|
کدخبر: 150572

وعده نماینده وزارت صمت برای حضور مطالبه‌گران معدن

مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صمت در نشست با مطالبه‌گران حوزه معدن وعده داد در بازرسی‌های بعدی از معادن کشور، نماینده‌‌های مطالبه‌گران حوزه معدن هم در کنار نماینده‌های قوه قضاییه، سازمان محیط‌زیست و مجلس حضور می‌یابند.

معدن وعده نماینده وزارت صمت برای حضور مطالبه‌گران معدن

‌عباسعلی ایروانی در نشست ملی مطالبه گران حوزه معدن اظهارکرد: به هر حال هر فعالیتی عیب و نقص دارد خصوصاً در کشور ما که تحت تحریم هستیم و مشکلات معدن هم جدا از مشکلات کلی‌ کشور نیست.

وی با بیان اینکه معدن هم در خود اشکالات و امتیازاتی دارد، گفت: هر فعالیت معدنی و صنعتی ضرر و زیان هایی ممکن است داشته باشند و تهدیداتی برای محیط طبیعی ایجاد کند اما به هر حال باید اشتغال و تولید ایجاد شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صمت ادامه داد: فعالیت‌های معدنی باید در کشور جریان داشته باشد باید یکسری ضوابط و شرایط را فراهم کنیم که کمترین آسیب به محیط‌زیست استان‌ها و طبیعت وارد شود.

ایروانی افزود: در بخش معدن آیین‌نامه‌ای وجود دارد و در آن چارچوب، معادن اجازه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.

وی اظهارکرد: در طبیعت انواع و اقسام عناصر مفید و مضر وجود دارد که در بهره‌برداری معادن عیان می‌شود که باید این عناصر مضر را کنترل و از چرخه خارج کرد.

مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صمت ادامه داد: درباره برداشت از معادن از طریق ماهواره برداشت‌ها رصد و میزان برداشت مشخص می‌شود.

‌ایروانی با بیان اینکه نظارت بر اصول فنی استخراج انجام می‌شود، گفت: از طریق کارشناسان سازمان نظام مهندسی و بازرسی‌های موردی از معادن بازدید می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صمت تاکید کرد: در تکرار حوادث پرونده معدن‌دار ابطال می‌شود.

وی گفت: با توجه به تقاضای مطالبه گران، هر منطقه‌ای نماینده خود را مشخص کند که در بازدید‌ها و نظارت‌های ما حضور یابند، نماینده قوه قضاییه هم باشد همچنین نماینده ‌سازمان محیط‌زیست و مجلس شورای اسلامی هم در بازرسی‌ها حضور یابند.

ایرانی با تاکید بر اینکه نظارت بر معدن ابزارهایی دارد گفت: برای تعیین میزان استخراج معدن ابزارهای مختلفی وجود دارد که مانیتورینگ یا پهپاد است اما در کشور ما از این ظرفیت‌ها بی‌بهره هستیم.

مدیرکل دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صمت اضافه کرد: دستگاه‌های نظارتی در خصوص معدن طلای بردسکن ورود کرده و نظارت می‌کنند.

پس از‌ طرح این موضوع مطالبه‌گران حوزه معدن ‌ضمن اعتراض به ایروانی با بیان این که معدن داران سر دولت هم کلاه گذاشته‌اند، گفتند: بخش‌های نظارتی کجا ورود کردند؟ چرا شفافیت وجود ندارد؟ ما نسبت به عملکرد وزارت صنعت معدن و تجارت بدبین هستیم، چرا مفاد جلساتی که با وزارت صنعت برگزار می‌کنیم همان روز به‌دست معدن داران می‌رسد؟

بنابراین گزارش در این نشست مقرر شد جلسه‌ای دیگر با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین مطالبه‌گران حوزه معدن برگزار شود.

از سوی دیگر مقرر شد جلسه‌ای با حضور مطالبه‌گران حوزه معدن و پژوهشگران بدون تعارض منافع در حوزه بازرسی معدن انجام شود ضمن آنکه مطالبه گران جلسه‌ای با رئیس سازمان محیط‌زیست و وزیر صمت داشت باشند.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...