|
کدخبر: 165660

روحانی: امنیت عراق را امنیت خود می دانیم

روحانی با بیان اینکه ایران امنیت عراق را امنیت خود می داند، اظهار داشت: با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی عراق مخالفیم و آن را به ضرر این کشور و کل منطقه می دانیم و معتقدیم امنیت منطقه باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود.

سیاست داخلی روحانی: امنیت عراق را امنیت خود می دانیم

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به دولت و مردم این کشور مسلمان همسایه، با اعلام حمایت جمهوری اسلامی از ثبات، امنیت و استقلال و تمامیت ارضی عراق، تصریح کرد: تقویت عزت و اقتدار و تحکیم استقلال عراق و ارتقاء جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور از جایگاه ویژه‌ای برای ما برخوردار است.

روحانی با بیان اینکه ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند، اظهارکرد: با هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی عراق مخالفیم و آن را به ضرر این کشور و کل منطقه می‌دانیم و معتقدیم امنیت منطقه باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود.

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امریکایی‌ها در مبارزه با تروریسم بازی دو گانه‌ای دارند و عملکرد آنان در مرزهای عراق و سوریه مبهم است، تصریح کرد: امریکایی‌ها همیشه در منطقه نقش تخریبی داشته‌اند و حضور نظامیان امریکایی در منطقه کمکی به برقراری صلح و ثبات نکرده است.

روحانی در ادامه این گفت‌وگو با تاکید بر لزوم تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات قبلی از جمله پروژه راه آهن شلمچه – بصره و اتصال راه آهن دو کشور، افزود: ایران و عراق می‌توانند با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی خود به عنوان دو اقتصاد مکمل همکاری با یکدیگر را توسعه داده و با تقویت حمل‌ونقل کالا و ترانزیت، حجم مبادلات و روابط تجاری را افزایش دهند.

برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق نیز در این مکالمه تلفنی با تبریک متقابل ماه مبارک رمضان به دولت و مردم ایران، روابط با جمهوری اسلامی ایران را راهبردی و رو به توسعه دانست و با توجه به اشتراکات دیرینه فرهنگی و تاریخی میان دو کشور بر تقویت و تحکیم روابط در همه زمینه‌ها به‌ویژه روابط اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری عراق تاکید کرد: دولت عراق مصمم است تمامی توافقات در حوزه‌های مختلف میان دو کشور با جدیت پیگیری و عملیاتی شود که این موضوع به نفع هر دو کشور و منطقه خواهد بود.

 برهم صالح همچنین در این گفت‌وگو با اشاره به اهمیت برقراری صلح و ثبات در منطقه و همکاری همه کشورهای همسایه برای تحقق این هدف، افزود: تصمیم دولت عراق برای پایان دادن به حضور نظامیان خارجی در این کشور جدی است و در این زمینه مذاکرات راهبردی و مستمر با امریکایی‌ها انجام گرفته که تا حصول نتیجه نهایی ادامه خواهد یافت.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...