|
کدخبر: 166792

واکنش افراد سرشناس به کودتا ۱۲ تیم اروپا

۱۲ باشگاه بزرگ اروپایی پس از ماه‌ها مذاکره و به رغم تهدیدات شدیداللحن یوفا و فیفا دست به تاسیس سوپر لیگ اروپا زدند.

ورزش واکنش افراد سرشناس به کودتا ۱۲ تیم اروپا

رئال مادرید، بارسلونا، اتلتیکو مادرید، منچستریونایتد، لیورپول، آرسنال، چلسی، تاتنهام، منچسترسیتی، اینتر، میلان و یوونتوس دوازده عضو موسس سوپر لیگ اروپا هستند.

سوپر لیگ بالاخره اینجاست. در بیانیه‌ای ۱۲ باشگاه موسس این پروژه کلید خوردن تورنمنتی را اعلام کردند که حمله‌ای مستقیم به یوفا و چمپیونزلیگ است.

"امروز دوازده باشگاه معتبر فوتبال اروپا گرد هم آمده‌اند تا اعلام کنند که با تأسیس یک رقابت جدید میان‌هفتگی، سوپر لیگ، تحت مدیریت باشگاه‌های موسس آن موافقت کرده‌اند."

و این جملات آغاز جنگی تمام عیار بین ارکان فوتبال اروپا و جهان با بزرگترین باشگاه‌های اروپایی بود. جنگی که پیش از این در پشت پرده در جریان بود و اکنون به تمامی عیان شده است.

با انتشار بیانیه دوازده باشگاه موسس سوپرلیگ اروپا، هر کدام از این باشگاه‌ها نیز در اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود به شکل جداگانه به اعلام این موضوع پرداختند

فرمت برگزاری سوپرلیگ

۲۰ باشگاه شرکت‌کننده که ۱۵ تیم اعضای موسس سوپر لیگ هستند و یک مکانیزم انتخابی برای ۵ تیم دیگر که سالیانه بر اساس دستاوردهایی که در فصل قبل داشته‌اند به این لیگ راه خواهند یافت

بازی‌های میان هفتگی در حالی که تمام باشگاه‌های شرکت‌کننده به رقابت در لیگ‌های داخلی خود نیز ادامه خواهند داد و حفظ تقویم مسابقات سنتی داخلی که همچنان در قلب بازی‌های باشگاه حفظ خواهد شد.

آغاز سوپرلیگ از ماه آگوست در دو گروه ده تیمی که دو دیدار رفت و برگشت در خانه خود و خانه حریف برگزار خواهند کرد و سه تیم برتر در هر گروه مستقیما به یک چهارم نهایی صعود می‌کنند. تیم‌های چهارم و پنجم دو گروه در دو بازی پلی آف رفت و برگشت تکلیف دو جایگاه باقیمانده در یک چهارم نهایی را روشن خواهند کرد. فرمت دو بازی رفت و برگشت حذفی برای رسیدن به فینال در پایان ماه مه استفاده خواهد شد و فینال نیز در قالب یک مسابقه در زمینی بی‌طرف برگزار می‌گردد.

 پس از برگزاری سوپرلیگ اروپایی مردان، کار شکل دهی سوپرلیگ فوتبال زنان نیز شروع خواهد شد تا به پیشرفت و توسعه فوتبال زنان کمک کند.

سوپر لیگ: واکنش‌ها به انتشار خبر

یوفا در بیانیه‌ای مشترک با لیگ‌های اسپانیا، انگلیس و ایتالیا و همچنین فدراسیون‌های فوتبال گفت: "اگر این اتفاق رخ دهد می‌خواهیم یک بار دیگر تکرار کنیم که ما، یوفا، اتحادیه فوتبال انگلیس، لیگ برتر، سری آ، فدراسیون فوتبال اسپانیا و ایتالیا و حتی فیفا و تمام انجمن‌های زیر مجموعه ما برای متوقف کردن این ایده متحد خواهیم شد. این پروژه بدبینانه طرحی است که بر اساس منافع شخصی چند باشگاه و در زمانی بنا نهاده شده که ما بیش از هر موقعی به همبستگی احتیاج داریم.

ما برای جلوگیری از این اتفاق تمام تدابیر موجود در همه سطوح اعم از قضایی و ورزشی را در نظر خواهیم گرفت."

واکنش اتحادیه فوتبال انگلیس

"واضح است که این امر به فوتبال انگلیس و اروپا در تمام سطوح آسیب خواهد زد و به اصول رقابت آزاد و شایستگی ورزشی که اساسی‌ترین اصول ورزش‌های رقابتی هستند، حمله خواهد کرد."

واکنش لیگ برتر انگلیس

"طرفداران هر باشگاهی در انگلیس و در سراسر اروپا درحال‌حاضر می‌توانند این رویا را داشته باشند که تیم‌شان ممکن است به اوج صعود کند و برابر بهترین تیم‌ها بازی کند. ما باور داریم که سوپرلیگ این رویا را از بین خواهد برد."

واکنش بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس

"برنامه‌ها برای برگزاری سوپرلیگ اروپا برای فوتبال بسیار آسیب زننده خواهد بود و ما از اقدامات مقامات فوتبال حمایت می‌کنیم.

آنها به قلب بازی‌های داخلی حمله می‌کنند و طرفداران در سراسر کشور را نگران خواهند کرد. باشگاه‌های درگیر باید قبل از هر اقدام دیگری به هواداران خود و جامعه فوتبال پاسخگو باشند."

واکنش گابریله گراوینا، رئیس فدراسین فوتبال ایتالیا (FIGC)

"ما همیشه مخالف سوپر لیگ بوده‌ایم. تنها پروژه قابل قبول چمپیونزلیگ است که توسط یوفا برگزار می‌شود."

اتحادیه فوتبال آلمان (DFB)

"اتحادیه فوتبال آلمان موضع روشنی در برابر موضوع سوپر لیگ اروپا دارد. در فوتبال همواره باید موضوع اصلی عملکرد ورزشی باشد. این عملکرد است که تعیین‌کننده صعود و سقوط و همچنین صلاحیت برای حضور در رقابت‌های مختلف است. منافع اقتصادی چند باشگاه نباید به همبستگی عملی در فوتبال پایان دهد."

کریستین سیفرت، رئیس بوندسلیگا (DFL)

"بوندسلیگا مخالف هر گونه مفهوم سوپرلیگ اروپا است. منافع اقتصادی چند باشگاه برتر در انگلیس، ایتالیا و اسپانیا نباید منجر به لغو ساختارهای مستقر در فوتبال اروپا شود."

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه

"ریاست جمهوری از موضع باشگاه‌های فرانسوی در امتنهاع از شرکت در پروزه سوپرلیگ فوتبال اروپا، که تهدیدی برای اصل همبستگی و شایستگی‌های ورزشی است، استقبال می‌کند."

فدراسیون فوتبال فرانسه

"فدراسیون فوتبال فرانسه(FFF) و لیگ حرفه‌ای فوتبال (LFP) با هرگونه پروژه سوپرلیگ اروپا مخالف هستند. در کنار یوفا، FFF و LFP کاملاً مخالف پروژه‌ای هستند که کل هرم فوتبال اروپا را تهدید می‌کند.

رویاهای سلطه طلبانه یک الیگارشی (عده قلیلی از ثروتمندان حاکم) منجر به از بین رفتن یک سیستم اروپایی خواهد شد که به فوتبال اجازه داده است به شکلی بی‌سابقه در قاره اروپا توسعه یابد.

انریکه بونیلا، رئیس لیگ مکزیک و رئیس انجمن مسابقات لیگ جهانی

"لیگ‌های داخلی در اروپا از پشتیبانی کامل تمام لیگ‌های جهان در برابر پروژه سوپرلیگ اروپا برخوردار هستند. فوتبال باید مبتنی بر همبستگی و لیاقت ورزشی باشد.

اولیور داودن، وزیر فرهنگ انگلیس

"هواداران فوتبال ضربان قلب ورزش ملی ما هستند و هرگونه تصمیم گیری عمده باید با پشتوانه آنها باش

با طرفداران بسیار، ما نگران هستیم که این طرح بتواند در بالاترین سطح از بازی‌های ملی و داخلی ما بن بستی ایجاد کند."

کارگروه ورزش پارلمان اروپا

"رقابت محدود پیشنهادی بین باشگاه‌های فوق العاده ثروتمند، یک قشر ممتاز در خارج از ساختارهای فوتبال باشگاهی اروپا را تشکیل می‌دهد و هدفی جز کسب سود ندارد."

هواداران فوتبال در اروپا با اعضایی از ۴۸ کشور

"این طرح غیرقانونی، غیرمسئولانه و ضد رقابتی است. بدتر اینکه این طرح صرفا توسط حرص و طمع هدایت می‌شود. تنها کسانی که از این طرح سود می‌برند صندوق‌های سرمایه گذاری، الیگارشی و تعداد اندکی از باشگاه‌های متمول هستند که بسیاری از آنها علیرغم مزایایی که دارند، در لیگ‌های داخلی خود عملکرد ضعیفی دارند."

گری نویل

"از همه بیشتر از منچستریونایتد و لیورپول بیزار و منزجر شده ام. آنها دارند به رقابتی می‌روند که دیگر نتوانند در آن سقوط کنند و حذف شوند؟ این مطلقا رسوایی است.

ما در این کشور باید قدرت را از باشگاه هایی که در صدر این لیگ هستند پس بگیریم و این شامل باشگاه من نیز می‌شود.

این حرص و طمع خالص است و آنها فریبکار هستند. فوتبال در این کشور هیچ ربطی به مالکان منچستریونایتد، لیورپول، چلسی و منچستریونایتد ندارد.

منچستریونایتد، آرسنال و تاتنهام حتی در چمپیونزلیگ حضور ندارند! آیا آنها اصلا حق حضور در آنجا را داشتند؟ این واقعا یک جوک محض است.

زمان آن رسیده است که قانونگذاران مستقلی برای منع این باشگاه‌ها از داشتن چنین قدرتی، دشاته باشیم. تا همین جا بس است! "

سر الکس فرگوسن

"صحبت از سوپرلیگ یعنی فاصله گرفتن از هفتاد سال فوتبال باشگاهی اروپا.

در زمان حضور من در یونایتد، ما در چهار فینال چمپیونزلیگ بازی کردیم و آن شب‌ها واقعا خاص‌ترین و استثنایی‌ترین شب‌ها بودند."

تونی کروس

"متاسفانه ما بازیکنان درباره این چیزها تصمیم گیرنده نیستیم. ما فقط عروسک هایی در دستان فیفا و یوفا هستیم. اگر اتحادیه بازیکنان وجود داشت، ما جام باشگاه‌های جهان یا سوپرکاپ اسپانیا را در عربستان سعودی برگزار نمی‌کردیم.

این رقابت‌ها به منظور جذب مالی همه چیز و همچنین فشار فیزیکی به بازیکنان طراحی شده‌اند. لازم نیست که همه چیز همیشه بیشتر و سریع‌تر و درباره پول باشد."

گری لینه‌کر

"حس می‌کنم این طرح سوپرلیگ در حرص و آز و مهملات خود خواهد مرد."

ریو فردیناند

"این اعلام جنگ به فوتبال است. ضدرقابتی بودن بر خلاف تمام چیزهایی است که فوتبال هست. این آدم‌ها هیچ تصوری از فوتبال ندارند."

 

منبع: ورزش3

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...