|
کدخبر: 101398

مسکن ملی برای چه افرادی ساخته می‌شود؟

جامعه هدف اصلی طرح اقدام ملی مسکن دهک‌های ۴ تا ۷ هستند که از توان نسبی برای تامین آورده و پرداخت اقساط تسهیلات برخوردار هستند.

اقتصاد مسکن ملی برای چه افرادی ساخته می‌شود؟

طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای دهک‌های متوسط طراحی شده که وزیر راه و شهرسازی نیز پیش از این به آن اشاره کرده است. مسئولیت تامین مسکن برای دهک‌های یک تا سه نیز با نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و بهزیستی است.

متقاضیان مسکن ملی بعد از آنکه شرایطشان بر اساس شروط پنجگانه از جمله سبز بودن فرم «ج»، سرپرست خانوار بودن و عدم مالکیت آنها احراز شد باید در ابتدا حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان بپردازند. به ترتیب بر اساس میزان پیشرفت پروژه نیز باید مبالغ دیگری را تزریق کنند. ۱۰۰ میلیون تومان نیز وام ۱۸ درصد به هر واحد تعلق میگیرد.

مساحت واحدهای طرح اقدام ملی متفاوت است. به طور مثال در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر مساحت واحد‌ها به طور میانگین ۱۰۰ متر مربع است. در شهرهای بزرگتر احتمالاً میانگین متراژ خانه‌ها کوچک تر خواهد بود. اما تخمین زده می‌شود که هزینه ساخت هر واحد بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع باشد. لذا با توجه به این شرایط پیش‌بینی می‌شود دهک‌های پایین توان پرداخت هزینه‌های طرح اقدام ملی را نداشته باشند.

نخستین واحدهای مسکن ملی این ماه در سیرجان تحویل داده می‌شود

درحال‌حاضر پس از گذشت حدود یکسال از پروژه اقدام ملی در استان کرمان تعدادی از واحدها در شهر سیرجان به اتمام رسیده و هم اکنون محوطه‌سازی ‌آنها در حال انجام است که طبق وعده علی نبیان مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، در روزهای آینده افتتاح خواهد شد.

گفته می‌شود تعداد این خانه‌ها ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد است که توسط تعاونی ساخته می‌شود و با توجه به اینکه اعضا به موقع آورده خود را تامین کرده‌اند با سرعت مناسبی اجرا شده و هم اکنون آماده تحویل است. بر این اساس محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید که پیشرفت پروژه اقدام ملی وابستگی بسیار زیادی به تامین به موقع آورده از سوی متقاضیان دارد.

پیشرفت ۳۵ درصدی مسکن ملی

همچنین طبق آخرین اعلام وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ۳۰۰ هزار واحد تامین زمین شده و ۲۳۰ هزار واحد مراحل اجرایی را طی می‌کند. در مجموع این فرآیند‌ی تعریف شده بیش از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دولت قول داده در صورت تامین به موقع آورده از سوی متقاضیان سال ۱۴۰۰ کل پروژه را به اتمام برساند.

این طرح در ۴ قالب شامل پروژه‌های مشارکتی، بخش خصوصی، پروژه‌های ۹۹ ساله و فروش اقساطی پیش می‌رود. برای مثال چنانچه در شهر تهران متقاضی از تمکن مالی بیشتری برخوردار باشد می‌تواند از پروژه‌های بخش خصوصی یا مشارکتی استفاده کند.

سهم استان تهران از طرح اقدام ملی مسکن در قالب ثبت نام ۶۶ هزار و ۲۹۰ واحد است و علاوه بر این تعداد قابل توجهی از پروژه‌های مشارکتی تعریف شده که تعداد آنها به مراتب بیش از واحد‌های ثبت نامی است. در پایان سهم دولت و بخش خصوصی تقسیم و سهم دولت در قالب فراخوان به متقاضیان واگذار می‌شود.

در ۴ شهر اندیشه، پردیس، پرند و هشتگرد و همچنین محله تهرانسر که از مناطق پر تقاضای اطراف تهران محسوب می‌شوند طرح اقدام ملی مسکن عمدتاً در قالب مشارکت با سازندگان، فعال است. طبق برنامه اولیه ۲۰۰۰ واحد برای محله تهرانسر، ۲۵۲۲ واحد برای شهر جدید اندیشه، ۲۵ هزار و ۳۲۷ واحد در پرند، ۱۹ هزار واحد در پردیس و ۲۱ هزار واحد برای شهر جدید هشتگرد در نظر گرفته شده است.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...