|
کدخبر: 159978

رکورد افزایش قیمت کالای اساسی به این محصول رسید

رصد بازار نشان دهنده آن است که با بالا رفتن قیمت برنج ایرانی در کشور برنج خارجی در مدت زمان مورد بررسی به عنوان جایگزین در سبد خانوار ایرانی قرار گرفته است و به همین دلیل توانسته عنوان رکوردار قیمت کالای اساسی را از آن خود کند.

اصناف رکورد افزایش قیمت کالای اساسی به این محصول رسید

داده های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که «برنج پاکستانی باسماتی» درجه یک در بهمن امسال و در مقایسه با بهمن سال قبل رشدی ۱۲۲.۵ درصدی را تجربه کرد تا به این طریق صدرنشینی رشد قیمت شد. قیمت برنج پاکستانی باسماتی (درجه ۱) در بهمن به کیلویی ۲۴ هزار و ۳۴۰ تومان رسید. این در حالی که در مدت مشابه سال قبل این برنج با قیمت ۱۰ هزار و ۹۴۰ تومان در بازار فروش می رفت.

ارزیابی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که تمام اقلام کالای اساسی در دوره زمانی مورد بررسی رشد قیمتی بین ۳۵ تا ۱۲۲.۵ درصد داشته اند. در این دوره زمانی ۹ قلم کالای اساسی و مهم در چهار گروه انواع «برنج»، «شکر» و «گوشت سفید» و «گوشت قرمز» مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

رکورد دار رشد قیمت

«برنج تایلندی (غیر از هومالی)»، «برنج باسماتی پاکستانی (درجه یک) » ،«گوشت مرغ تازه» «شکر سفید»، «برنج طارم اعلا»، «برنج داخلی هاشمی (درجه یک)»، «شکر سفید ۹۰۰ گرمی»، «گوشت گوساله» و «گوشت گوسفندی‌(مخلوط)» ۹ محصولی هستند که در چهار گروه مختلف روند قیمتی آنها در ارزیابی شده است و رصد صورت گرفته نشان دهنده آن است که تمام این محصولات رشد قیمت داشته اند.

با توجه به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت می توان گفت پس از برنج پاکستانی باسماتی درجه یک بالاترین رشد قیمت در مدت زمان مورد بررسی پس از «برنج تایلندی (غیرهومالی)» اختصاص داشته است. این نوع برنج از کیلویی هفت هزار و ۳۶۴ تومان در مدت مشابه سال گذشته با ۱۱۶.۷ درصد افزایش در نیمه زمستان سال جاری به ۱۵ هزار و ۹۵۷ تومان رسیده است.

سرعت گرانی رشد کمتر از بقیه

اما کمترین رشد قیمت نیز در این دوره زمانی به گوشت گوسفندی مخلوط اختصاص داشته، بطوریکه در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد رشد ۳۵ درصدی قیمت گوشت گوسفندی مخلوط بوده ایم. گوشت گوسفندی مخلوط در میانه زمستان سال گذشته با قیمت هر کیلو ۸۶ هزار و ۳۷۱ تومان در بازار معامله می شد که این قیمت در مدت مشابه سال جاری به ۱۱۶ هزار و ۵۵۸ تومان در هر کیلو رسید.

قیمت برخی کالای اساسی

براساس این گزارش برنج ایرانی از جمله برنج طارم و برنج هاشمی درجه یک نیز مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب رشد ۴۷.۱ و ۴۴.۳ درصد افزایش قیمت داشته اند؛ بطوریکه قیمت برنج طارم (اعلا) به کیلویی۳۳ هزار و ۸۳۷ تومان رسید و برنج هاشمی درجه یک نیز با قیمت ۳۲ هزار و ۹۳۹ تومان در بازار خرید و فروش شد.

قیمت هر کیلوگرم شکر سفید هم در دوره زمانی مورد بررسی رشد ۶۸.۸ درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به کیلیویی ۹ هزار و ۲۳۱ تومان در بهمن ماه امسال رسید. رشد قیمت شکر سفید ۹۰۰ گرمی هم در این دوره برابر با ۶۸.۲ درصدی بوده است که با این شرایط می توان گفت افزایش قیمت به شکر بسته بندی شده نیز رسیده است.

از سوی دیگر قیمت هرکیلوگرم گوشت گوساله نیز در دوره زمانی مورد بررسی رشدی ۴۰.۴ درصدی را ثبت کرد و قیمت هر کیلیو گوشت گوساله نیز به کیلیویی ۱۰۱هزار و ۹۲۸ تومان رسید.

قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ تازه نیز با ۷۷.۱ درصد افزایش قیمت از کیلویی ۱۲ هزار و ۵۱۲ تومان در مدت مشابه سال گذشته به کیلویی ۲۲ هزار و ۱۵۴ تومان در بهمن ۹۹ رسید.

منبع: اقتصاد نیوز
  • پارسا ارسالی در

    روحانی کپی نشدن اجناس را افتخار می داند اما او نمی داند ننگ به صف شدن مردم برای مرغ و روغن و... خیلی بیشتر از کوپن با ع زتی است که حق به حق دار می رسید آن هم با احترام
    البته او و دارو دسته اش خ وب می دانند چه نفعی در این شیوه مدیریت ا قتصادی نهفته است
    دشمن دانا به از ن ادان دوست
    دشمن دانا بلندت می کند< br /> برزمینت می زند نادان دوست

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...