|
کدخبر: 143123

چرا لوازم خانگی گران شد؟

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی، هرگونه تغییر در نهاده‌های تولید این حق را برای واحدهای تولیدی محفوظ می‌دارد که قیمت محصولات خود را متناسب با قیمت نهاده‌های تولید افزایش دهند یا تعدیل کنند.

اصناف چرا لوازم خانگی گران شد؟

عباس هاشمی در نشست خبری، در خصوص وضعیت قیمت لوازم خانگی، گف: بخش تولید متشکل از چند مؤلفه یعنی مواد اولیه، هزینه‌های مترتب، حقوق و دستمزد و … است؛ پس از جمع بندی و تولید محصول نهایی تولیدکننده قیمت را باید در سامانه ۱۲۴ ثبت کند از این رو تولیدکنندگان نمی‌تواند بی جهت قیمت را گران کند.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با اشاره به مجوز سازمان حمایت در اوایل سال جاری برای افزایش ۲۰ درصدی قیمت تلویزیون و ۲۵ درصدی یخچال، فریزر، لباسشویی و اجاق گاز، گفت: در همان جلسه با سازمان حمایت توافق کردیم که با توجه به تغییرات نرخ ارز، قیمت مواد اولیه و سایر مؤلفه‌های تأثیرگذار بر قیمت لوازم خانگی این افزایش قیمت در حال حاضر پذیرفته می‌شود، اما هرگونه تغییر در نهاده‌های تولید این حق را برای واحدهای تولیدی محفوظ می‌دارد که قیمت محصولات خود را متناسب با قیمت نهاده‌های تولید افزایش دهند یا تعدیل کند.

وی افزود: بنابراین میزان ۲۰ و ۲۵ درصد افزایش قیمت به عنوان اساس تغییر قیمت در سال جاری و متناسب با نرخ ارز در مقطع زمانی تعیین شده بود، اما در همین مدت نرخ دلار از ۱۸ هزار تومان به ۲۹ هزار تومان هم رسید.

انعکاس قیمت‌ها به سازمان حمایت

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ ارز نیمایی با نرخ سایر روش‌های تأمین ارز مثل ارز متقاضی و اشخاص تفاوت چندانی ندارد، گفت: به طور کلی در حال حاضر واحدهای تولیدی برای اعلام قیمت‌های جدید از طریق انجمن اقدام می‌کنند و انجمن لوازم خانگی قیمت‌ها را به سازمان حمایت منعکس می‌کند. با توجه به اینکه سازمان سابقه زیادی به ویژه در قیمت کالاهای جدید ندارد این اطلاعات برای آنها به صورت یک منبع است و از طرف دیگر اطلاعات قیمت مواد اولیه در بورس قابل بررسی است، عموماً آنها را می‌پذیرند و فرآیند تعیین قیمت کوتاه‌تر شده است.

هاشمی همچنین گفت: مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی و همچنین موافقت بانک مرکزی علی رغم میل خود با آن برای استفاده از ارز متقاضی، اشخاص، حاصل از صادرات و حتی بدون انتقال ارز مثبت ارزیابی می‌شود چراکه اجرای این مصوبه وضعیت تأمین مواد اولیه و به طور کلی به بخش تولید کمک کرده است.

درخواست افزایش قیمت نداده‌ایم

وی در پاسخ به این سوال مهر که آیا اخیراً تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت داشته‌اند، تصریح کرد: تولیدکنندگان لوازم خانگی طی یک ماه و نیم اخیر افزایش قیمتی نداشته‌اند.

عرضه فولاد محدود است

هاشمی در پاسخ به سوال دیگر مهر در مورد قیمت مواد اولیه لوازم خانگی، اظهار داشت: نحوه محاسبه قیمت ورق فولادی شامل میانگین قیمت‌های جهانی ضرب در نرخ ارز ضرب در حاشیه رقابت که حداقل ۱۵ درصد است، می‌شود؛ وقتی میزان عرضه فولاد کافی نیست و نحوه محاسبه قیمت این شکل است قیمت مواد اولیه ای که به دست تولید می‌رسد بالا می‌رود. از سویی دیگر با توجه به اینکه عرضه کافی نیست ۵۰ درصد نیاز تولیدکننده از بازار آزاد تأمین می‌شود به شکلی که قیمت یک نوع گرید که ۲۸ هزار تومان بود در بازار آزاد ۱۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

وی افزود: در مس ساماندهی بیشتری وجود دارد اما در مورد ورق و پتروشیمی این گونه نیست؛ تولیدکننده برای قیمت گذاری مجبور است بر اساس ورودی مواد اولیه نرخ را تعیین کند. واحدهای تولیدی به طور متوسط با سود ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت تمام شده را محاسبه می‌کنند که در مواقع کسادی بازار، این سودها تک رقمی هم می‌شود.

برخی فروشندگان انبار لوازم خانگی درست کردند

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه گرانی در بازار ناشی از کدام مؤلفه است، تصریح کرد: نبود چشم انداز مثبت از دید فروشنده‌ها و مصرف کنندگان، افزایش نرخ ارز، التهاب بازار، تبلیغات روانی در سطح جامعه و کاهش ارزش پول ملی موجب شد که برخی در بخش توزیع تعداد زیادی لوازم خانگی بخرند و نگه دارند تا از این افزایش سود ببرند.

وی افزود: نام احتکار را روی این اقدام نمی‌گذارم چراکه با توجه به شرایط فعلی کشور، فروشنده برای کسب سود این کار را می‌کند. اما به طور کلی تمام مواردی که ذکر شد از قیمت مواد اولیه تا وضعیت فروش در بازار عامل گران شدن لوازم خانگی است.

هاشمی تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار که فقط بخش نامه صادر می‌کند و بعضاً به دلیل تناقض این بخش نامه‌ها موجب التهاب می‌شود، ام اگر بتوان روی قیمت مواد اولیه نظارت کرد و این بخش را ساماندهی شود می‌توان به بهبود اوضاع امید داشت. تولیدکننده نمی‌تواند بی جهت کالا را گران کند فروشنده هم تحت نظارت اتحادیه است و تنها بخشی از آنها احتکار یا گران فروشی می‌کنند اما باید فرمول‌های قیمت گذاری را درست کرد تا انبار احتکار شکل نگیرد. باید راه فساد را بست.

نمایشگاه لوازم خانگی بدون حضور خارجی‌ها

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی همچنین با اشاره به برگزاری نمایشگاه لوازم خانگی، گفت: این نمایشگاه چهار روزه از روز جمعه آینده، پنجم دی‌ماه آغاز خواهد شد و با حضور بازدیدکنندگانی از صنایع و واحدهای صنعتی تا دوشنبه، هشتم دی‌ماه، ادامه دارد. برخی شرکت‌های دانش‌بنیان و همچنین قطعه‌سازان مرتبط با صنایع لوازم‌خانگی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه، با توجه به متراژ و حضور واحدها، بزرگترین نمایشگاه برگزار شده از ابتدای امسال تاکنون محسوب می‌شود، تصریح کرد: با وجود درخواست این انجمن از کارگزاری نمایشگاه‌ها در کشورهای چین و ترکیه، به دلیل محدودیت‌های پروازها و مشکلات قرنطینه، در نمایشگاه امسال خارجی‌ها حضور نخواهند داشت.

البته به گفته دبیرکل انجمن لوازم خانگی، با هماهنگی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، همزمان با برگزاری فیزیکی این نمایشگاه، نمایشگاه مجازی برای واحدهایی که موفق به حضور نشده یا بازدیدکنندگان فراهم شده و برنامه ریزی شده تا طی چهار روز برگزاری نمایشگاه، وبیناری با حضور مسئولان و تولیدکنندگان و صنعتگران برگزار شود.

وی همچنین درباره نحوه رعایت پروتکل‌های بهداشتی اظهار کرد: با استقرار تونل‌های ضدعفونی در ورودی سالن‌ها، استقرار تیم‌های پزشکی و اورژانس، مواد ضدعفونی‌کننده، الزام به ماسک زدن افراد و همچنین رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در زمان غرفه‌سازی، پروتکل‌های بهداشتی مدنظر ستاد ملی مقابله با کرونا رعایت خواهد شد و ناظران مختلف برای مدیریت کنترل‌شده تعداد بازدیدکنندگان حضور خواهند داشت.

هاشمی در ادامه با بیان اینکه تاکنون با برگزاری میزهای ساخت داخل در وزارت صنعت معدن و تجارت حدود ۲۲۰ میلیون دلار داخلی سازی در صنعت لوازم خانگی اتفاق افتاده، اظهار داشت: انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با تشکیل دپارتمان قطعه‌سازی به دنبال توسعه این بخش است و تاکنون هم در بحث بردهای الکترونیک و موتور جاروبرقی پیشرفت‌های خوبی داشتیم.

به گفته وی به طور کلی میزان عمق ساخت داخل بسته به نوع محصول متفاوت است اما به طور میانگین در صنعت لوازم خانگی ۷۰ تا ۷۵ درصد عمق ساخت داخل داریم. به طور مثال عمق ساخت داخل در یخچال و فریزر ۷۵ درصد، لباسشویی ۷۰ تا ۷۵ درصد، بخاری گازی ۹۵ تا ۱۰۰ درصد و در کولر آبی ۱۰۰ درصد است، اما در تلویزیون پایین‌ترین عمق ساخت داخل معادل ۳۵ درصد ایجاد شده است که این مسئله در تمام دنیا صادق است، چراکه ۵۰ تا ۶۰ درصد ارزش تلویزیون مربوط به صفحه ماژول آن است که فقط سه یا چهار تولید کننده در دنیا دارد و سرمایه‌گذاری برای تیراژهای پایین در این بخش اقتصادی نیست. با این حال اخیراً اخباری از راه‌اندازی تولید صفحه ماژول در کشور شنیده شده است.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران همچنین با بیان اینکه میزان ساخت داخل در صنایع جدید مثل اسپلیت یونیت و مایکروفر کمتر است، صادرت لوازم خانگی را به طور میانگین سالانه ۲۵۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: برخی واحدهای صنعتی در صادرات تا حدی پیشرفت کردند که خط مونتاژ تولید خود را در چند کشور همسایه مستقر کرده و قطعات را به صورت منفصل (سی کی دی) صادر، در خط مونتاژ تولید و عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه برای رشد پایدار صادرات باید برخی زیرساخت‌ها و قوانین اصلاح شود و به سمت صادرات اقلام با ارزش افزوده بالاتر حرکت کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر ایران در بین کشورهای همسایه، سی آی اس و آسیای میانه به لحاظ تکنولوژی تولید لوازم خانگی به موازات ترکیه ارجحیت دارد و پتانسیل افزایش صادرات در کشور وجود دارد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر