|
کدخبر: 156820

بلیت اتوبوس گران می شود؟

مدیرکل دفتر مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با تأکید بر اینکه طرح سفرهای نوروزی امسال با مفهوم کاهش سفرها است، گفت: درحال‌حاضر ناوگان با ۵۰ درصد ظرفیت تردد می‌کند و فقط صندلی‌های کنار پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راه و مسکن بلیت اتوبوس گران می شود؟

داریوش باقرجوان در‌باره وضعیت سفرهای نوروزی امسال از طریق ناوگان عمومی جاده‌ای، اظهارکرد: آمادگی ناوگان جاده‌ای برای انجام سفرها در طول سال وجود داشته است و برای نوروز هم در راستای انجام سفرهای ضروری هموطنان، ناوگان عمومی مسافری جاده‌ای اعم از اتوبوس، مینی‌بوس‌ و سواری کرایه آماده هستند اما توصیه ما به مردم کاهش سفرها و همچنین سفر نکردن، با توجه به دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا است.

مدیرکل دفتر مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای افزود: به هر حال نوروز سال ۹۹ و همچنین نوروز سال ۱۴۰۰ شکلی متفاوت از نوروز سال‌های گذشته را دارد و تأکید و توصیه هم بر ‌سفر نکردن است.

وی با بیان اینکه ‌برنامه‌ریزی خاصی برای سفرهای نوروزی نداریم، اضافه کرد: اما طبق روال طول سال، همه ناوگان برای انجام سفرهای اجتناب‌ناپذیر و ضروری مسافران، آماده هستند و ما موظف هستیم خدمات را ارائه دهیم.

تردد اتوبوس‌ها فقط با ۵۰ درصد ظرفیت

مدیرکل دفتر مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اظهارکرد: رعایت ۵۰ درصد فروش ظرفیت ناوگان به صورت جدی اجرا می‌شود، همچنین پروتکل‌های بهداشتی در خصوص ضدعفونی ناوگان و صندلی‌ها، زدن ماسک توسط راننده، تأکید و توجه به ماسک زدن همه مسافران، تأمین ماسک در پایانه‌ها، ضد عفونی پایانه‌ها و غیره‌ به صورت جدی نظارت می‌شود.

باقرجوان گفت: درحال‌حاضر ناوگان با ۵۰ درصد ظرفیت تردد می‌کند و فقط صندلی‌های کنار پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته اغلب ناوگان با ظرفیتی کمتر از ۵۰ درصد تردد می‌کنند چون تقاضای سفر کاهش یافته است، بنابراین از نظر چینش مسافران در اتوبوس مشکل خاصی وجود ندارد و این نظارت از سوی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و شرکت‌های مسافری انجام می‌شود و اگر موردی هم باشد با قانون‌شکنان به صورت جدی برخورد می‌شود.

۳ روش برای طرح موضوع عدم رعایت فاصله‌گذاری در ناوگان اتوبوسی‌

وی در پاسخ به این سوال که اگر مسافری هنگام سوار شدن به اتوبوس متوجه شد که صندلی کناری وی هم فروخته شده است باید چه کاری انجام دهد؟ گفت: اول آنکه مسافر باید مراتب اعتراض خود را به راننده اتوبوس اعلام کند، همچنین دو شماره پیامکی در نظر گرفته شده است که مسافر می‌تواند از طریق تلفن گویای ۱۴۱ و ۳۰۰۰۱۴۱ به عنوان سامانه پیام کوتاه اطلاع‌رسانی کند.

مدیرکل دفتر مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اضافه کرد: البته پلیس راه نیز در این حوزه نظارت جدی دارد، همچنین در اتوبوس‌ها، پلاکاردهایی نصب شده است که شماره مدیر مسؤول شرکت قید شده است و باید به صورت ۲۴ ساعته پاسخگو باشد.

باقرجوان اظهار کرد: بنابراین مسافران از سه طریق تلفن گویا، طرح اعتراض به پلیس راه و تماس تلفنی با مدیر مسؤول شرکت، می‌تواند تخلف عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس را به گوش متولیان برساند.

وی اظهارکرد: همچنین همکاران ما در پایانه‌های مسافری آماده هستند که در صورت بروز مشکل نسبت به اجرای درخواست مسافران اقدام کنند، برای ما مهم این است که در ابتدای سفر این مشکل حل شود نه پس از پایان سفر.

آماده‌سازی ۷۰۲۰۰ دستگاه انواع ناوگان جاده‌ای

مدیرکل دفتر مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در باره ناوگان آماده به کار و فعال عمومی مسافری جاده‌ای گفت: درحال‌حاضر ۱۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس، ۲۳ هزار دستگاه مینی‌بوس و ۳۳ هزار دستگاه سواری کرایه پلاک عمومی در ناوگان فعال هستند.

* امکان تهیه بلیت همه ظرفیت‌ ناوگان مسافری جاده‌ای از ‌طریق اینترنت

باقرجوان با بیان این که موضوع پیش فروش بلیت اتوبوس دیگر مطرح نیست، گفت: درحال‌حاضر خرید بلیت اتوبوس از طریق اینترنت امکانپذیر است و در طول ایام سال هر زمان مسافر می‌تواند از طریق اینترنت بلیت خریداری کند.

وی اظهار کرد: همه ظرفیت‌ها در شبکه‌های اینترنتی و وبسایت‌های شرکت‌های حمل‌ونقل قرار گرفته است و مردم می‌توانند به راحتی وارد شده و با ورود اطلاعات نسبت به تهیه بلیت ناوگان مسافری جاده‌ای اقدام کند.

تصمیمی برای افزایش نرخ بلیت اتوبوس برای ایام نوروز گرفته نشده است

مدیرکل دفتر مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای درباره نرخ بلیت اتوبوس برای ایام پیش رو گفت: هیچ تصمیمی برای افزایش نرخ بلیت اتوبوس برای ایام پیش رو و نوروز ۱۴۰۰ گرفته نشده است.

مفهوم طرح نوروزی امسال کاهش سفرها و جابه‌جایی‌های غیرضروری است

باقرجوان در پاسخ به این سوال که آیا امسال طرح سفرهای نوروزی خواهیم داشت؟ گفت: در سال جاری نیز به دلیل شیوع کرونا تأکید ما به مردم، بر عدم انجام سفر است، طرح نوروزی به مفهوم این که آمادگی کامل برای هر گونه فعل و انفعال و حرکت در این ایام وجود داشته باشد، وجود دارد و سازمان راهداری همواره شیوه‌نامه‌های طرح نوروزی را پیاده می‌کند اما به هر حال نوروز ۱۴۰۰ با نوروز ۱۳۹۸ متفاوت است.

وی اظهارکرد: مفهوم طرح نوروزی امسال هم تفاوت دارد و مفهوم آن کاهش سفرها و جابه‌جایی‌های غیرضروری است.

منبع: فارس
  • علی اصغر سهرابفر ارسالی در

    بنام خداوند يكتا
    با احترام ،‌كمال سپاس وتشكر از زحمات دولت جمبولي اسلامي ايران چرا اينقدر دير كرايه ها را زياد ك رديد ما ملت بهشتي خيلي وقت منتظر همكاري با شما بوديم تا يك درخت ديگر با تحمل فشا ري ديگر در بهشت براي خود بكاريم !

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...