|
کدخبر: 114009

آخرین جزئیات ساخت مسکن کارگری در شهرک‌ های صنعتی

رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح جزییات ساخت مسکن کارگران در اطراف چهار شهرک صنعتی از پیش‌بینی حذف قیمت زمین برای کارگران، خبر داد.

اقتصاد آخرین جزئیات ساخت مسکن کارگری در شهرک‌ های صنعتی

بهمن عبداللهی با اشاره به بورس مسکن، گفت: در طول چند سال گذشته افزایش قیمت مسکن مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

او افزود: در دوران کرونا مشکلات زیادی در حوزه تهیه مسکن برای مردم ایجاد کرده است که یکی از دلایل اصلی آن عرضه کم در مقابل تقاضای زیاد است، بنابراین عموم مردم که متقاضی مسکن ارزان قیمت هستند دچار مشکل شدند.

رئیس اتاق تعاون ایران بیان کرد: در شورای‌عالی بورس تصمیم گرفته شد، بورسی مخصوص عرضه مسکن ایجاد شود؛ البته برخی از صاحب نظران معتقد هستند که مسکن را هم می‌توان در بورس کالا عرضه کرد، اما به دلیل اهمیت بازار مسکن تصمیم گرفته شد که بورس ویژه‌ای برای عرضه املاک ایجاد شود.

عبداللهی گفت: قرار است بورس مسکن با سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی تاسیس شود که ۳۵ درصد آن توسط بخش خصوصی و توسط اتاق بازرگانی و اتاق تعاون و ۳۵ درصد توسط شرکت‌ها و نهاد‌های عمومی غیر دولتی و بانک‌ها تامین می‌شود و ۳۰ درصد باقی مانده نیز از طریق پذیره‌نویسی به عموم مردم عرضه شود. دو گروه اول که هر کدام سهام دار ۳۵ درصد از بورس مسکن می‌شوند، نمی‌توانند در فرآیند پذیره‌نویسی شرکت کنند.

او بیان کرد: افرادی که اقدام به خرید سهام در بورس مسکن می‌کنند، می‌توانند سهام خود را به مسکن تبدیل کنند. حتی افراد می‌توانند به صورت متری مسکن خریدداری کنند.

رئیس اتاق تعاون با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود بورس مسکن پر سود باشد، گفت: ویژگی بورس مسکن جذب سرمایه‌های سرگردان برای ساخت مسکن جدید است. بورس مسکن می‌تواند به رونق بازار مصالح ساختمانی و پایین آمدن قیمت مسکن کمک کند.

او افزود: قرار است طی ۴ ماه آینده بورس مسکن راه‌اندازی شود تا مردم بتوانند سهام خریدداری کنند.

 رئیس اتاق تعاون در پاسخ به این سوال آیا با عرضه مسکن در بورس باعث افزایش ملک نمی‌شود؟، گفت: برخی اعتقاد دارند که عرضه مسکن در بورس باعث افزایش قیمت‌ می‌شود که ما به این موضوع اعتقاد نداریم؛ البته هنوز جزییات نحوه عرضه مسکن در شورای‌عالی بورس بررسی نشده و قرار است سازوکار‌هایی تعیین شود تا جلوی سوء استفاده برخی افراد از بورس مسکن گرفته شود، پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی این بورس، ساخت مسکن افزایش پیدا کند که نتیجه آن کاهش قیمت املاک می‌شود.

رئیس اتاق تعاون در پاسخ به این سوال که بعد از خرید سهام یک ملک، مالکیت آن به نام کدام سهام دار می‌شود؟ گفت: فردی که اوراق بورس مسکن را خریدداری می‌کند، ملک را به صورت مستقیم نمی‌خرد بلکه در کل پروژه سهام دار می‌شود، به عنوان مثال اگر فردی سهام یک پروژه ۴۰ واحدی را خریدداری کند در کل پروژه شریک می‌شود و بعد از احداث پروژه روی هر واحد مسکونی براساس موقعیت و امکاناتی دارد قیمت‌گذاری می‌شود و در نهایت به هر فرد براساس میزان ارزش سهامی که دارد بخشی از ملک اختصاص داده می‌شود.

ساخت صد هزار واحد مسکونی کارگری

رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست، با تشریح جزییات ساخت مسکن کارگران در اطراف چهار شهرک صنعتی از پیش‌بینی حذف قیمت زمین برای کارگران خبر داد.

او اظهار کرد: علیرغم آنکه کارگران یکی از آسیب پذیرترین اقشار جامعه به شمار می‌روند و نقش اساسی در تولید داخلی دارند ولی در بحث داشتن مسکن دچار مشکل هستند. بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که در شهرک‌های صنعتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مشغول کارند و عملا متقاضی مسکن هستند، علاوه بر آن مشکل رفت و آمد به محل کار دارند و ناچارند در داخل شهرها ساکن شوند و مسافت طولانی را تا رسیدن به محل کار طی کنند؛ لذا طی تفاهمنامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی و در قالب طرح اقدام ملی مسکن بنا شد در کنار شهرک‌های صنعتی، واحدهای مسکونی کارگری با هدف تامین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها احداث شود.

او گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرک‌های صنعتی ایجاد شود و افزود: در گام اول چهار شهرک صنعتی در استان‌های تهران، البرز و قزوین شناسایی شده و در ۱۲ استان کشور نیز مقدمات کار آغاز شده است. کمیته مسکن کارگری با مسئولیت معاون استاندار و دبیری اتاق‌های تعاون استانی تشکیل شده و حمایت و پشتیبانی از پروژه‌ها نیز با بانک مسکن است.

رئیس اتاق تعاون ایران، تصریح کرد: تفاهمنامه خوبی با بانک مسکن ایجاد شده و وزارت راه و شهرسازی متولی و سیاستگذار کار و بانک مسکن تامین‌کننده مالی است. اتاق تعاون ایران نیز وظیفه هماهنگی و مدیریت و وزارت کار متولی بانک اطلاعات کارگران است.

عبدالهی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود قیمت‌های زمین بسیار ارزان است. قیمت زمین را از هزینه‌ها حذف می‌کنیم تا وزارت راه و شهرسازی زمین‌ها را به طور ارزان در اختیار کارگران قرار بدهد.

به گفته او درحال‌حاضر مقدمات احداث در شهرک صنعتی ایوانکی انجام و مطالعات آغاز شده و زمین در حال آماده‌سازی است و اعلام شده زمانی برای کلنگ زنی آن داده شود.

رئیس اتاق تعاون به تشریح جزییات ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی پرداخت و گفت: محور اول شهرک صنعتی ایوانکی است و زمینی ۱۰ هکتاری برای ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکونی آماده و مقدمات کار فراهم شده است. منتظریم تا زمانی تعیین شود تا به شکل مجازی کلنگ زمین از سوی ریاست جمهوری زده شود.

او ادامه داد: محور دوم، شهرک صنعتی کاسپین در قزوین است، با توجه به آنکه تعدادی از واحدهای مسکونی نیمه تمام در این شهرک وجود دارد مقرر شده ۹۰۰ واحد واحد مسکونی ساخته و تکمیل شود.

عبدالهی افزود: محور سوم شهرک صنعتی اشتهارد البرز است که با وزارت راه و شهرسازی برای تخصیص زمین مورد نیاز در حال پیگیری هستیم و محوز چهارم، شهرک صنعتی شمس آباد است که بزرگترین شهرک صنعتی کشور به شمار می‌رود و بالغ بر ۴۵ هزار نفر در آن مشغول کارند و در حال انجام کارهای تشریفاتی آن هستیم.

 ۱.۸ میلیون نفر دارنده کارت سهام عدالت صاحب حق هستند

رئیس اتاق تعاون در مورد اینکه حدود ۲ میلیون نفر سهامدار عدالت با داشتن کارت پرس‌شده سهام عدالت، اما در سامانه سهام عدالت به عنوان سهامدار شناخته نمی‌شوند، گفت: بله بین ۱.۸ تا ۲ میلیون نفر دارای کارت سهام عدالت هستند و به نظر ما اینها صاحب حق هستند. مجلس شورای اسلامی هم از طریق کمیسیون اقتصادی پیگیری می‌کند تا استیفای حقوق این افراد صورت گیرد، اما واقعیت این است که برخی مدیران سازمان خصوصی‌سازی معتقدند بنگاه‌های آماده برای واگذاری به افراد جدید وجود ندارد و فقط به اندازه تعداد سهامداران موجود، سهام وجود دارد، در حالی که ما چنین اعتقادی نداریم، زیرا برخی از بنگاه‌ها از شمول سهام عدالت خارج شده و به مالکیت دولت برگشت. بنابراین نمایندگان مجلس دنبال این هستند، سهام عدالت به تمامی ثبت‌نام شدگان و دارندگان کارت اختصاص یابد.

عبداللهی همچنین گفت: بحث دیگر این است که کسانی که روش مدیریت مستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند، به نظر ما باید فرصت داشته باشند که روش مدیریت خود را تغییر دهند، چون برخی از دست‌اندرکاران، مردم را تشویق می‌کردند که روش مستقیم را انتخاب کنند، در حالی که باید این فرصت فراهم شود به حالت غیرمستقیم برگردند، اما سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید حساب‌های سهام عدالت باید بسته شود و امکان برگشت از روش مدیریت سهام عدالت وجود ندارد.

 ۳۰ درصد دوم سهام عدالت عید غدیر آزاد می‌شود

عبداللهی همچنین گفت: براساس اعلام رئیس‌جمهور تاکنون ۳۰ درصد سهام عدالت آزاد شده، ۳۰ درصد دیگر در عید غدیر آزاد می‌شود و ۳۰ درصد بقیه و کل سهام عدالت تا آخر سال برای دارندگان آن آزاد می‌شود.

او همچنین گفت: در سبد سهام عدالت ابتدا ۶۰ شرکت وجود داشت که بعداً ۱۱ شرکت آن خارج شد، درحال‌حاضر ۴۹ شرکت مانده‌اند که ۳۶ تای آن بورسی و ۱۳ شرکت غیربورسی است و به نظر من از محل سهام موجود ۱۱ شرکت برگشت خورده به دولت می‌توان سهام عدالت سایر متقاضیان و ۲ میلیون نفر دارای کارت سهام عدالت را پرداخت کرد، زیرا آنها با داشتن کارت سهام عدالت صاحب حق هستند.

عبداللهی در مورد نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: البته باید ستاد ملی کرونا در مورد نمایشگاه تصمیم بگیرد که اگر مجوز بگیرند امسال بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان در مرداد توسط اتاق تعاون برگزار می‌شود که در صورت داشتن مجوز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با تصمیمات ستاد ملی کرونا این نمایشگاه برگزار خواهد شد.

منبع: ایلنا

ارسال نظر