|
کدخبر: 142610

افتخاری دیگر برای فولاد هرمزگان

بر اساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت در سال ٩٩، ساخت پایلوت محصول ((سامانه آب شیرین کن جذبی دو بستره تک مرحله‌ای با مکانیزم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی)) معرفی شده توسط فولاد هرمزگان به عنوان محصول تحقیق و توسعه برتر واحد‌های تولیدی، صنعتی و معدنی کشور در سال ۹۹ انتخاب شد.

معدن افتخاری دیگر برای فولاد هرمزگان

شاهین زارع مدیر متالورژی، طراحی و توسعه محصولات شرکت فولاد هرمزگان گفت: در طی چند سال اخیر افزایش رقابت و انگیزه پیشرفت، بسیاری از سازمان‌ها را بر آن داشته که فعالیت‌های خود را بر تولیدات اساسی و توانمندی‌های محوری متمرکز کنند که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری در تحقیقات و ایجاد نوآوری‌های فنّاورانه می‌باشد و مسلما انجام تحقیقات در سازمان‌ها باهدف حمایت از نوآوری صورت می‌گیرد.

وی در ادامه گفت: در همین راستا طی تعاملی سازنده بین دانشگاه هرمزگان و شرکت فولاد هرمزگان اقدام به تعریف پروژه‌ای با عنوان مطالعه و پژوهش در راستای ساخت پایلوت آب‌شیرین‌کن جذبی دو بستره تک‌مرحله‌ای، با مکانیسم بازیافت داخلی جرمی و حرارتی نموده که پس از تلاش‌های مکرر صورت گرفته از سوی اساتید دانشگاه هرمزگان و واحدهای انرژی و سیالات و تحقیق و توسعه فولاد هرمزگان محصول فوق بر اساس انتخاب ستاد بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹ موفق به کسب عنوان محصول تحقیق و توسعه برتر واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی کشور گردید.

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه فولاد هرمزگان در ادامه با بیان اینکه بیش از ۹۷ درصد آب سطح زمین را آب شور تشکیل می‌دهد و ایران نیز برای مصارف خانگی و صنعتی و کشاورزی با بحران کم آبی مواجه است تاکید کرد در این شرایط آب دریا به‌عنوان یک منبع تمام‌نشدنی می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد،

وی راه‌حل عملی برای اینکه بتوان با مشکل کم آبی روبه‌رو شد را روش‌های کم‌هزینه برای نمک‌زدایی از آب دریا و تولید آب آشامیدنی دانست که در آن شرایط سازگاری با محیط‌زیست نیز دیده‌شده است.

زارع در ادامه گفت: یکی از این روش‌ها استفاده از آب‌شیرین‌کن جذبی می‌تواند باشد.

وی در ادامه بیان کرد: در فنّاوری‌های رایج آب‌شیرین‌کن میزان مصرف انرژی الکتریکال و گرمایی، بسیار زیاد است و به همین میزان هزینه تعمیرات و نگهداری و تأمین قطعات مصرفی بسیار بالا می‌باشد به گونه ایی که معمولاً هزینه آب تولیدشده بسیار بالا و کیفیت آب تولیدی نیز نامناسب است. اما فناوری آب‌شیرین‌کن جذبی بسیار جدید بوده و در انحصار کشور ژاپن و سنگاپور است و برای نخستین بار چنین طرحی در ایران اجرا می‌گردد.

 زارع اجرای پروژه در شهر بندرعباس و به‌دست آوردن پارامترهای طراحی مناسب شهر بندرعباس را از نکات قابل‌توجه پروژه مذکور دانست.

مدیر متالورژی، طراحی و توسعه محصولات هرمزگان افزود: با بهینه‌سازی‌ها در این طرح و در صورت تجاری‌سازی آن، هم از نظر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هم در قیمت تمام‌شده، آب تولیدشده باکیفیت بسیار بالا و قابلیت رقابت با نمونه‌های تجاری موجود در بازار را خواهیم داشت.

ایشان سازگاری با محیط‌زیست را نقطه قوت دیگر این طرح دانست و گفت: این آب شیرین کن به دلیل امکان نمک‌زدایی ۱۰۰ درصد از آب دریا و با توجه به عدم بازگشت آب تغلیظ شده به دریا برخلاف فنّاوری‌های رایج، به اکوسیستم اطراف خود نیز هیچ‌گونه تنشی اعمال نخواهد کرد و از این منظر بسیار سازگار با محیط‌زیست می‌باشد.

منبع: روابط عمومی فولاد هرمزگان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...