. می‌خواستیم ببینیم مگه از خدمات ما ناراضی هستین؟ گفتم بابا شما دیگه کی هستین؟ شما یه روز بدون مشکل برامون نذاشتید و می‌گید خدماتمون! » کاربری به نام «سهیل» ‌نیز گفت: «تازه چند روز پیش پشتیبانی زنگ زده بود می‌گفت شما مشتری خوب ما بودی پولتو بردی یه کارگزاری دیگه. واقعا توضیح می‌خواد با این وضع؟»

میترا فرخ‌پور

کارشناس بازار سرمایه

کاش بازارگردانی سهام زودتر اتفاق بیفته تا شاهد بازاری باشیم که یه مدت قیمت سهم‌ها در محدوده یکی، دو درصد بازی کنه (چه مثبت، چه منفی) و عادت صف‌نشینی از سر یک عده بپره.

شاهین احمدی

رئیس پیشین مرکز آموزش سازمان بورس

‌یکی از دوستان قدیمی‌ام، کارشناس بانک مرکزی هست. فروردین ماه مدعی شد که سامانه نیما مُرده و چیزی جز یه پوسته ازش نمونده و تحلیل‌شان از نرخ ‎دلار در انتهای اسفند ۹۸، ۲۵ هزار تومان بوده، الان متوجه منظورش شدم.

محمد بشکوفه

فعال بازار سرمایه

متاسفانه کمی به صف‌نشینی عادت کردیم یا در صف‌های خریدیم یا بلافاصله در صف‌های فروش. حالتی شده که بعضی وقت‌ها خود من هم حتی فراموش کردم که یک سهم می‌تونه مثلا روی محدوده منفی یا مثبت۲، کل روز معامله بشه. تا از صف خرید درمی‌آد سریع می‌ترسیم صف فروش بشه! بازار نیاز به تعادل دارد.

داود سوری

اقتصاددان

‌بازار سبز شد! کثیری خوشحال و قلیلی دلواپس، و آنچه فراموش شد «بازار» است. این زمین سفت نیست دوباره نشست خواهد کرد، سستی‌های آن را فراموش نکنید و بر ترمیم آن اگر هم در کوتاه‌مدت به سود شما نیست پافشاری کنید. بلندمدت فکر کنید.

حسین خزلی

کارشناس بازار سرمایه

‌دوستان و سروران مسوول و مدیر در بورس‌ها و سازمان اگر می‌خواهید و جرات و جسارت تغییر ‎ریزساختارهای بازار را دارید، الان وقتش است! محدوده نوسان قیمت، داینامیک کردن محدوده نوسان، حجم مبنا، حذف صف‌ها، حداکثر تعداد در یک سفارش، تیک پرایس، ‌باز و بسته کردن نمادها، زمان بازگشایی و بستن بازار، پیش‌گشایش‌ها، معاملات توافقی و معاملات در آخر (با میانگین وزنی روز و بدون حراج).

سیده‌گلناز میرسلیمانی

تحلیلگر بازار سرمایه

‌فکر کنم هیچ زمانی به اندازه الان از هنگ بودن هسته خوشحال نبودیم. یه بیانیه تشکر هم باید برا سازمان بفرستیم.

سعید ابراهیمی

تحلیلگر بازار سرمایه

‌وسط این خوشحالی برای رشد شاخص عرض کنم که؛ تماما چنین رشدی با واقعیت‌های اقتصادی همخوانی ندارد.

نیما آقایی

فعال بازار سرمایه

‌هنوز یک عده ‎بورس را بدون برگشت می‌بینند. در حالی که ‎بورس برگشته است. مشکل آنها این است که فکر می‌کنند مجدد همه سهم‌ها با هم حرکت می‌کنند در صورتی که آن مرحله تمام شده و از اینجا به بعد فقط سهام محدودی رشد خواهند کرد که ارزش رشد را دارند و بقیه درجا خواهند زد.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...